2022 թվականին Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) կրած վնասը կազմել է 721,7 միլիարդ ռուբլի, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով կարգավորիչի տարեկան հաշվետվությունը։2021 թվականի համեմատ բացասական ֆինանսական արդյունքն աճել է 27,4 անգամ․ այն ժամանակ ցուցանիշը -26,3 միլիարդ ռուբլու մակարդակում էր։Ռուսաստանի Բանկը վնաս է կրում արդեն վեց տարի անընդմեջ. 2017 թվականին, երեք բանկային խմբերի ֆինանսական առողջացման համար զգալի ծախսերից հետո, Կենտրոնական բանկը գրանցել էր 435,3 միլիարդ ռուբլու զուտ վնաս։ Դա պատմական ռեկորդ էր։ Միաժամանակ, Կենտրոնական բանկի մասին օրենքի համաձայն՝ «շահույթ ստանալը Ռուսաստանի Բանկի նպատակը չէ»։«Ռուսաստանի Բանկի 2022 թվականի տարեկան հաշվեկշռի եւ ֆինանսական գործունեության ցուցանիշները ձեւավորվել են ֆինանսական համակարգի, Ռուսաստանի Բանկի եւ իրական հատվածի վրա պատժամիջոցների ճնշման զգալի ուժեղացման պայմաններում: Այս գործընթացներն ուղեկցվել են ֆինանսական շուկաներում բարձր տատանումներով, ռուբլու փոխարժեքի թուլացմամբ, գնաճային ճնշման ավելացմամբ եւ գործարար ակտիվության անկմամբ»,- ասված է ՌԴ ԿԲ հաշվետվության մեջ։Կարգավորիչը նշում է երկու գործոններ, որոնք 2022 թվականին հանգեցրել են բացասական ֆինանսական արդյունքի.- «Открытие» բանկի բաժնետոմսերի իրացումից եւ Minbank-ի բաժնետոմսերի ժամանակավոր փոխանցումից Ավանդների ապահովագրման գործակալության հաշվեկշռին (մինչեւ «Պրոմսվյազբանկ»-ի հետ գործարքը) ստացված վնասը։ Այս գործարքների մասով Կենտրոնական բանկի զուտ ծախսերը կազմել են 382,2 միլիարդ ռուբլի։ 2022 թվականի դեկտեմբերին կարգավորիչը հայտարարել էր, որ պայմանագիր է կնքել «Открытие» բանկը ՎՏԲ խմբին 340 միլիարդ ռուբլով վաճառելու մասին: Այս գումարի երկու երրորդը պետք է վճարվեր դրամական միջոցներով, իսկ մեկ երրորդը դաշնային փոխառության պարտատոմսերով։ 22.12.2022 | 15:11 Ռուսաստանյան ՎՏԲ-ն կգնի «Открытие» բանկը 340 միլիարդ ռուբլով - Օտարերկրյա թողարկողների պարտքային պարտավորությունների «չիրականացված վերագնահատումից» ստացված 315 միլիարդ ռուբլու վնասը։ՌԴ Կենտրոնական բանկի ընդհանուր ակտիվները 2022 թվականի արդյունքներով կրճատվել են 9,9%-ով՝ հասնելով 47,2 տրիլիոն ռուբլու։ Հիմնական նվազումը բաժին է ընկել արտարժութային ակտիվներին եւ թանկարժեք մետաղներին, կարգավորիչը դա պայմանավորում է հիմնական արժույթների նկատմամբ ռուբլու ամրապնդմամբ։ Հաշվետու ժամանակահատվածում Ռուսաստանի Բանկի ընդհանուր պարտավորությունները կրճատվել են 4,7%-ով՝ հասնելով 34,5 տրիլիոն ռուբլու։ Tweet Դիտում՝ 8527

В 2022 году убыток Банка России (ЦБ) составил 721,7 млрд руб., передает RBC со ссылкой на годовой отчет регулятора. По сравнению с 2021 годом отрицательный финансовый результат вырос в 27,4 раза - тогда показатель был на уровне минус 26,3 млрд руб.Банк России остается убыточным уже шесть лет: в 2017 году, после значительных расходов на финансовое оздоровление трех банковских групп, ЦБ зафиксировал чистые потери в размере 435,3 млрд руб. Это был исторический рекорд. Одновременно, согласно закону о ЦБ, «получение прибыли не является целью деятельности Банка России».«Показатели годового баланса и финансовые результаты деятельности Банка России в 2022 году формировались в условиях существенного усиления санкционного давления в отношении финансовой системы, Банка России и реального сектора. Эти процессы сопровождались высокой волатильностью на финансовых рынках, ослаблением курса рубля, усилением инфляционного давления и падением деловой активности»,- отмечается в отчете ЦБ.Регулятор приводит два фактора, которые привели к отрицательному финансовому результату в 2022 году:- убыток от реализации акций банка «Открытие» и от временной передачи акций МИнБанка на баланс Агентства по страхованию вкладов до его сделки с Промсвязьбанком. Чистые расходы ЦБ по этим операциям составили 382,2 млрд руб. В декабре 2022-го регулятор сообщил, что заключил договор о продаже «Открытия» группе ВТБ за 340 млрд руб. Две трети этой суммы должны были быть оплачены деньгами, а одна треть - облигациями федерального займа; 22.12.2022 | 15:11 Российский ВТБ купит банк «Открытие» за 340 млрд рублей - убыток на 315 млрд руб. «от нереализованной переоценки» долговых обязательств иностранных эмитентов.Совокупные активы ЦБ по итогам 2022 года сократились на 9,9%, до 47,2 трлн руб. Основное снижение пришлось на активы в иностранной валюте и драгоценные металлы, регулятор связал это с укреплением рубля к основным валютам. Совокупные обязательства Банка России за отчетный период упали на 4,7%, до 34,5 трлн руб. Tweet Просмотры 8544