WSJ-ն բացահայտել է պատմության մեջ ամենամեծ IPO-ի չեղարկման պատճառը
Ջեկ Մայի Ant Group ֆինտեխ ընկերության IPO-ից կարող էին շահել Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի քաղաքական հակառակորդները։
Ինչպես հաղորդում է RBC-ն, այս մասին գրում է The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով չինական պաշտոնյաների եւ կառավարական խորհրդականների շրջանում սեփական աղբյուրները։
Պարբերականի տվյալներով՝ ցուցակումից մի քանի շաբաթ առաջ Չինաստանի կառավարությունը հետաքննություն էր անցկացրել և պարզել, որ Ant-ի IPO-ի ազդագիրը թաքցնում է ընկերության որոշ սեփականատերերի: Նրանց թվում էին նախագահի և նրա մերձավոր շրջապատի քաղաքական հակառակորդները, որոնք իրավաբանական անձանց շղթայի միջոցով տնօրինում են Ant-ի բաժնեմասերը:
Եթե IPO-ն կայանար, ապա Չինաստանի նախագահի հակառակորդները՝ «հին» էլիտայի երեխաները, միլիարդավոր դոլարներ կստանային: The Wall Street Journal-ի աղբյուրներն ասում են, որ Սի Ցզինպինը, ով հայտնի է կոռուպցիայի դեմ ցուցադրական պայքարով և էլիտայի շքեղ կենսակերպի նկատմամբ կոշտ վերաբերմունքով, անընդունելի համարեց դա ինչպես քաղաքական, այնպես էլ գաղափարական առումներով:
Ant Group-ի ներկայացուցիչները հերքում են հնարավոր մեղադրանքները և պնդում, որ բաժնետիրական կապիտալի կառուցվածքը ամբողջությամբ բացահայտված է տեղաբաշխման ազդագրում:
Անցած տարի Ant Group-ը նախատեսում էր իրականացնել պատմության մեջ ամենամեծ՝ մոտ $35 մլրդ-ի IPO: Սակայն բորսա դուրս գալուց երկու օր առաջ բաժնետոմսերի տեղաբաշխումը դադարեցվել էր։ Ant-ում հայտարարել էին, որ դա տեղի է ունեցել Չինաստանի ֆինտեխ ընկերությունների կարգավորման կանոնների փոփոխության պատճառով։
ԶԼՄ-ները նաեւ գրում էին, որ Չինաստանի իշխանությունների հասցեին Ջեկ Մայի քննադատությունը կարող էր դառնալ IPO-ի չեղարկման պատճառ: Ինչպես գրել էր WSJ-ն, Alibaba-ի հիմնադիրն ասել էր, որ «չինական ֆինանսներում չկա որեւիցե համակարգ», իսկ գործող օրենսդրությունը զսպում է նորամուծությունները ոլորտում:

WSJ раскрыла причину отмены самого крупного в истории IPO
Выиграть от IPO финтех-компании Джека Ма Ant Group могли политические противники председателя КНР Си Цзиньпина.
Как передает RBC, об пишет The Wall Street Journal со ссылкой на источники среди китайских чиновников и правительственных советников.
По данным издания, за несколько недель до листинга китайское правительство провело расследование и обнаружило, что проспект IPO Ant скрывал некоторых владельцев компании. Среди них оказались политические противники президента и его ближайшего окружения, которые владеют долями Ant через цепочку юридических лиц.
Если бы IPO произошло, то противники председателя КНР - дети «старой» элиты, получили бы миллиарды долларов. Си Цзиньпин, известный показательной борьбой с коррупцией и резким отношением к роскошному образу жизни элиты, счел это неприемлемым и политически, и идеологически, говорят источники The Wall Street Journal.
Представители Ant Group отрицают возможные обвинения и настаивают, что структура акционерного капитала была полностью раскрыта в проспекте размещения.
В прошлом году Ant Group планировала провести самое крупное в истории IPO на общую сумму более $34 млрд. Однако за два дня до выхода на биржу, размещение акций компании было остановлено. В Ant заявили, что это произошло из-за изменений в правилах регулирования финтех-компаний КНР.
СМИ также писали, что причиной отмены IPO может быть критика в отношении китайских властей, с которой выступил Джек Ма. Как писала WSJ, основатель Alibaba заявлял, что «в китайских финансах нет никакой системы», а существующее законодательство сдерживает инновации в сегменте.