Սբերբանկն ու SberCloud-ը (Սբերբանկ խմբի ամպային հարթակը) ներկայացրել են ամենահզոր ռուսաստանյան սուպեր համակարգիչը, որը ստացել է Christofari անվանումը՝ ի պատիվ Ռուսաստանի խնայդրամարկղերի առաջին հաճախորդ Նիկոլայ Կրիստոֆարիի: Ինչպես հաղորդում է Սբերբանկի մամուլի կենտրոնը, սուպեր համակարգչի ռեսուրսները հասանելի կլինեն SberCloud ամպային ծառայության օգտատերերին: Ամպում սուպեր համակարգչի ռեսուրսների տրամադրումը հնարավորություն կտա հնարավորինս հարմար եւ արագ մշակել ու օգտագործել արհեստական բանականության ալգորիթմները: «Christofari սուպեր համակարգչի կառուցվածքն ու հաշվարկային հզորությունները հնարավորություն են տալիս ռեկորդային ժամկետում լուծել մոդելների ուսուցման խնդիրները՝ հիմնված նեյրոնային խոր ցանցերի վրա: Սուպեր համակարգչի ռեսուրսների օգտագործումը կբարձրացնի խնդիրների լուծման արդյունավետությունը բնագավառների լայն ասպարեզում, օրինակ՝ բնական լեզվի մշակում, համակարգչային տեսողություն, ավտոմատացված որոշումների ընդունում, ռիսկերի գնահատում եւ կառավարում, զեղծարարության հայտնաբերում, ձայնային օգնականների եւ չատ բոթերի ստեղծում եւ այլն»,- ասված է հաղորդագրությունում: 08.04.2019 | 09:44 «Տինկոֆ»-ը սուպեր համակարգիչ է ստեղծել Սուպեր համակարգիչը կարող է օգտագործվել տնտեսության տարբեր ոլորտներում աշխատող գիտահետազոտական, առեւտրային եւ պետական կազմակերպությունների համար, ինչպիսիք են նավթագազային ոլորտը, բանկային եւ հեռահաղորդակցության բնագավառները, մանրածախ առեւտուրը, քիմիան, բժշկությունը եւ այլն: «Բիզնեսի, պետության, գիտական կազմակերպությունների շրջանում սուպեր համակարգչի բարձր արտադրողական հաշվարկային հզորությունների պահանջարկ կա՝ արհեստական բանականության ալգորիթմերի հետ աշխատելու համար: Ամպը դարձնում է դրանք հասանելի ընկերություններին՝ անկախ իրենց չափսից. անգամ փոքր ստարտափը խոշորագույն կորպորացիայի հետ հավասար կկարողանա ստանալ հսկայական հաշվարկային հզորություններ, եւ դրա համար չի պահանջվում ստեղծել կամ աճեցնել սեփական ՏՏ ենթակառուցվածքը եւ վարձել սպասարկող մասնագետների: Երկրորդ առանցքային արժեքը Ռուսաստանում մոդելների ուսուցման ռեկորդային արագությունն է»,- նշել է գործադիր փոխնախագահ, «Տեխնոլոգիաներ» ստորաբաժանման ղեկավար Դավիթ Ռաֆալովսկին: Սուպեր համակարգիչը մշակվել է SberCloud ընկերության կողմից՝ NVIDIA ամերիկյան տեխնոլոգիական ընկերության հետ համատեղ: Սուպեր համակարգչի հզորությունները հասանելի կլինեն հաճախորդներին 2019թ. դեկտեմբերի 12-ից: «Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 17566

Сбербанк и SberCloud (облачная платформа группы Сбербанка) представили самый мощный российский суперкомпьютер, получивший имя Christofari в честь первого клиента сберегательных касс России Николая Кристофари.Как сообщает пресс-центр Сбербанка, ресурсы суперкомпьютера будут доступны пользователям облачного сервиса компании SberCloud. Предоставление ресурсов суперкомпьютера в облаке даст пользователям возможность максимально удобно и быстро разрабатывать и использовать алгоритмы искусственного интеллекта. «Архитектура и вычислительные мощности суперкомпьютера Christofari позволяют в рекордные сроки решать задачи обучения моделей, основанных на глубоких нейронных сетях. Использование ресурсов суперкомпьютера повысит эффективность решения задач в широком спектре областей, например, обработка естественного языка, компьютерное зрение, автоматизированное принятие решений, оценка и управления рисками, выявление мошенничества, создание голосовых помощников и чат-ботов, а также в других направлениях»,- отмечается в сообщении. 08.04.2019 | 09:44 Группа «Тинькофф» cоздала суперкомпьютер Суперкомпьютер может использоваться для научно-исследовательских, коммерческих и государственных организаций, работающих в различных отраслях экономики, таких как нефтегазовая, банковская и телекоммуникационная индустрия, ретейл, химия, медицина и другие.«У бизнеса, государства, научных организаций есть потребность в высокопроизводительных вычислительных мощностях суперкомпьютера для работы с алгоритмами искусственного интеллекта. Облако делает их доступными компаниям вне зависимости от их размера - даже небольшой стартап наравне с крупнейшей корпорацией сможет получить огромные вычислительные мощности, и для этого не требуется создавать или наращивать собственную ИТ-инфраструктуру и нанимать обслуживающих ее специалистов. Вторая ключевая ценность - это рекордная в России скорость обучения моделей»,- отметил исполнительный вице-президент, руководитель блока «Технологии» Давид Рафаловский.Суперкомпьютер разработан компанией SberCloud совместно с американской технологической компанией NVIDIA. Мощности суперкомпьютера будут доступны клиентам с 12 декабря 2019 года.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 17565