ՌԴ ԿԲ. Թվային ռուբլու ներդնումը չի հանգեցնի բանկերի իրացվելիության պակասի
Ռուսաստանի Բանկը (ԿԲ) գտնում է, որ թվային ռուբլու ներդնումը չի հանգեցնի բանկերի իրացվելիության պակասի, այսօր հայտարարել է ՌԴ ԿԲ ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինան։
«Թվային ռուբլու վերաբերյալ օրինագծի իբր արագացված քննարկման հետ կապված. դա ամենեւին էլ արագացված չէ, բացարձակապես ծրագրված է։ Մենք շարժվում ենք ըստ պլանի՝ փորձարկման, պիլոտային ծրագրի տեսանկյունից։ Թվային ռուբլու ներդնումից մենք դրական արդյունքներ ենք տեսնում։
Բանկերի մտավախությունները, որ իրացվելիության խնդիրներ կունենան, երկար, մանրամասն քննարկվել են մի քանի ամսվա ընթացքում։ Մենք նման ռիսկեր չենք տեսնում եւ, հետեւաբար, կշարժվենք այնպես, ինչպես պլանավորել ենք»,- Նաբիուլինայի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
RBC-ի փոխանցմամբ՝ մարտի 16-ին Ռուսաստանի Պետդուման առաջին ընթերցմամբ ընդունել է թվային ռուբլու ներդրման հետ կապված տարբեր օրենսդրական ակտերում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը։ Փաստաթուղթն ապահովում է Ռուսաստանի Բանկի համար թվային ռուբլու հարթակի միակ օպերատորի կարգավիճակը եւ կարգավորիչին է տրամադրում է մի շարք լիազորություններ՝ կապված ազգային արժույթի նոր ձեւի ներդրման հետ:
Yakov & Partners ընկերության (ՌԴ-ում McKinsey-ի նախկին ստորաբաժանում) վերլուծաբաններն ավելի վաղ կանխատեսել էին, որ Ռուսաստանում թվային ռուբլու գործարկումը կարող է բանկերի համար հանգեցնել կորուստների, իսկ ռիթեյլերներին՝ ընդհակառակը, տասնյակ միլիարդավոր ռուբլու եկամուտ բերել։
Փորձագետների կարծիքով՝ թվային ռուբլին, որը մշակվում է Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) կողմից, կարող է տեղ գրավել ներքին մանրածախ վճարումների շուկայում՝ մասամբ խլելով բանկային քարտերով հաշվարկների մասնաբաժինը։ Թվային ռուբլու հաջող փորձարկումից եւ լայնածավալ ներդրումից հետո 3-5 տարվա հորիզոնում բանկերը կարող են կորցնել տարեկան մինչեւ 50 միլիարդ ռուբլի՝ վճարումների սպասարկման (էքվայրինգի) համար միջնորդավճարների եւ պասիվների ներգրավման համար ծախսերի տեսքով, հետեւում է Yakov & Partners-ի նախնական փորձագիտական գնահատականից։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 1-ից Ռուսաստանի Բանկը 13 բանկի հետ կմեկնարկի պիլոտային նախագիծ՝ ֆիզիկական անձանց շրջանում թվային ռուբլով իրական գործարքները փորձարկելու համար։
«Ապրիլի 1-ից մենք նախատեսում ենք թվային ռուբլու նախագիծը գործարկել պիլոտային փուլի շրջանակում․ սկզբում՝ «փոխանցումներ ֆիզիկական անձանց միջեւ» եւ «վճարումներ առեւտրային ու սպասարկման ձեռնարկություններում» գործարքների մասով»,- ավելի վաղ տեղեկացրել էր ՌԴ ԿԲ նախագահի առաջին տեղակալ Օլգա Սկորոբոգատովան։

Банк России (ЦБ) считает, что внедрение цифрового рубля не приведет к дефициту ликвидности у банков, заявила сегодня глава ЦБ России Эльвира Набиуллина.«По поводу якобы ускоренного рассмотрения законопроекта о цифровом рубле: оно никакое не ускоренное, оно абсолютно плановое. Мы движемся по плану с точки зрения тестирования, с точки зрения эксперимента, пилота. Мы видим позитивные последствия от введения цифрового рубля. Опасения банков, что у них будут проблемы с ликвидностью, подробно обсуждались в течение нескольких месяцев. Мы таких рисков не видим и поэтому будем двигаться, как и предполагали по плану»,- приводит слова Набиуллиной агентство ТАСС. По сообщению RBC, 16 марта Госдума России приняла в первом чтении законопроект, вносящий изменения в разные законодательные акты в связи с внедрением цифрового рубля. Документ закрепляет за Банком России статус единственного оператора платформы цифрового рубля и предоставляет регулятору самые разные полномочия, связанные с внедрением новой формы национальной валюты. 01.02.2023 | 10:30 «Защищаться» или «атаковать»։ представлены угрозы цифрового рубля для банков Ранее аналитики компании «Яков и партнеры» (бывшее подразделение McKinsey в России) прогнозировали, что внедрение цифрового рубля в России может обернуться потерями для банков и, напротив, увеличением доходов торговых сетей на несколько десятков миллиардов рублей в год.По мнению экспертов, цифровой рубль, который разрабатывает Банк России, может занять нишу на рынке внутренних розничных платежей, частично отобрав долю у расчетов банковскими картами. На горизонте 3-5 лет после успешного пилотирования и полномасштабного внедрения цифрового рубля банки могут терять до 50 млрд рублей в год в виде комиссии за обслуживание платежей (эквайринга) и расходов на привлечение пассивов, следует из предварительной экспертной оценки компании «Яков и партнеры».Напомним, что Банк России с 1 апреля запустит с 13 банками пилотный проект по тестированию реальных операций физических лиц с цифровым рублем.«Проект цифровой рубль мы планируем запустить в пилотную стадию с 1 апреля, вначале с операциями «переводы между физическими лицами» и «платежи в торгово-сервисных предприятиях»,- ранее отмечала первый заместитель председателя ЦБ России Ольга Скоробогатова. Tweet Просмотры 10399