Հայաստանում ներդրվում է միկրոապահովագրության մոդել
Երևան /Մեդիամաքս/. Հայաստանում ներդրվում է միկրոապահովագրության մոդել փոքր եկամուտ ունեցող քաղաքացիների համար:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին հայտարարել է ՀՀ Ապահովագրական շուկայի մասնակիցների ասոցիացիայի նախագահ Լեւոն Մամիկոնյանը` այսօր Երեւանում հանդես գալով ծրագրի շնորհանդեսին:
Նրա խոսքերով, միկրոապահովագրության մոդելը ներդրվում է Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի եւ ԱՊՀ երկրների միկրոֆինանսական կենտրոնի (Lեհաստանում գործող ոչ կառավարական կազմակերպություն) եւ Միկրոապահովագրական կենտրոնի (ԱՄՆ-ում գործող ընկերություն) կողմից` Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի (IFAD) ֆինանսական օժանդակությամբ:
Լեւոն Մամիկոնյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում միկրոապահովագրման ներդրմանը համաձայնել են մասնակցել 2 ապահովագրական ընկերություններ` “Նաիրի Ինշուրանսը” եւ “Կասկադ Ինշուրանսը”, որոնք մշակել են դժբախտ պատահարներից առողջության միկրոապահովագրության փաթեթներ, որոնք համապատասխանում են փոքր եկամուտ ունեցող անձանց կարիքներին: Միաժամանակ, միկրոապահովագրական ծառայություններիի մատուցման տարեկան պայմանագրի ստորագրումը նախատեսում է հաճախորդի կողմից ամսեկան 60-ից մինչեւ 2200 դրամ ապահովագրական վճար: Ապահովագրական փոխհատուցումը կազմում է 150 հազարից մինչեւ 1,5 մլրդ դրամ:
“Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ միկրոապահովագրության ծառայությունները նախատեսվում է մատուցել ՀՀ ողջ տարածքում, ապահովագրողի եւ հաճախորդի կապն իրականացվելու է շրջաններում աշխատանքային փորձ ունեցող միջնորդների շնորհիվ”,- ասել է Լեւոն Մամիկոնյանը` մանրամասնելով, որ “Կասկադ Ինշուրանսի” եւ “Նաիրի Ինշուրանսի” համար միջնորդներ են հանդիսանալու, համապատասխանաբար, “Արեգակ” ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունն ու “Հայփոստ” փոստային օպերատորը:
“Կասկադ Ինշուրանսի” գործադիր տնօրեն Գառնիկ Տոնոյանը տեղեկացրել է, որ միկրոապահովագրության մոդելի փորձնական ծրագիրը մեկնարկելու է այս տարվա մայիսին Կոտայքի մարզում, իսկ հաջող արդյունքի դեպքում այս տարվա հոկտեմբերից միկրոապահովագրությունը ներդրվելու է երկրի ողջ տարածքում:
“Նաիրի Ինշուրանսի” խորհրդի նախագահ Վահան Գաբրիելյանը նշել է, որ, քանի որ ապահովագրական փոխհատուցման գումարը խոշոր չի լինելու, ապահովագրողները հաճախորդներից չեն պահանջելու անցնել բժշկական հետազոտություն կամ այլ ընթացակարգեր:
“Ապահովագրական խարդախութունից խուսափելու նպատակով փոխհատուցման իրականացումն ուժի մեջ է մտնելու պայմանագրի կնքումից մեկ ամիս անց”,- ասել է Վահան Գաբրիելյանը` հավելելով, որ այդ նախապայմանը չի տարածվելու տարեկան պայմանագիրը երկարաձգող հաճախորդների վրա:

В Армении внедряется модель микрострахования
Как сообщает Медиамакс, об этом заявил председатель Ассоциации участников страхового рынка Армении Левон Мамиконян, выступая сегодня в Ереване на презентации программы.
По его словам, модель микрострахования внедряется Центром финансирования стран Центральной и Восточной Европы и СНГ (польская неправительственная организация) и Центром микрострахования (компания, базируемая в США) при финансовой поддержке Международного фонда развития сельского хозяйства (IFAD).
Левон Мамиконян сообщил, что участвовать во внедрении микрострахования в Армении согласились 2 страховые компании - «Наири Иншуранс» и «Каскад Иншуранс» - которые разработали пакеты по микростраховнию здоровья и от несчастных случаев, соответствующие нуждам лиц с низкими доходами. При этом заключение годового договора по предоставлению услуг микрострахования предусматривает ежемесячную уплату клиентом страхового взноса от 60 до 2200 драмов. Страховое возмещение же будет составлять от 150 тыс. до 1,5 млн драмов.
«Учитывая то обстоятельство, что услуги микрострахования предусматривается предоставлять на всей территории Армении, связь страховщика и клиента будет осуществляться посредниками, имеющими опыт работы в регионах», - сказал Левон Мамиконян, уточнив, что посредниками для «Каскад Иншуранс» и «Наири Иншуранс» будут, соответственно, универсальная кредитная организация «Арегак» и  почтовый оператор «Айпост».
Исполнительный  директор «Каскад Иншуранс» Гарник Тоноян сообщил, что пилотная программа по внедрению модели микрострахования будет осуществлена в мае текущего года в Котайкском марзе Армении, а в случае успеха с октября текущего года микрострахование будет внедрено на всей территории страны.
Председатель совета «Наири Иншуранс» Ваган  Габриелян отметил, что, поскольку суммы страхового возмещения не будут крупными, страховщики не будут требовать у клиентов проходить медицинское обследование либо иные процедуры.
«С целью же избежания случаев страхового мошенничества обязательство возмещения будет вступать в силу через месяц после заключения договора», - сказал Ваган  Габриелян, добавив, что данное условие не будет распространяться на клиентов, продлевающих годовой договор.