«Տինկոֆ»-ը սուպեր համակարգիչ է ստեղծել
«Տինկոֆ» խումբը ստեղծել է սեփական սուպեր համակարգիչը՝ AI First ռազմավարության եւ արհեստական բանականության ու մեքենայական ուսուցման հարթակի զարգացման շրջանակում:
Ինչպես հաղորդում է «Տինկոֆ»-ի մամուլի կենտրոնը, «Կոլմոգորով» սուպեր համակարգիչը, որը կրում է ռուս հայտնի մաթեմատիկոս Անդրեյ Կոլմոգորովի անունը, նախատեսված է մոդելների արագ ուսուցման համար՝ տվյալների մեծ ծավալների հիման վրա, որոնք կուտակել է «Տինկոֆ»-ն իր գործունեության 13 տարիների ընթացքում:
«Կոլմոգորով»-ը հնարավորություն կտա շատ ավելի արագ լուծել մեքենայական ուսուցման եւ արհեստական բանականության հետ կապված հետեւյալ խնդիրները.
- բանավոր խոսքի ճանաչման, վերջինիս սինթեզի եւ բնական լեզվի մշակման համար նեյրոցանցային մոդելների բաշխված ուսուցում,
- մեքենայական ուսուցման դասական մոդելների ուսուցում՝ սքորինգի, ներգրավման խնդիրների եւ պրեդիկտիվ վերլուծության համար (տվյալների վերլուծություն, որը կենտրոնանում է օբյեկտի եւ սուբյեկտի ապագա վարքի կանխատեսման վրա՝ օպտիմալ լուծումներ կայացնելու նպատակով - խմբ.):
««Կոլմոգորով» կլաստերի շնորհիվ նեյրոցանցերի ուսուցման խնդիրները կատարվում են հարյուրապատիկ անգամ արագ. օրինակ, ելքային զանգերի խնդրի օպտիմիլիզացման համար մենք մեկ օրում վերաուսուցանել ենք մոդելի, որը կանխատեսում է ֆինանսական պրոդուկտների վաճառքի հավանականությունը՝ 13 տարվա ընթացքում կուտակված տվյալների բոլոր ծավալի հիման վրա: Մեր հաշվարկներով՝ մոդելի վերաուսուցումն ավանդական ճանապարհով կտեւեր շուրջ 6 ամիս: Կլաստերի կիրառումը հնարավորություն է տալիս բիզնեսին ավելի արագ եւ արդյունավետ ստուգել վարկածները, բարելավել ծառայությունները եւ շուկա դուրս բերել նոր պրոդուկտներ»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Ինչպես նշել է «Տինկոֆ» խմբի ՏՏ գծով տնօրեն Վյաչեսլավ Ցիգանովը, այս հարթակը ստեղծվել է AI First ռազմավարության շրջանակում, համաձայն որի՝ իրենց կողմից շուկայում գործարկվող բոլոր պրոդուկտները ներառում են ներկառուցված արհեստական բանականություն: «Հարթակի նպատակն է՝ զարգացնել տվյալների հետ աշխատանքի մշակույթը, իջեցնել այս ոլորտ մեր թիմերի մուտքի շեմը եւ մեքենայական ուսուցումը հասանելի դարձնել «Տինկոֆ»-ի յուրաքանչյուր վերլուծաբանի եւ մշակողի համար»:
«Տինկոֆ»-ի սուպեր համակարգիչը 8-րդ տեղն է զբաղեցրել Ռուսաստանում TOP 50 սուպեր համակարգիչների վարկանիշում, որն ամենաբարձր տեղն է հայտ ներկայացրած առեւտրային ընկերությունների շրջանում: Համաձայն վարկանիշի՝ «Կոլմոգորով»-ը դարձել է ամենաարդյունավետ համակարգը ֆինանսական հատվածում:
Ռուսաստանյան ԶԼՄ-ների տվյալների համաձայն՝ տասը սերվերների եւ հարակից սարքավորումների վրա «Տինկոֆ»-ը ծախսել է շուրջ $1մլն:
«Տինկոֆ» խմբի մեջ են մտնում «Տինկոֆ Բանկը», «Տինկոֆ մոբայլ» վիրտուալ օպերատորը, «Տինկոֆ ապահովագրությունը» եւ «Տինկոֆ մշակումների կենտրոնը»:

Группа «Тинькофф» cоздала суперкомпьютер
Группа «Тинькофф» создала собственный суперкомпьютер в рамках стратегии AI First и развития платформы для машинного обучения и искусственного интеллекта.
Как сообщает пресс-центр «Тинькофф», суперкомпьютер «Колмогоров», носящий имя великого российского математика Андрея Колмогорова, предназначен для быстрого обучения моделей на больших массивах данных, накопленных «Тинькофф» за все годы существования компании (13 лет).
«Колмогоров» позволит намного быстрее решать такие связанные с машинным обучением и искусственным интеллектом задачи, как:
- распределенное обучение нейросетевых моделей для распознавания речи, синтеза речи и обработки естественного языка;
- обучение классических моделей machine learning для задач скоринга, привлечения и предиктивной аналитики (анализ данных, концентрирующийся на прогнозировании будущего поведения объектов и субъектов с целью принятия оптимальных решений - ред.).
«Благодаря кластеру «Колмогоров» задачи по обучению нейросетей выполняются в сотни раз быстрее: например, для задачи по оптимизации исходящих звонков мы за сутки переобучили модель, предсказывающую вероятность продажи финансовых продуктов на всем объеме данных, накопленных за 13 лет. Переобучение модели традиционными способами заняло бы, по нашим подсчетам, около 6-и месяцев. Использование кластера позволяет бизнесу быстрее и эффективнее проверять гипотезы, улучшать сервисы и выводить новые продукты на рынок»,- отмечается в сообщении.
Как отметил директор по информационным технологиям группы «Тинькофф» Вячеслав Цыганов, данная платформа создана в рамках стратегии AI First, при которой все продукты, выпускаемые ими на рынок, содержат встроенный искусственный интеллект. «Цель платформы - развивать культуру работы с данными, снизить порог входа в эту область для наших команд и сделать машинное обучение доступным для каждого аналитика и разработчика «Тинькофф»».
Суперкомпьютер группы «Тинькофф» занял 8-ое место в рейтинге TOP50 суперкомпьютеров России - самое высокое место среди коммерческих компаний, заявленных в рейтинге. Согласно рейтингу, «Колмогоров» стал самой производительной системой в финансовом секторе.
Согласно данным российских СМИ, на десять серверов и сопутствующее оборудование группа «Тинькофф» потратила около $1 млн.
В группу «Тинькофф» входят «Тинькофф банк», виртуальный оператор «Тинькофф мобайл», «Тинькофф страхование» и «Тинькофф центр разработки».