«Ռուսաստանի հետ կապված» գործարարներն ամերիկյան Forbes ամսագրին խնդրել են իրենց ռուսաստանցի միլիարդատեր չանվանել, հաղորդում է RBC-ն։Նման դիմումներ ստացվում էին արդեն մի քանի տարի, սակայն վերջին ամիսների ընթացքում դրանց թիվն աճել է, այդ թվում՝ Ուկրաինայում ռազմական գործողության մեկնարկից հետո ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի եւ ԵՄ-ի պատժամիջոցների ֆոնին։Այդպիսի խնդրանքով Forbes-ին է դիմել Revolut ֆինտեխ ընկերության համահիմնադիր Նիկոլայ Ստորոնսկին (Նիկ Ստորոնսկի)։ «Նիկը Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի է»,- ընդգծել է նրա ներկայացուցիչը։ Ամերիկյան Forbes-ի տվյալներով՝ Ստորոնսկու կարողությունը 2022 թվականի ապրիլի դրությամբ կազմում է $7,1 միլիարդ։ Ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսում նշված են 2021 թվականի տվյալները՝ $1,2 միլիարդ։Ստորոնսկին ծնվել է մերձմոսկովյան Դոլգոպրուդնիում, ավարտել է ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոցը։ 2002 թվականին ընդունվել է Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի ընդհանուր եւ կիրառական ֆիզիկայի ֆակուլտետը, իսկ 2006 թվականին՝ Ռուսաստանի տնտեսագիտական դպրոցի տնտեսագիտության ծրագրով մագիստրատուրա։ Երկու դիպլոմներն էլ ստացել է 2007 թվականին։2006 թվականին Ստորոնսկուն վերապատրաստման է հրավիրել Լոնդոնի Lehman Brothers բանկը, որտեղ նա աշխատել է որպես թրեյդեր մինչեւ բանկի սնանկացումը՝ 2008 թվականին։ Դրանից հետո թրեյդերների թմին վարձակալել է ճապոնական խոշորագույն Nomura բրոքերային տունը, սակայն այնտեղ մեկ ամիս աշխատելուց հետո Ստորոնսկին տեղափոխվում է Credit Suisse, որտեղ աշխատում հետագա հինգ տարիները։Revolut-ը հիմնելու գաղափարը Ստորոսկու մոտ առաջացել է 2014 թվականին։ Նրա առաջին մտահղացումը բազմարժութային բանկային քարտն էր, որը թույլ կտար ճանապարհորդերին փոխարկել արժույթը շահավետ փոխարժեքով: Նախագծում առաջին ներդրողը եղել է ինքը՝ Ստորոնսկին, ով ներդրել է մոտ £300,000 սեփական խնայողություններից։ Մի քանի ամիս անց գործարարը ստարտափին միանալու առաջարկ է անում Deutsche Bank-ի նախկին ծրագրավորող ուկրաինացի Վլադ Յացենկոյին, ով դառնում է Revolut-ի համահիմնադիրն ու տեխնիկական տնօրենը։ Revolut-ի առաջին նախատիպը պատրաստ էր 2015-ի սկզբին, իսկ հուլիսին հավելվածը լիովին գործարկվեց։ Վլադ Յացենկոն եւ Նիկոլայ Ստորոնսկին Ստորոնսկու փոխանցմամբ՝ Միացյալ Թագավորությունում ընկերության հիմնումը պայմանավորված էր այնտեղի բարենպաստ միջավայրով՝ օրենքների եւ կարգավորման առումով։ Միաժամանակ, դա մեծ շուկա է, «անմիջապես Լոնդոնից պրոդուկտը կարելի է տարածել ամբողջ Եվրոպայով, իսկ դա 350 մլն մարդ է՝ միջին տարեկան լավ եկամուտով»։Անդրադառնալով ապագային միտված կանխատեսումներին՝ Նիկոլայ Ստորոնսկին տեսակետ էր հայտնել, որ 20-25 տարի հետո շուկայում կլինեն ընդամենը մի քանի գլոբալ խաղացողներ, որոնք կներկայացնեն ֆինանսական ծառայությունների ամբողջ սպեկտրը։ 20.01.2022 | 09:51 Ռուսական արմատներով Revolut-ը հավակնոտ նախագիծ է գործարկում ԱՄՆ-ում «Ֆինտեխ» բաժնի շրջանակում Banks.am-ը բազմիցս է անդրադարձել Revolut-ի գործունեությանը։ Ընկերությանը վերաբերող բոլոր հրապարակումներին կարող եք ծանոթանալ այս հղումով:***VKontakte սոցիալական ցանցի եւ Telegram մեսենջերի հիմնադիր Պավել Դուրովը, ով ծնվել է Սանկտ Պետերբուրգում, նույնպես խնդրել է Forbes-ին իրեն ռուսաստանցի գործարար չանվանել։«Պավելը երկար տարիներ առաջ է լքել Ռուսաստանը եւ վերադառնալու մտադրություն չունի»,- ամսագրին հայտնել է նրա ներկայացուցիչը։ 2014 թվականին Դուրովն ասում էր, որ մտադիր չէ ապրել եւ աշխատել Ռուսաստանում, երկիրը լքելու իր որոշումը նա բացատրում էր «Չվերադառնալու յոթ պատճառ» հոդվածում։ Դրանց թվում գործարարը նշում էր «ազնիվ եւ անկախ դատարանների բացակայությունը» ու «հակասական օրենքների առատությունը»։ 2013 թվականին Telegram-ի հիմնադիրը ստացել է Սենթ Քիթս եւ Նեւիս Դաշնության, իսկ 2021 թվականի աշնանը՝ Ֆրանսիայի քաղաքացիություն։ Վերջին տարիներին նա բնակվում է Դուբայում, որտեղ գտնվում է Telegram-ի կենտրոնակայանը։Forbes-ի 2021 թվականի Ռուսաստանի 200 ամենահարուստ գործարարների վարկանիշում Դուրովը զբաղեցրել է 9-րդ տեղը՝ $17,2 միլիարդ կարողությամբ: Ամսագրի ամերիկյան տարբերակը 2022 թվականի ապրիլին նրա կարողությունը գնահատել է $15,1 միլիարդ:***Իրենց ռուսաստանցի գործարար չանվանելու խնդրանքով Forbes-ին դիմել են նաեւ Playrix բջջային խաղերի մշակողներ, եղբայրներ Իգոր եւ Դմիտրի Բուխմանները (բնակվում են Լոնդոնում), Ռոման Աբրամովիչի գործընկերը եւ Millhouse ներդրումային ընկերության ղեկավար Եվգենի Շվիդլերը (1994-ին ստացել է ԱՄՆ-ի, իսկ 2010-ին՝ Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիություն), Warner Music-ում եւ LyondellBasell նավթաքիմիական ընկերությունում ներդրող Լեոնարդ Բլավատնիկը (ունի ամերիկյան եւ բրիտանական քաղաքացիություն), ինչպես նաեւ Յուրի Միլները, որին Forbes-ն անվանում է «Ռուսաստանում ամենաազդեցիկ տեխնոլոգիական ներդրող»: 1999 թվականին Միլները ստացել է Իսրայելի քաղաքացիություն, իսկ 2014 թվականից բնակվում է Կալիֆորնիայում։«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 192093

Бизнесмены, «связанные с Россией», попросили американский журнал Forbes не называть их российскими миллиардерами, передает RBC.Подобные обращения поступали в течение нескольких лет, но в последние несколько месяцев их число выросло, в том числе на фоне санкций США, Великобритании и Евросоюза после начала военной операции на Украине.С такой просьбой к Forbes обратился сооснователь финтех-компании Revolut Николай Сторонский (Ник Сторонски). «Ник - гражданин Великобритании»,- подчеркнул его представитель. По оценке американского Forbes, состояние Сторонского на апрель 2022 года составляет $7,1 млрд. В российской версии приведены данные за 2021 год - $1,2 млрд.Сторонский родился в подмосковном Долгопрудном, окончил физико-математическую школу. В 2002 году поступил на факультет общей и прикладной физики МФТИ, а в 2006 году - на магистерскую программу по экономике в Российскую экономическую школу. Получил оба диплома в 2007 году.В 2006 году Сторонского пригласили на стажировку в банк Lehman Brothers в Лондоне, где он проработал трейдером вплоть до банкротства банка в 2008 году. После этого команду трейдеров перекупил крупнейший японский брокерский дом Nomura, но через месяц работы в нем Сторонский перешел в Credit Suisse, где проработал следующие пять лет.