Հայ գործարարների համար արտահանման ուղեցույց է մշակվել
Երեւան: Մեդիամաքս: Քաղաքական եւ իրավական խորհրդատվության հայ-եվրոպական կենտրոնը (AEPLAC)  եւ Հայաստանի փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնը (ՓՄՁ ԶԱԿ) այսօր Երեւանում ներկայացրել են հայ գործարարների համար մշակված արտահանման ուղեցույց:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, AEPLAC-ի ղեկավար Ալեքսեյ Սեկարեւն ասել է, որ Հայաստանում արտահանման գործընթացը կազմակերպելն իսկապես բարդ է, քանի որ արտահանման կանոնների, պահանջների մասին առկա տեղեկատվությունը շփոթեցնող է, եւ հույս է հայտնել, որ ուղեցույցը կօժանդակի հայ գործարարներին:
ՓՄՁ ԶԱԿ-ի գործադիր տնօրեն Կարեն Գեւորգյանն էլ ասել է, որ գործարարների շրջանում ուղեցույցը կտարածվի տպագիր եւ էլեկտրոնային կրիչների տարբերակներով, բացի այդ կունենա նաեւ առցանց տարբերակ, որը մշտապես կթարմացվի:
Արտահանման ուղեցույցը պարունակում է ընդհանուր տեղեկություններ ապրանքների արտահանման գործընթացի եւ պահանջվող փաստաթղթերի, միջազգային առեւտրային համաձայնագրերի եւ արտոնյալ ռեժիմների վերաբերյալ:
Ուղեցույցը ստեղծվել է AEPLAC փորձագետների կողմից Եվրոպական Միության ֆինանսական օժանդակությամբ` հաշվի առնելով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության եւ ՓՄՁ ԶԱԿ-ի փորձագետների նկատառումները:

Для армянских бизнесменов разработали пособие по экспорту
Ереван/Медиамакс/. Армяно-европейский центр политической и юридической консультации (AEPLAC) и Национальный центр развития малого и среднего предпринимательства (НЦР МСП) Армении представили сегодня в Ереване пособие по экспорту для армянских бизнесменов.
Как сообщает Медиамакс, руководитель AEPLAC Алексей Секарев заявил, что в Армении процесс экспорта действительно сложен, так как существующая информация о правилах и требованиях экспорта порой вводит в заблуждение, и выразил надежду, что пособие поможет бизнесменам.
Исполнительный директор НЦР МСП Карен Геворкян заявил, что среди предпринимателей пособие будет распространено посредством печатных и электронных носителей, кроме того, оно будет доступно также в режиме он-лайн и будет постоянно обновляться.
Пособие включает в себя информацию на тему экспорта и необходимых документов, международных торговых соглашений и преференциальных режимов.
Пособие разработано экспертами AEPLAC благодаря финансовому содействию Европейского Союза с учетом замечаний экспертов министерства экономики Армении и  НЦР МСП.