Ավետ Միրաքյանի Insight ներդրումային խումբը ձեռք է բերել ռուսաստանյան «Ջոն Դիր Ֆայնենշլ» լիզինգային ընկերությունը, հաղորդում է Frank Media-ն՝ վկայակոչելով ՌԴ Իրավաբանական անձանց միասնական պետական ռեեստրի տվյալները։Մինչ այդ լիզինգային ընկերությունը պատկանում էր ամերիկյան Deere & Company-ին։ Նոր սեփականատիրոջ մասին գրառումը ռեեստրում մուտքագրվել է մարտի 7-ին։ «Պաշտոնապես գործարքը համարվում է փակված մարտի 7-ին՝ ռեեստրում փոփոխություններ կատարելուց հետո»,- Frank Media-ին հայտնել է Insight-ի ներկայացուցիչը։«Մեր նպատակն է կառուցել լիզինգային հոլդինգ, որը կմիավորի տարբեր իրավասություններ ունեցող լիզինգային ընկերություններին: Հետեւելով այս ռազմավարությանը՝ մենք ձեռք բերեցինք «Ջոն Դիր Ֆայնենշլ»-ը եւ չենք բացառում այս շուկայում այլ գործարքներ իրականացնելու հնարավորությունը»,- պարբերականին ասել է Insight-ի ներկայացուցիչը:Փետրվարի կեսին «Ինտերֆաքս» գործակալությունը հաղորդել էր, որ գյուղատնտեսական տեխնիկայի եւ սարքավորումների համաշխարհային խոշորագույն արտադրող ամերիկյան Deere & Company-ի ռուսաստանյան լիզինգային «դուստր» ձեռնարկության գնորդը կարող է դառնալ Ավետ Միրաքյանի Insight ներդրումային խումբը։ 17.02.2023 | 09:30 Interfax. Ավետ Միրաքյանի Insight-ը կարող է գնել ՌԴ-ում ամերիկյան ընկերության դուստր կառույցը Նշվում էր, որ «Ինսայթ» Ներդրումային խումբ» ՍՊԸ-ի կողմից «Ջոն Դիր Ֆայնենշլ» ՍՊԸ-ի 100% մասնաբաժնի ձեռքբերման գործարքը հունվարին քննարկվել եւ, ընդհանուր առմամբ, հավանության էր արժանացել օտարերկրյա ներդրումների իրականացման վերահսկողության կառավարական հանձնաժողովի ենթահանձնաժողովի կողմից:Ավելի վաղ Frank Media-ն տեղեկացրել էր, որ Insight ներդրումային խումբը 52 միլիարդ ռուբլով գերմանական Siemens կոնցեռնից ձեռք է բերել Siemens Finance լիզինգային ընկերությունը։ Նշվում էր նաեւ, որ ընկերությունը նոր սեփականատիրոջ կողմից վերանվանվել է «Դելտալիզինգ»։«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ՝ Ավետ Միրաքյանը գործընկերների հետ միասին Insight խումբը ստեղծել է 2022 թվականին։ Միրաքյանին է պատկանում ընկերության 80%-ը, նրա գործընկերներից յուրաքանչյուրին՝ Արտյոմ Աստանինին, Անտոն Բարշտին, Միխայիլ Գոնոպոլսկուն, Ալեքսեյ Կոմառին եւ Դավիթ Պողոսյանին, բաժին է ընկնում 4%։ Tweet Դիտում՝ 13136

«Инсайт» Авета Миракяна купила «дочку» американской компании в России
Инвестиционная группа «Инсайт» Авета Миракяна приобрела российскую лизинговую компанию «Джон дир файнэншл», передает Frank Media со ссылкой на данные Единого государственного реестра юридических лиц России
До этого лизинговая компания принадлежала американской Deere & Company. В реестр запись о новом собственнике внесена 7 марта. «Официально сделка считается закрытой 7 марта, после внесения изменений в реестр»,- сообщил Frank Media представитель «Инсайт».
«Наша цель - выстроить лизинговый холдинг, который объединит именно лизинговые компании с разными компетенциями. Следуя этой стратегии, мы приобрели «Джон Дир Файнэншл» и не исключаем совершения и других сделок на этом рынке»,- заявил изданию представитель «Инсайта».
В середине февраля агентство «Интерфакс» передавало, что покупателем российской лизинговой «дочки» американской Deere & Company, крупнейшего в мире производителя сельскохозяйственной техники и оборудования, может стать инвестиционная группа «Инсайт» Авета Миракяна.
Отмечалось, что сделка, предусматривающая приобретение ООО «Инвестиционная группа «Инсайт» 100% долей ООО «Джон Дир Файнэншл», обсуждалась и была в целом одобрена на подкомиссии правительственной комиссии по контролю за осуществлением иностранных инвестиций в январе.
Ранее Frank Media информировала, что инвестиционная группа «Инсайт» приобрела лизинговую компанию «Сименс финанс» у немецкого концерна Siemens за 52 млрд рублей. Отмелось, что компания новым собственником была переименована в «Дельтализинг».
По cообщению «Интерфакс», Авет Миракян вместе с партнерами создал группу «Инсайт» в 2022 году. Ему принадлежит 80% компании, по 4% - у Артема Астанина, Антона Баршта, Михаила Гонопольского, Алексея Комара и Давида Погосяна.