Ռուսաստանը Վրաստանի երկրորդ խոշորագույն առեւտրային գործընկերն է
2022 թվականին Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է $2,4 միլիարդը, ինչը 52%-ով ավելի է, քան 2021 թվականին։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին են վկայում Վրաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության («Սաքստատ») այսօր հրապարակած տվյալները։
Ռուսաստանը երկրորդ տեղն է զբաղեցրել Վրաստանի խոշորագույն առեւտրային գործընկերների շարքում։ Անցած տարի երկրի մասնաբաժինը Վրաստանի արտաքին առեւտրում կազմել է 13,1%:
Վրաստանի առեւտրային գործընկերների շրջանում 2022 թվականին առաջին տեղը զբաղեցրել է Թուրքիան, որի հետ փոխադարձ առեւտուրը գերազանցել է$ 2,8 միլիարդը, ինչը 30%-ով ավելի է, քան 2021 թվականին։ Երրորդ տեղում Չինաստանն է, որի հետ ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է $1,8 միլիարդը (տարեկան աճը՝ 26%)։
Օրերս Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ չնայած Արեւմուտքի ճնշումներին՝ տնտեսական եւ սեփական շահերով առաջնորդվելու Վրաստանի կառավարության կարողությունն արժանի է հարգանքի: Նա նշել էր, որ Ռուսաստանը հետեւում է, թե ինչպես է Արեւմուտքը ճնշում գործադրում Վրաստանի եւ այլ երկրների վրա՝ պահանջելով միանալ ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցներին։
Լավրովը նաեւ հույս էր հայտնել, որ Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ շուտով կվերականգնվի ուղիղ ավիահաղորդակցությունը։ Նա նշել էր, որ 2022 թվականին Վրաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 10%-ով, ինչը մեծապես պայմանավորված է զբոսաշրջությամբ եւ Ռուսաստանի հետ առեւտրային հարաբերություններով։

Торговый оборот Грузии и России за 2022 год превысил $2,4 млрд, что на 52% больше 2021 года. Как передает ТАСС, об этом свидетельствуют опубликованные сегодня данные Национальной службы статистики Грузии «Сакстат».Россия вышла на второе место среди крупнейших торговых партнеров Грузии. За прошлый год ее доля в объеме внешней торговли Грузии составила 13,1%.Первое место среди торговых партнеров Грузии в 2022 году заняла Турция, встречная торговля с которой превысила $2,8 млрд, что на 30% больше показателя за 2021 год. Третье место занял Китай, торговый оборот с которым превысил $1,8 млрд (годовой рост 26%).На днях министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что способность правительства Грузии руководствоваться своими интересами и интересами своей экономики, несмотря на давление со стороны Запада, вызывает уважение. Он отметил, что Россия наблюдает, как Запад оказывает давление на Грузию и другие страны, требуя присоединиться к антироссийским санкциям. 18.01.2023 | 16:22 Лавров приветствовал позицию Грузии об отказе от антироссийских санкций Лавров также выразил надежду, что прямое авиасообщение между Россией и Грузией будет вскоре возобновлено. Он отметил, что в 2022 году ВВП Грузии вырос на 10% во многом благодаря туризму и торговым отношениям с Россией. Tweet Просмотры 7565