Wildberries-ը ֆինտեխ ծառայություն է գործարկել
Ռուսաստանի խոշոր Wildberries առցանց ռիթեյլերը գործարկել է ապառիկով եւ վարկով գնումների ֆինտեխ ծառայություն։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է ընկերության հաղորդագրության մեջ։
«Բանկերի եւ միկրոֆինանսական կազմակերպությունների հետ համատեղ Wildberries-ը գործարկել է ապառիկով եւ վարկով ապրանքներ ձեռք բերելու առցանց ծառայություն: Լուծումն իրականացվում է արհեստական բանականության (AI) տեխնոլոգիաների միջոցով. գնորդը ֆինանսական հաստատությունից պատասխան է ստանում մի քանի րոպեի ընթացքում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Ռուսաստանցի գնորդները կարող են վարկով գնել Wildberries-ի 11 միլիոն ապրանքատեսակներից յուրաքանչյուրը, իսկ «Կենցաղային տեխնիկա եւ էլեկտրոնիկա» տեսականուց մի շարք ապրանքների համար գործում է անտոկոս ապառիկ: Ապագայում առցանց ռիթեյլերն ընդլայնելու է ապառիկով ապրանքների իր առաջարկը:
«Wildberries-ի նոր ֆինտեխ ծառայության գործընկերներն են Direct Credit բրոքերային ընկերությունը, ինչպես նաեւ մի քանի բանկեր եւ միկրոֆինանսական կազմակերպություններ, ապագայում դրանց ցանկը կընդլայնվի: Գնման նվազագույն արժեքը 5 հազ․ ռուբլի է, իսկ փոխառության ժամկետը՝ 6-ից մինչեւ 24 ամիս։
«Մենք ակնկալում ենք, որ փոխառու միջոցների օգնությամբ գնորդներն առաջին հերթին ձեռք կբերեն էլեկտրոնիկա եւ կենցաղային տեխնիկա»,- նշել են ընկերությունում։
Banks.amհիշեցնում է, որ այս տարվա փետրվարին Wildberries-ը գնեց ռուսաստանյան «Ստանդարտ-կրեդիտ» բանկը՝ գործող նախագծերը զարգացնելու, ինչպես նաեւ գնորդների ու ձեռներեցների համար նոր ծառայություններ գործարկելու համար։ Wildberries-ի հիմնական սեփականատեր եւ գլխավոր տնօրեն Տատյանա Բակալչուկը դարձավ «Ստանդարտ-կրեդիտ» բանկի 100% բաժնետոմսերի սեփականատեր։

Wildberries запустил финтех-сервис
Крупнейший российский онлайн-ретейлер Wildberries запустил финтех-сервис покупки в рассрочку и в кредит. Об этом говорится в сообщении компании, передает ТАСС.
«Совместно с банками и микрофинансовыми организациями Wildberries запустил онлайн-сервис покупок товаров в кредит и в рассрочку. Решение реализовано с помощью технологий искусственного интеллекта (AI): ответ от финансовой организации покупатель получает за несколько минут»,- отмечается в сообщении.
Приобрести в кредит российские покупатели могут любые из 11-и млн наименований товаров на Wildberries, а беспроцентная рассрочка доступна для ряда товаров из категории «Бытовая техника и электроника». В будущем онлайн-ретейлер расширит предложение товаров в рассрочку.
«Партнерами нового финтех-сервиса Wildberries стали брокерская компания Direct Credit, а также несколько банков и микрофинансовых организаций, в будущем их список будет расширяться. Минимальная стоимость покупки - 5 тыс. рублей, а срок предоставления займа составляет от 6-и до 24-х месяцев.
«Мы ожидаем, что с помощью заемных средств покупатели в первую очередь будут приобретать электронику и бытовую технику»,- отметили в пресс-службе Wildberries.
Banks.am напоминает, что в феврале этого года Wildberries приобрел банк «Стандарт-кредит» для развития действующих и запуска новых сервисов для покупателей и предпринимателей. Основной владелец и генеральный директор Wildberries Татьяна Бакальчук стала владельцем 100% акций в банке «Стандарт-кредит».