Сторонский задумал Revolut в 2014 году. Первой его идеей была мультивалютная банковская карта, которая позволяла бы конвертировать валюту в путешествиях по выгодному курсу. Первым инвестором проекта был сам Сторонский, вложивший около £300 000 собственных накоплений. Спустя несколько месяцев предприниматель позвал в стартап бывшего разработчика Deutsche Bank, украинского программиста Влада Яценко, который стал соучредителем и техническим директором Revolut. Первый прототип Revolut был готов в начале 2015 года, а в июле приложение заработало полноценно․ Влад Яценко и Николай Сторонский По словам Сторонского, решение об основании компании в Великобритании было связано с благоприятной там средой с точки зрения законов и регулирования. Кроме того, это большой рынок, «сразу из Лондона можно делать финансовый продукт на всю Европу, а это 350 млн человек с хорошим средним годовым доходом».Касаясь прогнозов на будущее, Николай Сторонский отмечал, что через 20-25 лет на рынке будет несколько глобальных игроков, которые будут представлять весь спектр финансовых услуг. «Центром финансовой жизни будет некое приложение, через которое можно будет делать абсолютно все. Не будет локальных банков - будет несколько глобальных». 20.01.2022 | 09:51 Финтех-компания с российскими корнями запускает амбициозный проект в США В рамках раздела «Финтех» Banks.am не раз обращался к деятельности финтех-компании Revolut. Со всеми этими публикациями вы можете ознакомиться по этой ссылке.***C просьбой не называть его российским бизнесменом к Forbes обратился и основатель соцсети «ВКонтакте» и мессенджера Telegram Павел Дуров, родившийся в Санкт-Петербурге. «Павел уехал из России много лет назад и не собирается возвращаться»,- сообщил изданию его представитель. Дуров в 2014 году говорил, что не намерен жить и работать в России, свое решение покинуть страну он объяснил в тексте «Семь причин не возвращаться». Среди них предприниматель назвал «отсутствие честных и независимых судов» и «обилие противоречащих друг другу законов». В 2013 году основатель Telegram получил гражданство Федерации Сент-Китс и Невис, а осенью 2021 года - Франции. В последние годы он живет в Дубае, где находится штаб-квартира Telegram.В рейтинге Forbes 200 богатейших бизнесменов России за 2021 год Дуров занимает девятую строку с состоянием $17,2 млрд. Американская версия журнала в апреле 2022 года оценила его состояние в $15,1 млрд.***Не называть себя российскими бизнесменами попросили также разработчики мобильных игр Playrix братья Игорь и Дмитрий Бухманы (проживают в Лондоне), партнер Романа Абрамовича и глава инвестиционной компании Millhouse Евгений Швидлер (в 1994 году получил гражданство США, а в 2010 году - Великобритании), Леонард Блаватник, являющийся инвестором Warner Music и нефтехимической компании LyondellBasell (имеет американское и британское гражданство), а также Юрий Мильнер, которого Forbes называет «самым влиятельным технологическим инвестором в России». В 1999 году Мильнер получил гражданство Израиля, а с 2014 года живет в Калифорнии.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 191974