Ռուսաստանի Բանկը (ԿԲ) «ակտիվորեն առաջ կմղի անդրսահմանային հաշվարկների հնարավորությունը»՝ թվային ռուբլու կիրառմամբ, հայտարարել է ԿԲ ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինան։RBC-ի փոխանցմամբ՝ նա մասնակցել է «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքի ֆիլմում՝ նվիրված ՌԴ ֆինանսների նախարարության 220-ամյակին։Նաբիուլինան ընդգծել է, որ ռուսաստանյան շատ բանկեր ցանկանում են մասնակցել եւ ակտիվորեն մասնակցում են փորձարկմանը։ Կարգավորիչի ղեկավարը հավելել է, որ 2023 թվականին նախատեսվում է աստիճանաբար սկսել թվային ռուբլին շրջանառության մեջ մտցնել։«Հաջորդ տարի մենք կսկսենք սահմանափակ չափով առանձին տեսակի գործարքներ իրականացնել, որպեսզի հետագայում աստիճանաբար սկսենք այն շրջանառության մեջ մտցնել»,- նշել է Նաբիուլինան։ 23.06.2022 | 15:42 «3 տարվա հորիզոնում ազգային թվային արժույթը կհայտնվի իրեն հարգող բոլոր երկրներում» Այս տարվա հունիսին ՌԴ ԿԲ նախագահի առաջին տեղակալ Օլգա Սկորոբոգատովան նշել էր, որ կմշակվի թվային ռուբլու անդրսահմանային փոխգործակցությունը այլ երկրների թվային արժույթների հետ, ինչը ռուսաստանյան ֆինանսական համակարգն ավելի անկախ կդարձնի:«Իմ կարծիքով, երեք տարվա հորիզոնում ազգային թվային արժույթը կհայտնվի իրեն հարգող բոլոր երկրներում։ Եվ այս ուղղությամբ էլ մեզ անհրաժեշտ կլինի անդրսահմանային համագործակցություն կառուցել։ Ուստի մենք պարտադիր պետք է պատրաստ լինենք որքան հնարավոր է շուտ: Սա նաեւ լուծում է SWIFT-ից անջատվելու հարցը, քանի որ նման ինտեգրման դեպքում SWIFT-ն այլեւս պետք չի լինի»,- ասել էր Սկորոբոգատովան։ Tweet Դիտում՝ 5932

Банк России (ЦБ) будет «активно продвигать возможность трансграничных расчетов» с использованием цифрового рубля, заявила глава ЦБ Эльвира Набиуллина. По сообщению RBC, она приняла участие в фильме телеканала «Россия-24», приуроченном к 220-летию Министерства финансов РФ.Набиуллина подчеркнула, что множество российских банков хотят участвовать и активно участвуют в эксперименте. Глава регулятора добавила, что в 2023 году планируется постепенно начать вводить цифровой рубль в оборот.«В следующем году мы уже приступим к проведению отдельного вида операций в ограниченных размерах, чтобы потом постепенно начать вводить его в оборот»,- отметила Набиуллина. 23.06.2022 | 15:42 «Национальная цифровая валюта появится у всех уважающих себя стран на горизонте трех лет» В июне этого года первый заместитель председателя ЦБ РФ Ольга Скоробогатова отмечала, что будет прорабатываться трансграничное взаимодействие цифрового рубля с цифровыми валютами других стран, чтобы сделать российскую финансовую систему более независимой.«На мой взгляд, национальная цифровая валюта появится у всех уважающих себя государств на горизонте трех лет. И нам нужно будет выстраивать трансграничное взаимодействие и в этом направлении. Поэтому мы точно должны быть готовы как можно раньше. Плюс, это в том числе, решает вопрос отключения от SWIFT, потому что при такой интеграции SWIFT уже не будет нужен»,- говорила она. Tweet Просмотры 5933