Walmart-ը՝ ֆինանսական ունիվերսալ հավելվածի ստեղծման ճանապարհին
Walmart մեծածախ եւ մանրածախ խոշորագույն առեւտրային ցանցի կողմից ստեղծված եւ առաջ մղվող ֆինտեխ ստարտափը ձեռք կբերի երկու ընկերություն՝ ունիվերսալ հավելված ստեղծելու համար, որի օգնությամբ գնորդները կկարողանան կառավարել իրենց գումարները, հաղորդում է CNBC-ն։
Միավորված ընկերությունը կստանա ONE անվանումը՝ ֆինտեխ ստարտափի կողմից ձեռք բերվող ընկերություններից մեկի անունով։ Ստարտափը կգնի ես մեկ՝ Even ֆինտեխ ընկերությունը։ Գործարքի ֆինանսական պայմանները չեն բացահայտվում։
Ձեռնարկությունը վարձել է երկու բանկիր Goldman Sachs-ից, այդ թվում՝ Օմեր Իսմայիլին, որը նախկինում գլխավորում էր Goldman սպառողական բանկը: Ըստ հաղորդագրության՝ Իսմայիլը կղեկավարի ONE-ը։
Walmart-ին է պատկանում մինչ օրս Hazel անվանմամբ ստարտափի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթը, վերջինիս տնօրենների խորհրդում ներառված են մի քանի թոփ մենեջերներ, ներառյալ՝ Walmart-ի ֆինանսական տնօրեն Բրեթ Բիգսը եւ Walmart U.S.-ի գլխավոր տնօրեն Ջոն Ֆուրները։
«Ստարտափը նախատեսում է օգտվել Walmart-ի հսկայական հնարավորություններից՝ 1,6 միլիոն աշխատակից ԱՄՆ-ում եւ շաբաթական ավելի քան 100 միլիոն գնորդ: Սա նաեւ վկայում է միլիոնավոր ամերիկացիների չօգտագործված հաճախորդային բազայի մասին, ովքեր չունեն բանկային հաշիվներ եւ հասանելիություն վարկերին ու ձգտում են կուտակել խնայողություններ, ներառյալ շատերին, ովքեր արդեն գնումներ են կատարում Walmart խանութներից»,- գրում է CNBC-ն:
Ձեռքբերումները կօգնեն ստարտափին ստեղծել հավելված, որը կդառնա միակ տեղը, որտեղ գնորդները կկարողանան ծախսել, կուտակել եւ պարտքով գումար վերցնել։ Even ընկերությունն արդեն ունի հավելված, որը գործատուները կարող են առաջարկել իրենց աշխատակիցներին՝ օգնելու նրանց բյուջե կազմել եւ անկանխատեսելի իրավիճակների համար խնայողություններ կուտակել։ Հաճախորդների թվում են՝ Walmart-ը, PayPal-ը, Humana-ն եւ Mattress Firm-ը:
Իսկ ONE-ն, իր հերթին, առաջարկում է դեբետային քարտեր, ընթացիկ եւ խնայողական հաշիվներ։ Ընկերությունն ունի նաեւ հավելված, որը հնարավորություն է տալիս հետեւել գումարներին եւ բյուջե կազմել:
Գործարքների փակումից հետո միավորված բիզնեսը կունենա ավելի քան 200 աշխատակից: Ընկերությունը նախատեսում է $250 մլն ծախսել բիզնեսի զարգացման համար։ Ստարտափը հայտարարել է, որ գործարքների փակումը նախատեսված է 2022 թվականի առաջին կեսին։

Walmart - на пути создания универсального финансового приложения
Финтех-стартап, созданный и поддерживаемый крупнейшей сетью оптовой и розничной торговли Walmart, приобретет двe компании с целью создания универсального приложения, в котором покупатели смогут управлять своими деньгами, сообщает CNBC.
Объединенная компания будет называться ONE, по названию одной из фирм, которую приобретает финтех-стартап. Он также покупает еще одну финтех-компанию Even. Финансовые условия сделки не разглашаются.
Предприятие наняло двух банкиров Goldman Sachs, в том числе Омера Исмаила, который руководил потребительским банком Goldman. Согласно пресс-релизу, Исмаил возглавит ONE.
Walmart владеет контрольным пакетом акций стартапа, который до сих пор назывался Hazel, в его правление входят несколько топ-менеджеров, в том числе финансовый директор Walmart Бретт Биггс и генеральный директор Walmart U.S. Джон Фурнер.
«Стартап планирует извлечь выгоду от огромного охвата Walmart: 1,6 млн сотрудников в США и более 100 млн покупателей в неделю. Это также указывает на неиспользованную клиентскую базу миллионов американцев, которые не имеют банковского счета, не могут получить доступ к кредиту и изо всех сил пытаются накопить сбережения, включая многих, которые уже делают покупки в магазинах Walmart»,- пишет CNBC.
Приобретения помогут стартапу создать приложение, которое станет единственным местом, где потребители смогут тратить, копить и брать взаймы. У Even уже есть приложение, которое работодатели могут предложить своим сотрудникам, чтобы помочь с составлением бюджета и откладыванием сбережений на случай чрезвычайных ситуаций. Среди клиентов компании - Walmart, PayPal, Humana и Mattress Firm.
А ONE предлагает дебетовые карты, расчетные и сберегательные счета, а также приложение, которое помогает людям отслеживать свои деньги и бюджет.
Когда два приобретения будут закрыты, объединенный бизнес будет иметь более 200 сотрудников и свыше $250 млн на балансе для стимулирования роста. Стартап заявил, что ожидает закрытия сделок в первой половине 2022 года.