Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին դեմ է Ռուսաստանի հետ ավիահաղորդակցության վերականգնմանը, ասված է Վրաստանի ղեկավարի աշխատակազմի այսօր հրապարակած հայտարարության մեջ:Երկրի ղեկավարը նաեւ կոչ է անում կառավարությանը խստացնել հանրապետությունում ռուսաստանցիների ներկայության պայմանները: «Ես չեմ ողջունում Ռուսաստանի հետ ավիահաղորդակցության վերականգնումը: Այն ժամանակ, երբ բոլոր գործընկեր երկրները խոսքով թե գործով առավելագույն համերաշխությունն են հայտնում Ուկրաինայի անձնուրաց պայքարին, ինձ եւ, վստահ եմ, հասարակության մեծ մասի համար կառավարության եւ իշխող կուսակցության դիրքորոշումը, մեղմ ասած, անհասկանալի է»,- նշված է հայտարարությունում, որը մեջբերում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։Ավելին, պետության ղեկավարը կոչ է անում լրացուցիչ սահմանափակումներ մտցնել հանրապետություն ժամանող ռուսաստանցիների համար։ «Մեզ անհրաժեշտ են կարգավորումներ աշխատանքի իրավունքի, բիզնես գրանցելու, գույք ձեռք բերելու կամ ռուսալեզու դպրոցներ բացելու ուղղությամբ»,- հավելել է նա։ 18.01.2023 | 16:22 Լավրովը ողջունել է Վրաստանի՝ ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցներին չմիանալու որոշումը Հիշեցնենք, որ հունվարի 18-ին Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հույս էր հայտնել, որ Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ շուտով կվերականգնվի ուղիղ ավիահաղորդակցությունը։ Նա նշել էր, որ 2022 թվականին Վրաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 10%-ով, ինչը մեծապես պայմանավորված է զբոսաշրջությամբ եւ Ռուսաստանի հետ առեւտրային հարաբերություններով։ «Ուրախ եմ, որ մեզ մոտ մարդկանց միջեւ շփումներն ակտիվորեն զարգանում են»,- եզրափակել էր Լավրովը:Վրաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության («Սաքստատ») այսօր հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2022 թվականին Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է $2,4 միլիարդը, ինչը 52%-ով ավելի է, քան 2021 թվականին։ Ռուսաստանը երկրորդ տեղն է զբաղեցրել Վրաստանի խոշորագույն առեւտրային գործընկերների շարքում։ Անցած տարի երկրի մասնաբաժինը Վրաստանի արտաքին առեւտրում կազմել է 13,1%: Tweet Դիտում՝ 9302

Президент Грузии Саломе Зурабишвили выступает против восстановления авиасообщения с Россией, говорится в опубликованном сегодня заявлении администрации грузинского лидера.Глава республики также призывает правительство ужесточить условия нахождения в стране россиян.«Я не приветствую восстановление авиасообщения с Россией! В то время, когда все партнерские страны словом или делом выражают максимальную солидарность с самоотверженной борьбой Украины, для меня и, уверена, для большей части общества позиция правительства и правящей партии, мягко говоря, непонятна»,- говорится в заявлении, которое приводит агентство ТАСС.Более того, глава государства призывает ввести дополнительные ограничения для россиян, приезжающих в республику. «Нам нужны регуляции в направлении права на работу, регистрации бизнеса, приобретения имущества или открытия русскоязычных школ», - добавила она. 18.01.2023 | 16:22 Лавров приветствовал позицию Грузии об отказе от антироссийских санкций Напомним, что 18 января министр иностранных дел России Сергей Лавров выразил надежду, что прямое авиасообщение между Россией и Грузией будет вскоре возобновлено. Он отметил, что в 2022 году ВВП Грузии вырос на 10% во многом благодаря туризму и торговым отношениям с Россией. «Я рад, что у нас контакты между людьми активно развиваются»,- заключил российский министр.Согласно опубликованным сегодня данным, торговый оборот Грузии и России за 2022 год превысил $2,4 млрд, что на 52% больше 2021 года. Россия вышла на второе место среди крупнейших торговых партнеров Грузии. За прошлый год ее доля в объеме внешней торговли Грузии составила 13,1%. Tweet Просмотры 9304