Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) կառավարիչների խորհուրդը որոշել է բարձրացնել երեք հիմնական տոկոսադրույքները 50 բազիսային կետով և ազդարարել դրանց հետագա աճի վերաբերյալ։ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է ԵԿԲ կառավարիչների խորհրդի նիստի արդյունքներով հրապարակված հաղորդագրության մեջ։«Կառավարիչների խորհուրդը որոշում է ընդունել բարձրացնել ԵԿԲ-ի երեք հիմնական տոկոսադրույքները 50 բազիսային կետով և ակնկալում է հետագա բարձրացումներ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։Արդյունքում հիմնական տոկոսադրույքը բարձրացվել է մինչև 3%, ավանդների տոկոսադրույքը` մինչև 2,5%, ԵԿԲ կարճաժամկետ վարկերի տոկոսադրույքը` մինչև 3,25%: 02.02.2023 | 09:46 ԱՄՆ-ում հիմնական տոկոսադրույքի միջակայքը բարձրացվել է 25 բազիսային կետով Հիշեցնենք, որ նախօրեին ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը (FRS) բարձրացրել է հիմնական տոկոսադրույքի միջակայքը 25 բազիսային կետով՝ տարեկան մինչեւ 4,5-4,75%: Սա առավելագույն ցուցանիշն է 2007 թվականից ի վեր․ այն ժամանակ ամերիկյան տնտեսությունը երկար ու խորը ռեցեսիայի եզրին էր։ Tweet Դիտում՝ 8417

ЕЦБ повысил базовую процентную ставку до 3% годовых
Совет управляющих Европейского центрального банка (ЕЦБ) принял решение поднять три ключевые процентные ставки на 50 базисных пунктов и дал сигнал об их дальнейшем росте.
Как передает ТАСС, об этом отмечается в пресс-релизе, опубликованном по итогам заседания совета управляющих ЕЦБ.
«Совет управляющих принял решение повысить три ключевые процентные ставки ЕЦБ на 50 базисных пунктов и ожидает их дальнейшего повышения»,- говорится в сообщении.
В итоге базовая процентная ставка увеличена до 3%, ставка по депозитам - до 2,5%, по краткосрочным кредитам ЕЦБ - до 3,25%.
Напомним, что накануне Федеральная резервная система США (ФРС) повысила диапазон базовой ставки на 25 базисных пункта - до 4,5-4,75% годовых. Это максимум с 2007 года։ тогда американская экономика находилась на грани затяжной и глубокой рецессии.