Ռուսաստանյան ՎՏԲ բանկը 2023 թվականին նախատեսում է թվային ռուբլով գործարքների փորձարկում իրականացնել վարկային հաստատության աշխատակիցների շրջանում, տեղեկացրել է ՎՏԲ-ի նախագահի - վարչության նախագահի տեղակալ Անատոլի Պեչատնիկովը։«Թվային ռուբլու գործարկման հարցում ՎՏԲ-ն նախնական ժամկետներից արագ է շարժվում: Մենք փորձարկեցինք թվային ռուբլով գործարքները եւ թվային ռուբլով թվային ֆինանսական ակտիվների գնումը: Այս տարի մենք պատրաստվում ենք փորձարկել Friends & Family ձեւաչափը, այսինքն՝ գործարքները մեր բանկի աշխատակիցների հետ․ նրանք գործնականում կսկսեն վճարել թվային ռուբլով»,- բանկիրի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։Պեչատնիկովը հավելել է, որ բանկի հաճախորդները կկարողանան անկանխիկ ռուբլին փոխարկել թվային ռուբլու 2024 թվականին։ «Տեխնոլոգիան ապահովում է անվտանգության բարձր մակարդակ, այն կլինի հասկանալի եւ հաճախորդներից հատուկ ուսուցում չի պահանջի»,- վստահեցրել է նա։ 08.09.2022 | 15:16 Նաբիուլինա. Թվային ռուբլին կօգտագործվի անդրսահմանային հաշվարկներում Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) նախագահ Էլվիրա Նաբիուլինան անցած տարի հայտարարել էր, որ ԿԲ-ն «ակտիվորեն առաջ կմղի անդրսահմանային հաշվարկների հնարավորությունը»՝ թվային ռուբլու կիրառմամբ։Նա ընդգծել էր, որ ռուսաստանյան շատ բանկեր ցանկանում են մասնակցել եւ ակտիվորեն մասնակցում են փորձարկմանը։ ԿԲ ղեկավարը հավելել էր, որ 2023 թվականին նախատեսվում է աստիճանաբար սկսել թվային ռուբլին շրջանառության մեջ մտցնել։«Հաջորդ տարի մենք կսկսենք սահմանափակ չափով առանձին տեսակի գործարքներ իրականացնել, որպեսզի հետագայում աստիճանաբար սկսենք այն շրջանառության մեջ մտցնել»,- ասել էր Նաբիուլինան։ 01.02.2023 | 10:30 «Պաշտպանվել» կամ «հարձակվել»․ ներկայացվել են թվային ռուբլու վտանգները բանկերի համար Միաժամանակ, ինչպես կարծում են Yakov & Partners ընկերության (ՌԴ-ում McKinsey-ի նախկին ստորաբաժանում) վերլուծաբանները, Ռուսաստանում թվային ռուբլու գործարկումը կարող է բանկերի համար հանգեցնել կորուստների, իսկ ռիթեյլերներին՝ ընդհակառակը, տասնյակ միլիարդավոր ռուբլու եկամուտ բերել։Նրանց կարծիքով՝ թվային ռուբլին, որը մշակվում է Ռուսաստանի Բանկի կողմից, կարող է տեղ գրավել ներքին մանրածախ վճարումների շուկայում՝ մասամբ խլելով բանկային քարտերով հաշվարկների մասնաբաժինը։ Tweet Դիտում՝ 4843

Российский банк ВТБ в 2023 году планирует провести тестирование операций с цифровым рублем среди сотрудников кредитной организации, сообщил заместитель президента - председателя правления ВТБ Анатолий Печатников.«ВТБ с опережением первоначальных сроков движется к запуску цифрового рубля. Мы провели тестирование операций с цифровыми рублями и покупку цифровых финансовых активов за цифровые рубли. В этом году готовимся тестировать операции с Friends & Family, то есть с сотрудниками нашего банка, - это те, кто начнет на практике платить цифровым рублем»,- приводит слова банкира агентство ТАСС.Печатников добавил, что клиенты банка смогут начать обменивать безналичные рубли на цифровые в 2024 году. «Технология обеспечивает высокий уровень безопасности, будет понятной и не потребует от клиентов специального обучения»,- заверил он. 08.09.2022 | 15:16 Набиуллина: Цифровой рубль будет использован в трансграничных расчетах Глава Банк России (ЦБ) Эльвира Набиуллина в прошлом году заявляла, что ЦБ будет «активно продвигать возможность трансграничных расчетов» с использованием цифрового рубля.Она подчеркивала, что множество российских банков хотят участвовать и активно участвуют в эксперименте. Глава регулятора добавила, что в 2023 году планируется постепенно начать вводить цифровой рубль в оборот.«В следующем году мы уже приступим к проведению отдельного вида операций в ограниченных размерах, чтобы потом постепенно начать вводить его в оборот»,- говорила Набиуллина. 01.02.2023 | 10:30 «Защищаться» или «атаковать»։ представлены угрозы цифрового рубля для банков Одновременно, как считают аналитики компании «Яков и партнеры» (бывшее подразделение McKinsey в России), внедрение цифрового рубля в России может обернуться потерями для банков и, напротив, увеличением доходов торговых сетей на несколько десятков миллиардов рублей в год.По их мнению, цифровой рубль, который разрабатывает Банк России, может занять нишу на рынке внутренних розничных платежей, частично отобрав долю у расчетов банковскими картами. Tweet Просмотры 4845