«Տինկոֆ Բանկ»-ը դադարեցրել է դրամական փոխանցումները Թուրքիա
Եվրամիության պատժամիջոցների տակ հայտնված «Տինկոֆ Բանկ»-ը դադարեցրել է փոխանցումների կատարումը Թուրքիա, RBC-ին հայտնել են կազմակերպության աջակցության ծառայությունում։
«Ցավոք, մենք չենք կարող փոխանցում ուղարկել այդ երկիր։ Սահմանված պատժամիջոցների պատճառով SWIFT փոխանցումները կարող են սառեցվել կոնտրագենտ բանկի կողմից։ Ուստի մենք ժամանակավորապես փոխանցումներ չենք կատարում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Բանկում հայտնել են նաեւ, որ «Տինկոֆ»-ը վերլուծում է Եվրահանձնաժողովի որոշումը՝ իր դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին, դեպի արտասահման փոխանցելու հնարավորությունը կախված կլինի «այդ երկրներում թղթակից բանկերի դիրքորոշումից»։
«Տինկոֆ»-ի կայքում նշված է, որ SWIFT-ի միջոցով բանկի քարտերից թուրքական արժույթով փոխանցումներն ընդունվել են երկրի բոլոր բանկերի կողմից։ Փոխանցման նվազագույն գումարը կազմել է 10 հազար լիրա (40 հազար ռուբլի, ՌԴ ԿԲ մարտի 4-ի փոխարժեքով), միջնորդավճարը եղել է 300 լիրա։ Բանկում նշել են, որ այժմ դեպի Թուրքիա անհասանելի են նաեւ եվրոյով ու դոլարով փոխանցումները։
Մարտի 3-ին «Տինկոֆ Բանկ»-ը հայտնել էր դեպի Վրաստան արտարժութային փոխանցումների դադարեցման մասին, այդ թվում՝ ԱՄՆ դոլարով։ Բանկում ստեղծված իրավիճակը բացատրել էին պատժամիջոցների կիրառմամբ։ «Քանի որ դեպի այս կամ այն տարածաշրջան փոխանցումների հնարավորությունը կախված է այդ երկրներում թղթակից բանկերի դիրքորոշումից, ընթացիկ պահին վրացական բանկերը նման փոխանցումներ չեն իրականացնում»,- պարզաբանել էին բանկում։

«Тинькофф Банк», попавший под санкции Евросоюза, прекратил отправление переводов в Турцию, сообщили RBC в службе поддержки организации.«К сожалению, не можем отправить перевод в данную страну. Из-за введенных санкций SWIFT-переводы могут быть заморожены банком-контрагентом. Поэтому мы временно не совершаем переводы»,- говорится в сообщении.В поддержке банка также сообщили, что «Тинькофф» анализирует решение Еврокомиссии о введении против него санкций, возможность перевода за рубеж будет зависеть «от позиции банков-корреспондентов в этих странах».На сайте «Тинькофф» говорится, что переводы с его карт через SWIFT в турецкой валюте принимали все банки страны. Минимальная сумма перевода составляла 10 тыс. лир (40 тыс. руб. по курсу ЦБ России на 4 марта), комиссия - 300 лир. В банке отметили, что теперь переводы в евро и долларах в Турцию также недоступны. 03.03.2023 | 16:30 «Тинькофф Банк» приостанавливает валютные переводы в Грузию 3 марта «Тинькофф Банк» сообщил о приостановке валютных переводов в Грузию, в том числе в долларах США. Ситуацию в банке объяснили введением санкций. «Так как возможность перевода в те или иные регионы зависит от позиции банков-корреспондентов в этих странах, на текущий момент банки Грузии не проводят такие переводы»,- объяснили в банке. Tweet Просмотры 6002