Եվրահանձնաժողովը Թուրքիային €1 միլիարդ ծավալով վարկ կտրամադրի փետրվարի 6-ի երկրաշարժերից հետո վերականգնման համար, իսկ Սիրիային մարդասիրական օգնության նպատակով կհատկացնի €108 միլիոն։ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախօրեին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը՝ Բրյուսելում բացելով Թուրքիային եւ Սիրիային օգնության դոնորների միջազգային համաժողովը։«Ուրախ եմ հայտնել, որ Եվրահանձնաժողովը €1 միլիարդի վարկ կտրամադրի Թուրքիային աջակցելու համար։ Մենք նաեւ €108 միլիոն կհատկացնենք մարդասիրական օգնության եւ Սիրիայի սկզբնական վերականգնման համար։ Բացի այդ, ԵՄ երկրները եւ եվրոպական ֆինանսական հաստատությունները լրացուցիչ հատկացումներ կկատարեն։Մենք պետք է միասին ապահովենք երկրի վերականգնումը, ապահովենք տների կառուցումը հազարավոր մարդկանց համար՝ սեյսմակայունության ամենաբարձր մակարդակով»,- ասել է նա։Ֆոն դեր Լեյենը չի մանրամասնել՝ ինչպես է ԵՄ-ն մտադիր օգնություն տրամադրել Սիրիային, որը գտնվում է ԵՄ պատժամիջոցների տակ՝ իր չափերով զիջելով միայն Ռուսաստանի դեմ սահմանափակումներին: 09.03.2023 | 11:44 ՄԱԿ․ Երկրաշարժերից Թուրքիային հասցված վնասը կգերազանցի $100 միլիարդը Թուրքիայում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի պաշտոնական ներկայացուցիչ Լուիզա Վինթոնը մարտի սկզբին հայտարարել էր, որ երկրաշարժերից երկրին հասցված վնասը կարող է գերազանցել $100 միլիարդը։Փետրվարի սկզբին Fitch Ratings-ը նշում էր, որ Թուրքիայում եւ Սիրիայում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետեւանքով ապահովագրավճարների մեծ մասն, ի վերջո, կծածկեն գլոբալ վերաապահովագրողները։Հիշեցնենք, որ Համաշխարհային բանկը Թուրքիային կտրամադրի $1.78 միլիարդ՝ օգնություն ցույց տալու եւ վերականգնողական աշխատանքներ կատարելու համար երկրի հարավ-արեւելքում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժերից հետո։ Tweet Դիտում՝ 6207

Еврокомиссия выделит Турции кредит на €1 млрд для восстановления после землетрясений 6 февраля, а на гуманитарную помощь Сирии будет выделено €108 млн.Как передает ТАСС, об этом накануне сообщила глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, открывая в Брюсселе международную конференцию доноров помощи Турции и Сирии.«Я рада сообщить, что Еврокомиссия выделит кредит в размере €1 млрд на поддержку Турции. Мы также выделим €108 млн на гуманитарную помощь и первоначальное восстановление Сирии. Помимо этого, страны ЕС и европейские финансовые институты сделают дополнительные взносы.Мы должны вместе обеспечить восстановление страны, строительство домов для тысяч людей с высшим уровнем сейсмической устойчивости»,- сказала она.Фон дер Ляйен не пояснила, как ЕС намерен направлять помощь Сирии, находящейся под санкциями сообщества, которые по масштабам уступают только антироссийским рестрикциям. 09.03.2023 | 11:44 ООН։ Ущерб от землетрясений в Турции превысит $100 миллиардов Официальный представитель Программы развития ООН в Турции Луиза Винтон в начале марта сообщала, что ущерб, нанесенный Турции землетрясениями, может превысить $100 млрд.В начале февраля Fitch Ratings отмечало, что большую часть страховых выплат в связи с землетрясением, которое обрушилось на Турцию и Сирию, в конечном итоге будут покрывать глобальные перестраховщики.Напомним, что Всемирный банк предоставит Турции $1.78 миллиарда на оказание помощи и восстановительные работы после разрушительных землетрясений на юго-востоке страны. Tweet Просмотры 6206