Եվրամիությունը հրապարակել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների տասներորդ փաթեթը՝ նվիրված Ուկրաինայում հատուկ գործողության մեկնարկի տարելիցին: Սահմանափակումների տակ են հայտնվել ռուսաստանյան երեք բանկ՝ Տինկոֆ Բանկը, Ալֆա-բանկը եւ Ռոսբանկը։Ընդհանուր առմամբ, պատժամիջոցներ են սահմանվել 34 կազմակերպության, այդ թվում՝ Ազգային բարեկեցության հիմնադրամի եւ Ռուսաստանյան ազգային վերաապահովագրական ընկերության դեմ։ Վերջինս ՌԴ Կենտրոնական բանկի «դուստր» ընկերությունն է՝ ստեղծված ռուսաստանյան այն բիզնեսների վերաապահովագրության համար, որոնք պատժամիջոցների պատճառով դժվարանում են տեղաբաշխել ռիսկերը միջազգային շուկաներում:RBC-ի փոխանցմամբ՝ փաստաթղթում ընդգծվում է, որ նշված բանկերը պատժամիջոցների տակ են հայտնվել, քանի որ հանդիսանում են համակարգային նշանակության վարկային հաստատություններ եւ «մասնակցում են տնտեսության այն ոլորտներում, որոնք Ռուսաստանի կառավարության համար ապահովում են եկամուտների զգալի աղբյուր»:«Տինկոֆ»-ի վերաբերյալ նաեւ նշվում է, որ բանկը կառավարության հետ իրականացնում է ձեռներեցության խթանման ծրագրեր եւ աջակցում է իր հաճախորդներին «զորակոչի լույսի ներքո»։ 28.04.2022 | 22:54 Օլեգ Տինկովն իր մասնաբաժինը Tinkoff խմբում կվաճառի Վլադիմիր Պոտանինին Մինչ օրս Տինկոֆ Բանկը համակարգային նշանակություն ունեցող երեք վարկային հաստատություններից մեկն էր, որի վրա չէին տարածվում Արեւմուտքի պատժամիջոցները։ Իսկ այժմ սահմանափակումները չեն վերաբերում միայն Raiffeisenbank-ին եւ UniCredit Bank-ին, որոնց հիմնական բաժնետերերը արեւմտյան բանկային խմբերն են։Ինչ վերաբերում է Ալֆա-բանկին եւ Ռոսբանկին, ապա երկուսն էլ արդեն ընդգրկված էին Միացյալ Նահանգների SDN ցուցակում (ենթադրում է ԱՄՆ արգելափակող պատժամիջոցներ):Արգելափակող եվրոպական պատժամիջոցները ենթադրում են ԵՄ իրավասությունում ակտիվների արգելափակում ու եվրոյով գործարքների արգելք։ Եվրոպական կառույցները չեն կարող բիզնես վարել ցուցակում հայտնված կառույցների հետ. դա, մասնավորապես, հանգեցնում է միջազգային առեւտրի համար օգտագործվող ֆինանսական հաղորդագրությունների SWIFT միջազգային համակարգից անջատմանը։ Ռուսաստանյան երեք բանկերի ընդգրկումը պատժամիջոցների ցուցակում «խորը ազդեցություն կունենա այդ բանկերի ամենօրյա գործունեության վրա, կմեկուսացնի նրանց ԵՄ տնտեսությունից եւ եվրոպական ֆինանսական համակարգից»,- նշել է Եվրահանձնաժողովը: Tweet Դիտում՝ 9758

Евросоюз опубликовал десятый пакет санкций против России, приуроченный к годовщине начала спецоперации на Украине. Под ограничения попали 3 российских банка - Тинькофф Банк, Альфа-банк и Росбанк.В общей сложности, санкции введены против 34-х организаций, в том числе Фонда национального благосостояния (ФНБ) и Российской национальной перестраховочной компания (РНПК - «дочка» Центробанка, созданная для перестрахования российского бизнеса, который из-за санкций испытывает сложности с размещением рисков на международных рынках).Как передает RBC, в документе отмечается, что указанные банки попали под санкции, поскольку являются системнообразующими кредитными организациями и «участвуют в секторах экономики, обеспечивающих существенный источник доходов правительству» России. Относительно «Тинькофф» также отмечается, что банк реализует с правительством программы содействия предпринимательству и поддерживает своих клиентов «в свете военной мобилизации». 28.04.2022 | 22:54 Олег Тиньков продаст свою долю в группе «Тинькофф» Владимиру Потанину Тинькофф Банк до последнего времени был одной из трех системно значимых кредитных организаций, на которые не распространялись санкции западных стран. Теперь же ограничения не затрагивают только Райффайзенбанк и ЮниКредит Банк, основными акционерами которых являются западные банковские группы.Что касается Росбанка и Альфа-банка, то оба уже находились в американском списке SDN (подразумевает блокирующие санкции США). Европейские блокирующие санкции подразумевают блокировку активов в юрисдикции ЕС и запрет на операции с евро. Европейским структурам нельзя вести дела с фигурантами списка - это, в частности, ведет к отключению от международной системы передачи финансовых сообщений SWIFT, используемой для международной торговли. Внесение в санкционный список трех российских банков «окажет глубокое воздействие на каждодневные операции этих банков, изолирует их от экономики ЕС и европейской финансовой системы», указала Еврокомиссия. Tweet Просмотры 9757