Ապրիլի 1-ից Ռուսաստանի Բանկը (ԿԲ) 13 բանկերի հետ կմեկնարկի պիլոտային նախագիծ՝ ֆիզիկական անձանց շրջանում թվային ռուբլով իրական գործարքները փորձարկելու համար։Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է Կենտրոնական բանկի նախագահի առաջին տեղակալ Օլգա Սկորոբոգատովան։«Ապրիլի 1-ից մենք նախատեսում ենք թվային ռուբլու նախագիծը գործարկել պիլոտային փուլի շրջանակում․ սկզբում՝ «փոխանցումներ ֆիզիկական անձանց միջեւ» եւ «վճարումներ առեւտրային ու սպասարկման ձեռնարկություններում» գործարքների մասով»,- ասել է նա:Սկորոբոգատովան ընդգծել է, որ փորձնական նախագիծն ընթանալու է իրական գործարքների եւ իրական հաճախորդների վրա, սակայն գործարքների եւ հաճախորդների թիվը սահմանափակ է լինելու։ Նախագծում ներառված է 13 բանկ, որոնք «տեխնիկապես արդեն հաստատել են իրենց պատրաստակամությունը»։ 14.02.2023 | 14:53 ՎՏԲ-ն աշխատակիցների շրջանում թվային ռուբլով գործարքներ կփորձարկի Ավելի վաղ ՎՏԲ-ի նախագահի - վարչության նախագահի տեղակալ Անատոլի Պեչատնիկովը տեղեկացրել էր, որ բանկը 2023 թվականին նախատեսում է թվային ռուբլով գործարքների փորձարկում իրականացնել վարկային հաստատության աշխատակիցների շրջանում։«Այս տարի մենք պատրաստվում ենք փորձարկել Friends & Family ձեւաչափը, այսինքն՝ գործարքները մեր բանկի աշխատակիցների հետ․ նրանք գործնականում կսկսեն վճարել թվային ռուբլով»,- ասել էր բանկիրը։ Tweet Դիտում՝ 10499

Банк России (ЦБ) с 1 апреля запустит с 13 банками пилотный проект по тестированию реальных операций физических лиц с цифровым рублем.Как передает российское издание Forbes, об этом сообщила первый заместитель председателя ЦБ Ольга Скоробогатова. «Проект цифровой рубль мы планируем запустить в пилотную стадию с 1 апреля, вначале с операциями «переводы между физическими лицами» и «платежи в торгово-сервисных предприятиях»,- сказала она.Скоробогатова подчеркнула, что пилотный проект будет проходить на реальных операциях и реальных клиентах, но количество операций и клиентов будет ограничено. В проекте принимают участие 13 банков, которые «уже технически подтвердили свою готовность». 14.02.2023 | 14:53 ВТБ протестирует операции с цифровым рублем среди сотрудников банка Ранее заместитель президента - председателя правления ВТБ Анатолий Печатников сообщил, что в 2023 году банк планирует провести тестирование операций с цифровым рублем среди сотрудников кредитной организации.«В этом году готовимся тестировать операции с Friends & Family, то есть с сотрудниками нашего банка, - это те, кто начнет на практике платить цифровым рублем»,- отмечал банкир. Tweet Просмотры 10513