Revolut ֆինտեխ ստարտափը BNPL ծառայություն է գործարկել եվրոպական շուկայում
Revolut ֆինտեխ ստարտափը մուտք է գործել BNPL շուկա (buy now pay later, «գնիր հիմա, վճարիր հետո»)։ Ստարտափը որոշել է առաջին նման ծառայությունը գործարկել Իռլանդիայում, գրում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությանը:
Revolut-ը հնարավորություն կտա գնումների գումարը բաժանել երեք վճարումների: Ընկերության պայմաններին համապատասխանող հաճախորդներին կտրամադրվի €499 վարկային սահմանաչափ:
Հուսալիությունը գնահատելու համար Revolut-ը կօգտագործի բանկերի բաց տվյալները, որոնց օգտատերերը ստարտափին հասանելիություն կտրամադրեն։ Գնահատումը կիրականացվի նախօրոք, եւ ոչ թե յուրաքանչյուր գնումից առաջ, ինչպես բանկային ապառիկի կամ խանութում վարկով գնումների դեպքում։ Յուրաքանչյուր նման գնումից Revolut-ը կգանձի միջնորդավճար՝ դրա գումարի 1,65%-ի չափով:
Revolut-ին մրցակցություն է սպասվում այլ ապառիկ ծառայությունների հետ, ինչպիսիք են շվեդական Klarna-ն եւ ավստրալական Afterpay-ը: Revolut-ի պրոդուկտը ավելի լավը կլինի, քան Klarna-ի մոտ է, վստահորեն ասել էր Revolut-ի համահիմնադիր Նիկոլայ Ստորոնսկին 2021 թվականի սեպտեմբերին։
Ապառիկն արագ աճող շուկա է. ըստ վերլուծաբանների գնահատման՝ Եվրոպայում այն կաճի մինչեւ $831 միլիարդ առաջիկա հինգ տարում, նշել է Bloomberg-ը:
Նիկոլայ Ստորոնսկին Revolut-ը հիմնել է 2015 թվականին ուկրաինացի Վլադ Յացենկոյի հետ։ Forbes-ի 2022 թվականի ռուսաստանցի միլիարդատերերի վարկանիշում Ստորոնսկին զբաղեցրել է 16-րդ տեղը։ Նրա կարողությունը վարկանիշը կազմելու պահին գնահատվում էր $7,1 միլիարդ։

Финтех-стартап Revolut запустил BNPL сервис на европейском рынке
Финтех-стартап Revolut вышел на рынок BNPL (buy now pay later, «покупай сейчас, плати потом»). Первый такой сервис стартап решил запустить в Ирландии, пишет российское издание Forbes со ссылкой на Bloomberg.
Revolut позволит разбить суммы покупок на три платежа. Клиентам, которые будут удовлетворять условиям компании, дадут кредитный лимит в размере €499.
Для оценки надежности Revolut будет использовать открытые данные банков, к которым пользователи дадут ему доступ. Причем оценка будет проводиться заранее, а не перед каждой покупкой, как при оформлении банковской рассрочки или кредита в магазине. С каждой такой покупки Revolut будет взимать комиссию в размере 1,65% от суммы покупки.
Revolut предстоит конкурировать с другими сервисами, которые предоставляют услуги рассрочки: например, шведской Klarna и австралийской Afterpay. Продукт Revolut будет лучше, чем у Klarna, уверенно говорил в сентябре 2021 года сооснователь Revolut Николай Сторонский.
Рассрочка - быстро растущий рынок: по оценкам аналитиков, в Европе он увеличится до $831 млрд в следующие пять лет, отметил Bloomberg.
Николай Сторонский основал Revolut в 2015 году вместе с украинцем Владом Яценко. Сторонский занял 16-е место в рейтинге российских миллиардеров в 2022 году по версии Forbes. Его состояние при составлении списка было оценено в $7,1 млрд.