Ամերիաբանկն արժանացել է «Global Finance» ամսագրի 3 մրցանակի
Ամերիաբանկն արժանացել է «Global Finance» միջազգային հեղինակավոր ամսագրի 3 մրցանակի «Աշխարհի լավագույն թվային բանկ» մրցանակաբաշխության շրջանակում, մասնավորապես` «Լավագույն նորարարությունը եւ տրանսֆորմացիան Հայաստանում 2023թ.», «Լավագույն օնլայն պրոդուկտային առաջարկները Հայաստանում 2023թ.» եւ «Լավագույնը սպառողական վարկավորման ոլորտում Հայաստանում 2023թ.»:
«Հաղթողներն ընտրվել են ըստ մի շարք չափանիշների, ինչպիսիք են թվային ծառայություններից օգտվող հաճախորդներին ներգրավելու եւ սպասարկելու ռազմավարության արդյունավետությունը, թվային ծառայություններից օգտվող հաճախորդների քանակական աճը, առաջարկվող թվային պրոդուկտների բազմազանությունը, թվային նախաձեռնությունների արդյունքում հաճախորդների սպասարկման որակի բարելավումը, ինտերնետային կայքի/բջջային հավելվածի կառուցվածքն ու ֆունկցիոնալությունը, ինչպես նաեւ առցանց առաջարկվող պրոդուկտների առավելություններն ու ներդրման հաջողությունը»,- ասված է բանկի հաղորդագրությունում:
«Global Finance» ամսագրի հիմնադիր եւ գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Ջիարապուտոն նշել է. «Արհեստական բանականության եւ մեքենայական ուսուցման արագընթաց զարգացման պայմաններում լավագույն թվային պրոդուկտների չափանիշները շարունակաբար փոփոխվում են: «Global Finance»-ի «Լավագույն թվային բանկ» մրցանակաբաշխության շրջանակներում մրցանակներ են շնորհվում այն ֆինանսական հաստատություններին, որոնք թվայնացման առաջամարտիկներն են»:
«Ժամանակակից թվային տեխնոլոգիաների ներդրման միջոցով բիզնեսի համակողմանի եւ շարունակական տրանսֆորմացիան մեր ռազմավարական գերակայություններից է։ Այդ ճանապարհը մենք դեռ տարիներ առաջ ենք սկսել՝ նպատակաուղղված եւ հետեւողական աշխատանքով կատարելագործելով ու զարգացնելով մեր թվային լուծումներն ու էկոհամակարգերը։ Այս մրցանակները մեր հաճախորդների համար լավագույն թվային փորձառությունն ապահովելուն ուղղված մեր ջանքերի արդեն միջազգային մակարդակով ճանաչումն ու գնահատումն են»,- ասել է Ամերիաբանկի Մանրածախ բանկինգի տնօրեն Արման Բարսեղյանը:
2023թ. I կիսամյակում բանկի.
•    ընդհանուր գործարքների 98%-ն իրականացվել է հեռավար և թվային ուղիներով,
•    անկանխիկ գործարքների 82%-ն իրականացվել է առանց բանկի մասնաճյուղ այցելելու,
•    հաշվետեր հաճախորդների 73%-ն օնլայն բանկինգի օգտատեր է,
•    մոբայլ և ինտերնետ բանկինգ համակարգերի օգտատերերի քանակը 2022թ. տարեվերջի համեմատ աճել է 24%-ով,
•    սպառողական վարկերի ընդհանուր պորտֆելում առցանց տրամադրված վարկերը կազմել են 76%,
•    առաջնային շուկայի հիփոթեքային վարկերի 33%-ը տրամադրվել է թվային ուղիներով,
•    մինչև 750 մլն ՀՀ դրամ տարեկան շրջանառություն ունեցող փոքր և միջին ձեռնարկություններին տրամադրված վարկերի 70%-ը տրամադրվել է թվային ուղիներով:

Америабанк признан победителем в 3-х номинациях премии журнала «Global Finance»
Америабанк признан победителем в 3-х номинациях в рамках премии журнала «Global Finance» «Лучший цифровой банк». В частности, банк получил награды в номинациях «Лучшие инновации и трансформация в Армении в 2023г.», «Лучшие продуктовые предложения онлайн в Армении в 2023г.» и «Лучший в области потребительского кредитования в Армении в 2023г.».
«Победители были выбраны исходя из ряда критериев, в частности: эффективность стратегии привлечения и обслуживания клиентов в цифровой среде, успех в привлечении клиентов к использованию цифровых предложений, рост числа клиентов, пользующихся цифровыми продуктами, широта линейки предлагаемых продуктов, наличие ощутимых преимуществ от внедрения цифровых решений, дизайн и функциональность веб-сайта/мобильного приложения, а также сильные стороны и успех внедрения веб-продуктов и услуг», - говорится в сообщении банка.
Издатель и главный редактор журнала «Global Finance» Джозеф Джиарапуто отметил: «В условиях стремительного развития искусственного интеллекта и машинного обучения стандарты лучших цифровых предложений постоянно меняются. Награды в рамках премии журнала Global Finance «Лучший цифровой банк» присуждаются финансовым учреждениям, которые прокладывают путь цифровизации».
«Непрерывная и всесторонняя трансформация бизнеса путем внедрения современных цифровых технологий является для нас стратегическим приоритетом. Встав на путь цифровой трансформации еще несколько лет назад, мы последовательно и целеустремленно работаем в этом направлении, постоянно развиваем и совершенствуем наши экосистемы и цифровые решения. Эти награды для нас – уже международное признание нашего стремления обеспечить лучшее качество обслуживания клиентов в цифровой среде», – заявил директор розничного банкинга Америабанка Арман Барсегян.
В I полугодии 2023г.:
•    98% всех транзакций банка осуществлялось посредством дистанционных и цифровых каналов.
•    82% всех безналичных транзакций банка осуществлялось посредством дистанционных и цифровых каналов.
•    73% клиентов, владеющих счетами в Америабанке, являлись пользoвателями онлайн-банкинга.
•    Количество пользователей онлайн и мобайл банкинга по сравнению с показателем на конец 2022г. увеличилось на 24%.
•    Потребительские кредиты, предоставленные онлайн, составляли 76% от общего портфеля потребительских кредитов.
•    33% ипотечных кредитов на первичном рынке было предоставлено через цифровые каналы.
•    70% кредитов малым и средним предприятиям с годовым оборотом до 750 млн драмов РА было предоставлено посредством цифровых каналов.