Շվեդական Klarna ֆինտեխ ստարտափը մուտք է գործել 9 նոր երկիր
«Գնիր հիմա, վճարիր հետո» (buy now, pay later, BNPL) սկզբունքով աշխատող շվեդական Klarna ֆինտեխ ստարտափի գնահատումն աճել է մինչեւ $46 միլիարդ, իսկ ընկերության օգտատերերի թիվը հասել է 100 միլիոնի, գրում է Inc. Russia-ն՝ վկայակոչելով Bloomberg-ը։
2021 թվականին ԱՄՆ-ում եւ Մեծ Բրիտանիայում գործարկվելուց հետո Klarna-ն սկսել է ծառայություններ տրամադրել 9 նոր երկրում՝ Ավստրալիայում, Իռլանդիայում, Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Իսպանիայում, Պորտուգալիայում, Լեհաստանում, Կանադայում եւ Նոր Զելանդիայում:
ԱՄՆ-ում եւ Ավստրալիայում Klarna-ի հավատարմության ծրագիրն ունի ավելի քան 4 միլիոն մասնակից․ սպառողները «միավորներ» են վաստակում ժամանակին կատարված յուրաքանչյուր վճարման համար: Klarna-ի հավելվածում միավորները կարելի է փոխանակել պարգեւների հետ համաշխարհային բրենդներից, ներառյալ՝ H&M-ը, Amazon-ը եւ Walmart-ը: Ծրագրի մասնակիցները ստանում են նաեւ բացառիկ առաջարկներ եւ վաղաժամ հասանելիություն ապրանքներին ընտրված վաճառողներից:
Բացի այդ, Klarna-ն առաջարկում է «Առաքելություններ», որոնք իրենցից ներկայացնում են փոքր զվարճալի խնդիրներ՝ թույլ տալով սպառողներին միավորներ վաստակել: Խնդիրները կապված են ընկերության նոր գործառույթների հետ։ Pay Now ծառայությունը թույլ է տալիս ապրանքը պատվիրել «մեկ հպումով» եւ անմիջապես վճարել դրա համար ամբողջությամբ։
«Pay Now-ի գործարկումով՝ Klarna-ն ավելի շատ թվով շուկաներում սպառողներին առաջարկում է անմիջապես եւ ամբողջությամբ վճարել գնումների համար՝ մեր անտոկոս Pay Later ծառայության հետ մեկտեղ: Խոշոր գնումներից մինչեւ առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ, ինչպիսիք են բջջային ծառայություններն ու զվարճանքները, Klarna-ն սպառողներին տրամադրում է առավելագույն ընտրություն, վերահսկողություն եւ ճկունություն այն հարցում, թե ինչպես են նրանք վճարում յուրաքանչյուր գնման համար, եւ պարգեւատրում է նրանց ժամանակին կատարված յուրաքանչյուր վճարման համար»,- ասել է Klarna-ի տնօրեն եւ համահիմնադիր Սեբաստիան Սեմյատկովսկին:

Шведский финтех-стартап Klarna начал работать в 9-и новых странах
Шведский финтех-стартап Klarna, работающий по принципу «купи сейчас, заплати потом» (buy now, pay later, BNPL), вырос до оценки в $46 млрд, компания насчитывает 100 млн пользователей, пишет Inc. Russia cо ссылкой на Bloomberg.
После запуска в США и Великобритании в 2021 году Klarna развертывает услуги в 9-и новых странах - в Австралии, Ирландии, Франции, Италии, Испании, Португалии, Польше, Канаде и Новой Зеландии.
Программа лояльности Klarna превышает 4 млн участников в США и Австралии: потребители зарабатывают «баллы» за каждый своевременный платеж. Баллы можно обменять в приложении Klarna на вознаграждения от мировых брендов, включая H&M, Amazon и Walmart. Участники программы также получают эксклюзивные предложения и ранний доступ к товарам от отобранных продавцов.
Кроме того, Klarna предлагает «Миссии». Это небольшие увлекательные задачи, которые позволяют потребителям зарабатывать баллы. Задачи связаны с новыми функциями сервиса. Услуга Pay Now позволяет оформить заказ «в один клик» и оплатить его сразу в полном объеме.
«С запуском Pay Now Klarna предлагает потребителям на большем количестве рынков возможность оплачивать покупки сразу и в полном объеме, наряду с нашей беспроцентной услугой Pay Later. От крупных покупок до предметов первой необходимости, таких как мобильные услуги и развлечения, Klarna предоставляет потребителям максимальный выбор, контроль и гибкость в том, как они платят за каждую покупку, и вознаграждает их за каждый своевременный платеж»,- отметил CEO и сооснователь Klarna Себастиан Семятковский.