ՌԴ բանկերը փորձարկում են Միասնական բիոմետրիկ համակարգը
Ավելի քան 20 ռուսաստանյան բանկ սկսել է փորձարկել «Ռոստելեկոմ» ընկերության մշակած՝ Միասնական բիոմետրիկ համակարգի աշխատանքային առաջին տարբերակը։
Ինչպես նշված է «Ռոստելեկոմ» ընկերության պաշտոնական կայքում, համակարգը մշակվել է ՌԴ կապի եւ զանգվածային հաղորդակցության նախարարության ու Կենտրոնական բանկի նախաձեռնությամբ եւ արդեն պատրաստ է ինտեգրվել բանկերի տեղեկատվական համակարգերին։
Նույնականացման համար Միասնական բիոմետրիկ համակարգն օգտագործում է երկու չափանիշ՝ ձայնային տվյալներ եւ լուսանկարչական պատկեր, ինչը հնարավորություն է ընձեռում զգալիորեն ավելացնել մարդուն ճանաչելու ճշգրտության աստիճանը:
Համակարգի պաշտպանողական մեխանիզմները նախատեսում են նույնականացման արգելափակում՝ Միասնական բիոմետրիկ համակարգում պահվող մեկնարկային բիոմետրիկ տվյալների հետ համընկման ցածր տոկոսի դեպքում: Թվային հարթակը տեղակայված է «Ռոստելեկոմ»-ի ամպային պաշտպանված ենթակառուցվածքում, որը բանկերին հասանելի կլինի հատուկ կապուղիների միջոցով: Այս խնդրի լուծման համար «Ռոստելեկոմ»-ը մշակում է հատուկ մոբայլ հավելված:
Միասնական բիոմետրիկ համակարգի կոմերցիոն շահագործման մեկնարկը կտրվի 2018թ. հուլիսի 1-ին: Համակարգից օգտվող բանկերի ամբողջական ցանկը կհրապարակվի Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի կողմից:
Հետագայում Միասնական բիոմետրիկ համակարգը կորող է օգտագործվել տարբեր ոլորտներում՝ առողջապահությունում, կրթությունում, մանրածախ առեւտրում, e-commerce-ում եւ այլն:
«Միասնական բիոմետրիկ համակարգի վրա «Ռոստելեկոմ»-ը սկսել էր աշխատել կես տարի առաջ, երբ հաղթահարվեցին տեխնոլոգիայի զարգացմանը խոչընդոտող նորմատիվ սահմանափակումները. կատարվեցին օրենսդրական փոփոխություններ, որոնք հնարավորություն ընձեռեցին օգտագործել բիոմետրիկ նույնականացման տեխնոլոգիան իրավաբանական առումով կարեւոր գործառույթներում։ Միաժամանակ, «Ռոստելեկոմ»-ն ընտրում էր օպտիմալ ծրագրային լուծումներ եւ սարքավորումների մատակարարների, ինչպես նաեւ բանակցություններ էր վարում բանկերի հետ, որոնք առաջիններից կսկսեն փորձարկել Միասնական բիոմետրիկ համակարգը եւ կընդունեն օգտատերերի բիոմետրիկ տվյալները։ Արդյունքում մշակվեց համակարգի աշխատանքային առաջին տարբերակը՝ սա հենց այն տեխնոլոգիաներն են, որոնք կօգտագործվեն բիոմետրիկ տվյալների ստացման եւ օգտատերերի նույնականացման համար 2018-ի հուլիսին, երբ համակարգը կհանձնվի կոմերցիոն շահագործման»,- նշել է «Ռոստելեկոմ»-ի զարգացման գծով փոխնախագահ Ալեքսանդր Այվազովը։

Российские банки тестируют Единую биометрическую систему
Более 20-и российских банков приступили к тестированию первой рабочей версии Единой биометрической системы, разработанной компанией «Ростелеком».
Как отмечается на официальном сайте компании «Ростелеком», система была разработана по инициативе министерства связи и массовых коммуникаций и Центрального Банка России и уже готова к интеграции информационными системами банков.
Единая биометрическая система использует для идентификации два параметра - голосовой профиль и фотоизображение, что позволяет значительно увеличить точность распознавания человека.
Защитные механизмы системы предусматривают отказ от идентификации в случае низкого процента совпадения с исходными биометрическими данными, которые хранятся в Единой биометрической системе. Цифровая платформа размещена в облачной защищенной инфраструктуре «Ростелекома», к которой банки получат доступ через специальные каналы связи. Для решения этой задачи «Ростелеком» разрабатывает специальное мобильное приложение.
Запуск Единой биометрической системы в коммерческую эксплуатацию назначен на 1 июля 2018 года. Полный перечень банков, которые будут использовать Единую биометрическую систему будет сформирован Центральным Банком Росиии.
В дальнейшем Единая биометрическая система может применяться в различных отраслях - здравоохранении, образовании, ритейле, e-commerce и т.д.
««Ростелеком» начал работу над Единой биометрической системой полгода назад, когда были преодолены нормативные ограничения, препятствовавшие развитию биометрии в стране: были приняты поправки в законодательство, позволяющие использовать технологии биометрической идентификации при проведении юридически значимых действий. Параллельно с этим, «Ростелеком» выбирал оптимальные программные решения, вендоров оборудования и вел переговоры с банками, которые первыми испытают Единую биометрическую систему и будут принимать биометрические данные пользователей. Результатом этой работы стала первая рабочая версия системы - это именно те технологии, которые будут использоваться для снятия биометрических данных и верификации пользователей в июле 2018 года, когда система будет запущена в коммерческую эксплуатацию»,- отметил вице-президент по развитию компании «Ростелеком» Александр Айвазов.