ԵՄ-ն կոչ է անում Վրաստանին միանալ ավիացիոն ոլորտում ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցներին
Եվրամիությունը (ԵՄ) կոչ է անում Վրաստանին միանալ ավիացիոն ոլորտում Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցներին, հայտարարել է ԵՄ արտաքին կապերի ծառայության խոսնակ Պետեր Ստանոն (Peter Stano)՝ ի պատասխան Netgazeti պորտալի հարցման։
«Մենք տեղյակ ենք Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև ուղիղ չվերթերի հնարավոր վերականգնման վերաբերյալ վերջին քննարկումների մասին։ Եվրամիությունը կոչ է անում Վրաստանին միանալ ավիացիոն ոլորտում Ռուսաստանի դեմ ԵՄ-ի և այլ երկրների կողմից սահմանված պատժամիջոցներին և զգոն մնալ պատժամիջոցները շրջանցելու յուրաքանչյուր հնարավոր փորձերից»,- Ստանոյի խոսքերն է մեջբերում Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը։
Նա հիշեցրել է, որ ԵՄ պատժամիջոցների ռեժիմը նախատեսում է երկրորդային պատժամիջոցներ կիրառելու հնարավորություն այն երկրների նկատմամբ, որոնք օգնում են Ռուսաստանին շրջանցել սահմանափակումները։
Ստանոն նաև հայտարարել է, որ «հաշվի առնելով ՄԱԿ-ի և Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) մտահոգությունները», Վրաստանը չպետք է թույլ տա ռուսաստանյան ինքնաթիռների մուտքն իր տարածք։ Պատժամիջոցների պատճառով ՌԴ ավիաընկերություններին դժվար է ապահովել ինքնաթիռների համապատասխանությունը միջազգային տեխնիկական և անվտանգության չափանիշներին, ասել է ԵՄ ներկայացուցիչը:
Հիշեցնենք, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հունվարի 18-ին հույս էր հայտնել, որ Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ շուտով կվերականգնվի ուղիղ ավիահաղորդակցությունը։
Երկու օր անց Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին դեմ էր արտահայտվել Ռուսաստանի հետ ավիահաղորդակցության վերականգնմանը։
«Ես չեմ ողջունում Ռուսաստանի հետ ավիահաղորդակցության վերականգնումը: Այն ժամանակ, երբ բոլոր գործընկեր երկրները խոսքով թե գործով առավելագույն համերաշխությունն են հայտնում Ուկրաինայի անձնուրաց պայքարին, ինձ եւ, վստահ եմ, հասարակության մեծ մասի համար կառավարության եւ իշխող կուսակցության դիրքորոշումը, մեղմ ասած, անհասկանալի է»,- ասել էր նա։

ЕС призывает Грузию присоединиться к санкциям против России в авиационной сфере
Евросоюз (ЕС) призывает Грузию присоединиться к санкциям, введенным против России в авиационной сфере, заявил спикер службы внешних связей Евросоюза Петер Стано (Peter Stano) в ответ на запрос портала Netgazeti.
«Нам известно о недавних обсуждениях возможного возобновления прямого авиасообщения между Россией и Грузией. Евросоюз призывает Грузию присоединиться к санкциям, введенным ЕС и другими странами против России в авиационном секторе, и сохранять бдительность в отношении любых возможных попыток обойти санкции»,- приводит слова Стано российское издание Forbes.
Он напомнил, что санкционный режим ЕС предусматривает возможность применения вторичных санкций к тем, кто помогает России обходить ограничения.
Стано также заявил, что «с учетом опасений ООН и Международной организации гражданской авиации (ICAO)» Грузии не стоит допускать российские самолеты на свою территорию. Из-за санкций российским авиакомпаниям сложно обеспечивать соответствие воздушных судов требованиям международных технических стандартов и стандартов безопасности, утверждает представитель ЕС.
Напомним, что глава МИД России Сергей Лавров 18 января выразил надежду, что прямое авиасообщение между Россией и Грузией будет вскоре возобновлено.
Спустя два дня президент Грузии Саломе Зурабишвили выступила против восстановления авиасообщения с Россией.
«Я не приветствую восстановление авиасообщения с Россией! В то время, когда все партнерские страны словом или делом выражают максимальную солидарность с самоотверженной борьбой Украины, для меня и, уверена, для большей части общества позиция правительства и правящей партии, мягко говоря, непонятна»,- отметила она.