Քերոբյան. Ռելոկացիան ստեղծել է ավելի քան 3 տոկոսային կետ տնտեսական աճ
2022 թվականին Հայաստան է տեղափոխվել ավելի քան 100 հազար Ռուսաստանի քաղաքացի, «Վեդոմոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«2022 թվականի ընթացքում «մաքուր» ռելոկացիայի թիվը կազմում է մոտավորապես 108-110 հազար քաղաքացի։ Այսինքն՝ այդքան ռուսաստանցի է ժամանել Հայաստան ու մնացել մշտական բնակության»,- նախարարի խոսքերն է մեջբերում RBC-ն։
Քերոբյանի փոխանցմամբ՝ ռուսաստանցիները երկրում բացում են միջինում «500 բիզնես տարեկան»: Անցած տարի գրանցվել էր ռուսաստանցի մասնակիցներով 2,5 հազար իրավաբանական անձ եւ եւս 4 հազար անհատ ձեռնարկատեր։ Որոշ ընկերություններում աշխատակազմը հասնում է 600-700 հոգու, հավելել է նախարարը։
Նա նշել է, որ ռուսաստանցիների տեղափոխման շնորհիվ ապահովվել է Հայաստանի տնտեսության զգալի աճ՝ «ռելոկացիան ստեղծել է ավելի քան 3 տոկոսային կետ» ընդհանուր 12,6% աճից։
Քերոբյանն ասել է, որ Մոսկվան եւ Երեւանն ամբողջությամբ հրաժարվել են դոլարով եւ եվրոյով հաշվարկներից ու կիրառում են ազգային արժույթներ։ Նախարարը նշել է, որ դրա համար դրամն առայժմ ավելի նախընտրելի է, այն ավելի քիչ տատանվող է, քան ռուբլին, իսկ անցած տարվա ընթացքում դոլարի նկատմամբ դրամն ամրապնդվել է գրեթե 20%-ով։
Նախարարը նաեւ հնարավոր է համարել, որ ամռանը ռուսաստանցիները կկարողանան Թուրքիա մեկնել Հայաստանի տարածքով:

Керобян: Релокация создала более 3 процентных пунктов роста армянской экономики
Более 100 тыс. российских граждан в 2022 году переехали в Армению, сообщил министр экономики страны Ваган Керобян в интервью «Ведомостям».
«Чистая релокация за 2022 год - примерно 108-110 тысяч граждан. То есть столько россиян приехали в Армению и остались на постоянное проживание»,- приводит слова министра RBC.
По словам Керобяна, в среднем россияне открывают в республике «по 500 бизнесов в год». В прошлом году были зарегистрированы 2,5 тыс. юрлиц с российскими участниками и еще 4 тыс. ИП. В некоторых компаниях штат может достигать 600 - 700 человек, добавил министр.
Он указал, что благодаря переезду россиян был обеспечен значительный рост армянской экономики: из общего прироста в 12,6% «релокация создала более 3 процентных пунктов».
Керобян рассказал, что Москва и Ереван полностью отказались от расчетов в долларах и евро и пользуются национальными валютами. Министр отметил, что драм пока для этого более предпочтителен, он менее волатилен, чем рубль, и укрепился к доллару за прошлый год почти на 20%.