Փետրվարի 14-15-ին Ստամբուլում կկայանա գազի խնդրին նվիրված գագաթնաժողով, որին Թուրքիան նախատեսում է հրավիրել գազ արտադրող երկրների եւ գազ սպառող եվրոպական պետությունների ներկայացուցիչներին։ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Ֆաթիհ Դոնմեզը՝ Ստամբուլում ընթացող «Թուրքիայի դարը էներգետիկայում» համաժողովին: «Շուտով Թուրքիան կդառնա գազի առեւտրի համար մեծ սուպերմարկետ։ Այդ կապակցությամբ փետրվարի 14-15-ին մենք կանցկացնենք Ստամբուլի գազի գագաթնաժողովը։ Այն մեկ սեղանի շուրջ կհամախմբի արտադրողների Մերձավոր Արեւելքից, Կասպից ծովի երկրներից, Միջին Ասիայից եւ սպառողների՝ Եվրոպայից»,- ասել է նա։ 13.10.2022 | 18:02 Էրդողանը դրական է գնահատել Պուտինի՝ Թուրքիայում գազի հանգույց ստեղծելու առաջարկը «Վերջին 20 տարում մենք կատարել ենք անհրաժեշտ ներդրումները, որոնք հնարավորություն կտան մեզ դառնալ բնական գազի առեւտրի կենտրոն»,- ասել է նախարարը: Անցած տարվա ընթացքում Թուրքիայի ներկայացուցիչներն «այցելել են Եվրոպայի, Ասիայի եւ Պարսից ծոցի 15 երկրներ՝ գազի ոլորտում ակտիվ դիվանագիտական ջանքերի շրջանակում»։«Մենք բանակցում ենք նաեւ մեր տարածաշրջանի սպառողների հետ։ Բուլղարիայի հետ համաձայնագիր է ստորագրվել տարեկան մոտ 1,5 միլիարդ խորանարդ մետր գազի մատակարարման մասին՝ մինչեւ 2035 թվականը։ Սա Բուլղարիայի տարեկան սպառման մոտավորապես 30%-ն է: Մենք նմանատիպ բանակցություններ ենք վարում Հյուսիսային Մակեդոնիայի, Ռումինիայի եւ Մոլդովայի հետ»,- ասել է Դոնմեզը։Նա նաեւ նշել է, որ Թուրքիան Օմանի հետ համաձայնագիր է ստորագրում տարեկան 1,4 միլիարդ խորանարդ մետր գազ ներմուծելու վերաբերյալ: Այս պայմանագիրը ուժի մեջ կլինի առնվազն 10 տարի։ Tweet Դիտում՝ 9979

В феврале состоится Стамбульский газовый саммит
14-15 февраля Турция проведет Стамбульский газовый саммит, куда планирует пригласить представителей стран - производителей газа и потребителей из числа государств Европы.
По сообщению ТАСС, об этом заявил министр энергетики и природных ресурсов Турции Фатих Донмез во время выступления в Стамбуле на форуме «Век Турции в энергетике».
«Скоро Турция станет большим супермаркетом для торговли газом. В этой связи мы 14-15 февраля проведем Стамбульский газовый саммит. На нем мы сведем за одним столом производителей с Ближнего Востока, из [стран] Каспия, Средней Азии и потребителей из Европы»,- сказал он.
«За последние 20 лет мы осуществили необходимые инвестиции, которые позволят нам стать центром торговли природным газом. Это мощности для транспортировки, хранения, емкости для СПГ, международные трубопроводы, создан оптовый рынок сбыта газа»,- сообщил министр. За последний год представители Турции «посетили 15 стран в Европе, Азии и Персидском заливе в рамках активных дипломатических усилий на газовом направлении».
«Мы ведем переговоры и с потребителями в нашем регионе. С Болгарией подписали соглашение на поставку порядка 1,5 млрд кубометров газа ежегодно до 2035 года. Это примерно 30% годового потребления Болгарии. Аналогичные переговоры мы ведем и с Северной Македонией, Румынией и Молдавией»,- сообщил Донмез.
Он также указал, что Турция подписывает соглашение с Оманом об импорте 1,4 млрд куб. м газа ежегодно. Этот договор будет действовать не менее 10 лет.