Պատժամիջոցների հարցում ԵՄ-ն փոխում է իր մարտավարությունը
Եվրամիության ղեկավարությունը «փոխում է ուշադրությունը» Ռուսաստանի դեմ ընդունված նոր պատժամիջոցներից դեպի արդեն իսկ ընդունված սահմանափակումների պահպանման վերահսկողություն. նոր մոտեցումն, առաջին հերթին, կապված է եվրոպական շատ երկրների կողմից աճող ճնշման հետ, բացառությամբ Լեհաստանի եւ Բալթյան երկրների, գրում է Politico-ն։
«Անցած տարին ցույց տվեց ԵՄ-ի եւ մեր գործընկերների վճռականությունը՝ պաշտպանելու այն, ինչ ճիշտ է՝ անկախ դրա գնից: Բայց դա նաեւ ցույց տվեց, որ որոշ առումներով մեզ անհրաժեշտ է կառուցվածքային վերակառուցում»,- RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Politico-ին ասել է պատժամիջոցների հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Դեւիդ Օ'Սալիվանը (David O’Sullivan)։
Նա ասել է, որ պատժամիջոցների տասը փաթեթի ընդունումը հսկայական ձեռքբերում էր, այժմ աշխատանքը կայանում է դրանց իրականացման վերահսկողության մեջ: Նրա խոսքով՝ արդեն խոսել է Ռուսաստանի առեւտրային գործընկերների ներկայացուցիչների հետ։ «Ես արդեն սկսել եմ իմ բացատրական աշխատանքը՝ ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի իմ գործընկերների հետ՝ այցելելով ԱՄԷ: Նախապատրաստվում են հետագա այցելություններ»,- նշել է Դեւիդ Օ'Սալիվանը։
Օրերս Դեւիդ Օ'Սալիվանը Financial Times-ին հայտնել էր, որ Եվրամիությունն ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի եւ մյուս դաշնակիցների հետ հետաքննում է դեպի Ռուսաստանի հետ հարեւան պետություններ արտահանման կտրուկ աճի հանգամանքները՝ ընկերություններին թույլ չտալու շրջանցել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները:
Պաշտոնյան չէր նշել կոնկրետ երկրների անուններ, որոնք կասկածվում են պատժամիջոցները շրջանցելու մեջ՝ վկայակոչելով անմեղության կանխավարկածը։

Евросоюз «сменит фокус» по санкциям против России
Руководство Евросоюза «меняет фокус» с принятых новых санкций против России на контроль за соблюдением уже принятых ограничений: новый подход связан в первую очередь с растущим давлением со стороны многих европейских стран, кроме Польши и государств Балтии, пишет Politico.
«Прошлый год продемонстрировал решимость ЕС и наших партнеров отстаивать то, что правильно, невзирая на цену. Но это также показало, что в некоторых отношениях нам необходима структурная коррекция». Как передает RBC, об этом заявил изданию Politico спецпосланник Евросоюза по санкциям Дэвид О'Салливан (David O’Sullivan).
Принятие десяти санкционных пакетов стало огромным достижением, теперь работа заключается в контроле за их исполнением, продолжил он, указав, что уже беседовал с представителями торговых партнеров России. «Я уже начал свою разъяснительную работу, посетив ОАЭ вместе со своими коллегами из США и Великобритании. Готовятся дальнейшие визиты»,- отметил он.
На днях Дэвид О'Салливан cообщил Financial Times, что Евросоюз совместно с США, Великобританией и другими союзниками расследует резкий рост экспорта в соседние с Россией государства, чтобы помешать компаниям обходить санкции против России.
Чиновник не стал называть конкретные страны, которых подозревают в обходе санкций, сославшись на презумпцию невиновности.