Bloomberg․ Klarna ֆինտեխ ստարտափի գնահատումը կարող է նվազել մոտ 8 անգամ
«Գնիր հիմա, վճարիր հետո» (buy now, pay later, BNPL) սկզբունքով աշխատող շվեդական Klarna ֆինտեխ ստարտափի գնահատման արժեքը ներդրումների ներգրավման նոր փուլի արդյունքներով կարող է նվազել 7,6 անգամ։
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրները։ Ըստ նրանց՝ այժմ քննարկվում է $6 միլիարդ գնահատմամբ ֆինանսավորումը, մինչդեռ 2021 թվականի հունիսին ներդրումային փուլի ընթացքում ընկերությունը գնահատվել էր $45,6 միլիարդ։
Դեռեւս 2022 թվականի հունիսի կեսին նոր փուլի ընթացքում խոսքը գնում էր $15 միլիարդ գնահատման մասին, տեղեկացրել էին The Wall Street Journal-ի աղբյուրները: Մինչ այդ թերթը հայտնել էր, որ Klarna-ն ակնկալում է ստանալ մինչեւ $1 միլիարդ ծավալով ներդրումներ։
Նոր փուլի ընթացքում Klarna-ի աշխատակիցները կարող են ստանալ բաժնետոմսերի օպցիոններ արդեն իջեցված գնահատման արժեքով, նշել է Bloomberg-ը։ Վերջնական գնահատումը դեռ քննարկվում է եւ արդյունքում կարող է ավելանալ մինչեւ $10 միլիարդ, նշել են գործակալության աղբյուրները:
Klarna-ի ներկայացուցիչը հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ Bloomberg-ին: Գործակալությունը գնահատման վերանայումը բացատրում է ֆոնդային շուկայի ընդհանուր վիճակով, որի վրա բացասաբար են ազդում գնաճը, ռեցեսիայի վերաբերյալ մտավախությունները եւ արեւմտյան խոշոր կենտրոնական բանկերի կողմից դրամավարկային քաղաքականության խստացումը:
Klarna-ն հնարավորություն է տալիս ապրանքներ գնել ապառիկ եղանակով, երբ վճարումը բաժանվում է հավասար մասերի՝ առանց հավելյալ տոկոսների։ Klarna-ն 2022 թվականի առաջին եռամսյակում $245 միլիոնի գործառնական վնաս է կրել: Ընկերությունն ունի ավելի քան 400 000 վաճառող գործընկերներ, այդ թվում՝ Nike-ը, Ikea-ն եւ Sephora-ն։
Klarna-ն մրցակցում է բրիտանական Revolut ֆինտեխ ստարտափի հետ, որի համահիմնադիրը ծագումով ռուսաստանցի միլիարդատեր Նիկոլայ Ստորոնսկին է։ Revolut-ը BNPL շուկա մուտք գործեց հունիսի վերջին՝ համապատասխան ծառայություն գործարկելով Իռլանդիայում: Revolut-ի պրոդուկտն ավելի լավը կլինի, քան Klarna-ի մոտ է, վստահորեն ասել էր Նիկոլայ Ստորոնսկին 2021 թվականի սեպտեմբերին։

Bloomberg։ Оценка стоимости финтех-стартапа Klarna может снизиться в около 8 раз
Оценочная стоимость шведского финтех-стартапа Klarna, работающего по принципу «купи сейчас, заплати потом» (buy now, pay later, BNPL), может снизиться в 7,6 раза по итогам нового раунда привлечения инвестиций.
Как передает российское издание Forbes, об этом пишет Bloomberg со ссылкой на источники. По их словам, сейчас обсуждается финансирование с оценкой в $6 млрд, тогда как в июне 2021 года компанию в ходе раунда оценили в $45,6 млрд.
Еще в середине июня 2022 года речь шла об оценке в ходе нового раунда в $15 млрд, говорили источники The Wall Street Journal. До этого газета сообщала, что Klarna рассчитывала получить до $1 млрд инвестиций.
В ходе нового раунда сотрудники Klarna могут получить опционы на акции уже по сниженной оценочной стоимости, отметил Bloomberg. Пока окончательная оценка еще обсуждается и может в итоге увеличиться до $10 млрд, отметили источники агентства.
Представитель Klarna отказался от комментариев Bloomberg. Агентство объясняет пересмотр оценки общим состоянием фондового рынка, на котором негативно сказываются инфляция, опасения рецессии и ужесточение денежно-кредитной политики крупнейшими западными центральными банками.
Klarna предоставляет возможность покупки товаров в рассрочку, когда платеж делится на равные доли без дополнительных процентов. По итогам первого квартала 2022 года Klarna отчиталась об операционном убытке в размере $245 млн. У компании больше 400 000 партнеров-продавцов, в числе которых Nike, Ikea и магазины косметики Sephora.
Klarna соперничает с британским сервисом Revolut, один из основателей которого - выходец из России, миллиардер Николай Сторонский. Revolut вышел на рынок BNPL в конце июня, запустив такую опцию в Ирландии. Продукт Revolut будет лучше, чем у Klarna, уверенно говорил в сентябре 2021 года Николай Сторонский.