Խաղի նոր կանոններ. Բաց բանկինգ
Ռուսաստանի քաղաքացիները 2019-ից կկարողանան միմյանց գումար փոխանցել հեռախոսահամարի միջոցով՝ առանց այդ համարը բանկային քարտին փոխկապակցելու անհրաժեշտության:
Այս մոդելը հնարավոր կդառնա այսպես կոչված Երկրորդ վճարային դիրեկտիվի՝ PSD-2 (Payment Services Directive) ներդրման շնորհիվ, որը 2018-ի հունվարից արդեն գործում է Եվրոպական միության երկրներում:
PSD-2 մեխանիզմի ներդրումը կպարտավորեցնի բանկերին տրամադրել հաճախորդների տվյալների բազան եւ ծրագրային ինտերֆեյսները (API, Application Programming Interface) երրորդ անձանց, որոնք պատրաստվում են աշխատել ֆինանսական հատվածում: Նման մոտեցումը հնարավորություն է ընձեռում ստեղծել բաց բանկինգ՝ ֆինանսական գործարքների ընթացքում բացառելով միջնորդների առկայությունը:
«Ինվեստ-Ֆորսայթ» գործարար ամսագիրը՝ SimplePay վճարային սերվիսի բիզնեսի զարգացման տնօրեն Դմիտրի Ագապիտովի օգնությամբ, բացահայտել է PSD-2 մոդելի էությունը, որի հիմնական դրույթները ներկայացնում ենք ստորեւ:
PSD-2-ը նախորդ դիրեկտիվի (PSD-1, ընդունվել է 2007-ին) տրամաբանական շարունակությունն է: Այն ժամանակ ֆինանսական շուկայում դեռ չկային մեծ քանակով թվային խաղացողներ: Սակայն գնալով ավելանում էին այն օնլայն ծառայությունները, որոնք արդեն չէին համապատասխանում PSD-1 դրույթներին, ուստի եւ չէին կարգավորվում ԵՄ երկրների կողմից:
PSD-2 դիրեկտիվի նպատակն է հեշտացնել նորամուծությունների մուտքը ֆինանսական հատված, ապահովել օգտատերերի պաշտպանվածությունն ու անվտանգությունը, ինչպես նաեւ բարձրացնել մրցակցությունը ֆինանսական խաղացողների միջեւ:
Դիրեկտիվի պահանջներով՝ ֆինանսական կազմակերպությունները շուկայի նոր խաղացողներին API-ի միջոցով կտրամադրեն հաճախորդների մասին տվյալների մի մասը: Ըստ էության, դա կլինի մեսենջերի նույնատիպը, երբ օնլայն-սերվիսը հարց է տալիս ֆինանսական կազմակերպությանը, օրինակ, հաճախորդի հաշվին որոշակի գումարի հասանելիության մասին եւ ստանում դրական կամ բացասական պատասխան: Այսինքն, հաճախորդների տվյալների ամբողջական փոխանցում տեղի չի ունենա:
Ըստ PSD-2 պահանջների՝ ֆինանսական շուկայի նոր խաղացողները պարտավոր են գրանցվել եւ լիցենզավորվել ԵՄ-ում:
Նոր դիրեկտիվում առաջ է քաշվում նաեւ վճարումների անվտանգության հարցը: Մասնավորապես, ինտերնետ-վճարումները պաշտպանված կլինեն SCA-ի (Strong Customer Authentication) օգնությամբ, որի հայեցակարգը սահմանում է նույնականացման առնվազն երկու էլեմենտի կիրառում: Օրինակ, նույնականացման համար էլեմենտներ կարող են հանդիսանալ օգտատիրոջ PIN-ը, գաղտնաբառը, կոդային բառը, ինչպես նաեւ կենսաբանական նույնականացումը՝ մատնահետքը, ձայնը, աչքի ցանցաթաղանթի պատկերը եւ տեղեկատվության ֆիզիկական կրիչները՝ քարտերը, մագնիսական բանալիները կամ տոկենները:
PSD-2 դիրեկտիվի առավելություններից է դեբետային վճարումների վերադարձի պարտադիր պահանջը՝ վճարման պահից 8 շաբաթվա ընթացքում, ինչպես նաեւ քարտային վճարումների սպասարկման ընթացում լրացուցիչ միջնորդավճարների արգելքը: Չհեղինակազորված վճարումների դեպքում հաճախորդները կկորցնեն ընդամենը €50, եթե, իհարկե, չապացուցվի հաճախորդի կողմից միտումնավոր զեղծարարության կամ կոպիտ անփութության փաստը:

Новые правила игры: Открытый банкинг
В 2019 году россияне смогут переводить друг другу деньги, зная всего лишь номер телефона - привязывать банковские карты к номеру при этом не нужно.
Модель станет возможна благодаря внедрению принципов так называемой Второй платежной директивы, которая с января 2018 года уже действует в странах Европейского Союза.
Внедрение механизма PSD-2 обязует банки предоставить клиентские базы данных и программные интерфейсы (API - Application Programming Interface) для третьих лиц, собирающихся работать в финансовом секторе. Такой подход позволяет создать открытый банкинг, который исключает посредников при проведении финансовых операций.
Деловой журнал «Инвест-Форсайт» при помощи директора по развитию платежного сервиса SimplePay Дмитрия Агапитова раскрыл сущность новой модели, основные положения которой предлагаем вашему вниманию.
Директива PSD-2 стала логичным развитием PSD-1, которая была принята в 2007 году. В то время еще не было большого количества цифровых игроков финансового рынка. Однако появлялось все больше онлайн-сервисов, которые не подпадали под действие PSD-1, а значит, не регулировались странами ЕС.
Целью PSD-2 стало упрощение внедрения инноваций в финансовый сектор, повышение защищенности и безопасности пользователей, увеличение конкуренции среди финансовых игроков.
По требованиям директивы, финансовые организации будут предоставлять часть данных о клиентах через API новым игрокам рынка. По сути, это будет аналог мессенджера, когда онлайн-сервис задает вопрос финансовой организации, например, о доступности определенной суммы на счете клиента, и получает ответ - положительный либо отрицательный. То есть полной передачи данных клиента не будет.
Согласно требованиям PSD-2, новые игроки финансового рынка обязаны проходить регистрацию и лицензирование в ЕС.
В новой директиве рассмотрен и вопрос безопасности платежей. Интернет-платежи будут защищены с помощью SCA (Strong Customer Authentication). Концепция SCA заключается в использовании как минимум двух элементов аутентификации. Например, элементом аутентификации пользователя служат: PIN, пароль, кодовое слово; биологическая идентификация: отпечаток пальца, голос, рисунок сетчатки; физические носители информации: карты, магнитные ключи или токены.
Преимуществами директивы PSD-2 являются также обязательное требование возврата дебетовых платежей в течение 8 недель с момента совершения платежа и запрет на дополнительные комиссии при обслуживании карточных платежей. При неавторизованных платежах клиенты будут терять всего €50, если только не будет доказан факт намеренного мошенничества или грубой небрежности клиента.