Երկրաշարժերից Թուրքիային հասցված վնասը կարող է գերազանցել $100 միլիարդը։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Թուրքիայում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի պաշտոնական ներկայացուցիչ Լուիզա Վինթոնը։«Մինչ օրս կատարված հաշվարկներից պարզ է դառնում, որ կառավարության կողմից ներկայացված եւ միջազգային գործընկերների կողմից աջակցություն ստացած վնասի գնահատումները կգերազանցեն $100 միլիարդը»,- նշել է Վինթոնը:Երկրաշարժից ամենաուժեղ տուժած թուրքական Հաթայի նահանգում ստեղծված իրավիճակը նա անվանել է «ապոկալիպտիկ»՝ հայտարարելով, որ հարյուր հազարավոր տներ են ավերվել: «Կարիքները հսկայական են, բայց ռեսուրսները՝ սակավ»,- հավելել է միջազգային պաշտոնյան։Նախօրեին Թուրքիայի գյուղատնտեսության եւ անտառային տնտեսության նախարար Վահիտ Քիրիշչին հայտնել է, որ այսօրվա դրությամբ Թուրքիայում երկրաշարժերի վնասը կազմում է մոտ $80 միլիարդ, տուժած նահանգները սկսել են 40%-ով ավելի քիչ արտադրանք թողարկել արտահանման համար։ 13.02.2023 | 09:39 Թուրք գործարարները գնահատել են երկրաշարժից տնտեսությանը հասցված վնասը Ավելի վաղ Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով Թուրքիայի Գործարարների կոնֆեդերացիայի եւ երկրի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների գնահատականները, հայտնել էր, որ երկրաշարժերը $84 միլիարդի վնաս են հասցրել Թուրքիայի տնտեսությանը։Նշվում էր, որ բնակելի շենքերին հասցված վնասը կազմել է $70,8 միլիարդ։ Բացի այդ, երկրաշարժերի հետեւանքները կհանգեցնեն երկրի բյուջեի եկամուտների նվազմանը $10,4 միլիարդով, եւս $2,9 միլիարդ թուրքական տնտեսությանը կարժենա աշխատուժի կորուստը։Փետրվարի սկզբին Fitch Ratings-ը նշում էր, որ Թուրքիայում եւ Սիրիայում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետեւանքով ապահովագրավճարների մեծ մասն, ի վերջո, կծածկեն գլոբալ վերաապահովագրողները։Հիշեցնենք, որ Համաշխարհային բանկը Թուրքիային կտրամադրի $1.78 միլիարդ՝ օգնություն ցույց տալու եւ վերականգնողական աշխատանքներ կատարելու համար երկրի հարավ-արեւելքում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժերից հետո։ Tweet Դիտում՝ 7506

ООН։ Ущерб от землетрясений в Турции превысит $100 миллиардов
Ущерб, нанесенный Турции произошедшими в феврале землетрясениями, может превысить $100 млрд. Как передает ТАСС, об этом сообщила официальный представитель Программы развития ООН в Турции Луиза Винтон.
«Из проведенных на сегодняшний день расчетов ясно, что оценки ущерба, представленные правительством и поддержанные международными партнерами, превысят $100 млрд»,- отметила Винтон.
Она назвала ситуацию в самой пострадавшей турецкой провинции Хатай «апокалиптической», заявив, что сотни тысяч домов были разрушены. «Потребности огромны, но ресурсы скудны»,- добавила международный чиновник.
Накануне министр сельского и лесного хозяйства Турции Вахит Киришчи сообщил, что ущерб от землетрясений в Турции на сегодняшний день составляет примерно $80 млрд, пострадавшие провинции стали производить на 40% меньше продукции на экспорт.
Ранее агентство Bloomberg со ссылкой на оценки Конфедерации предпринимателей и представителей деловых кругов страны передавало, что землетрясения нанесли экономике Турции ущерб в размере $84 млрд.
Отмечалось, что ущерб жилым строениям составил $70,8 млрд. Кроме того, последствия землетрясений приведут к снижению доходной части бюджета страны на $10,4 млрд. Еще $2,9 млрд будут стоить турецкой экономике потери в рабочей силе.
В начале февраля Fitch Ratings отмечало, что большую часть страховых выплат в связи с землетрясением, которое обрушилось на Турцию и Сирию, в конечном итоге будут покрывать глобальные перестраховщики.
Напомним, что Всемирный банк предоставит Турции $1.78 миллиарда на оказание помощи и восстановительные работы после разрушительных землетрясений на юго-востоке страны.