Էրդողանը դրական է գնահատել Պուտինի՝ Թուրքիայում գազի հանգույց ստեղծելու առաջարկը
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դրական է գնահատել իր ռուս պաշտոնակցի՝ Թուրքիայում գազի հանգույց ստեղծելու գաղափարը, հաղորդում է «Կոմերսանտ»-ը։
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի խոսքով՝ երկու երկրների ղեկավարները հանձնարարել են մանրամասն եւ օպերատիվ կերպով մշակել այս առաջարկը։ Պեսկովն ասել է, որ Պուտինն ու էրդողանը երկար ժամանակ դեմ առ դեմ զրուցել են Աստանայում կայացած հանդիպման ժամանակ։
«Թուրքական կողմը բավականին շահագրգռված է արձագանքել նախագահ Պուտինի նախաձեռնությանը, եւ նախագահները հանձնարարել են շատ արագ մշակել այդ հարցը»,- ասել է Կրեմլի խոսնակը։
Հաղորդվում է նաեւ, որ Վլադիմիր Պուտինը որակել է Թուրքիան որպես ամենահուսալի ուղի դեպի Եվրոպա գազ մատակարարելու համար։ Ըստ ՌԴ նախագահի՝ Թուրքիայում գազի հանգույցը կարող է հարթակ դառնալ ոչ միայն մատակարարումների, այլեւ գազի գինը «նորմալ շուկայական մակարդակով» որոշելու համար։
Նա նշել է, որ գազի գինն այժմ «աստղաբաշխական է», Թուրքիայի գազի հանգույցում այն հնարավոր կլինի որոշել «առանց քաղաքական երանգի»։

Эрдоган позитивно оценил идею Путина о создании газового хаба в Турции
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган позитивно оценил идею своего российского коллеги о создании газового хаба в стране, передает «Коммерсант».
По словам пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова, главы двух государств поручили детально и оперативно проработать это предложение. Песков сообщил, что лидеры долго говорили тет-а-тет во время встречи в Астане.
«Турецкая сторона проявила достаточно заинтересованную реакцию на эту инициативу президента Путина, и главы государств поручили весьма оперативно проработать этот вопрос»,- сказал представитель Кремля.
Сообщается также, что Владимир Путин назвал Турцию самым надежным маршрутом для поставки газа в Европу. По словам российского президента, возможный газовый хаб в Турции может стать площадкой не только для поставок, но и для определения цены на газ «на нормальном рыночном уровне».
Он отметил, что цена на газ сейчас «заоблочная», на газовом хабе в Турции ее можно будет определять «без политического окраса».