ԱՄՆ Սենատը միաձայն հավանություն է տվել ՌԴ սառեցված ակտիվների բռնագրավմանը
ԱՄՆ Սենատը միաձայն հավանություն է տվել Ուկրաինային օգնելու համար ռուսաստանյան սառեցված ակտիվների բռնագրավմանը, հաղորդում է Forbes-ը՝  վկայակոչելով The Washington Post թերթը։
Համապատասխան լրացումը ներառված է 2023 ֆինանսական տարվա համար $1,66 տրիլիոն ընդհանուր ծավալով բյուջեի նախագծում, որը Սենատը ձայների մեծամասնությամբ ընդունել է դեկտեմբերի 22-ին։
Ակնկալվում է, որ Ներկայացուցիչների պալատն այսօր կհաստատի օրինագիծը: Այնուհետև փաստաթուղթը պետք է ստորագրի ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, ով նախկինում պաշտպանում էր ռուսաստանյան ակտիվները Կիևի օգտին բռնագրավելու գաղափարը, գրում է Washington Post-ը։
Սենատոր Լինդսի Գրեմը, ով սենատոր Շելդոն Ուայթհաուսի հետ այս նախաձեռնության համահեղինակն է, ասել է, որ ակտիվների բռնագանձումը թույլ կտա Ուկրաինային միլիարդավոր դոլարներ ստանալ եւ, միաժամանակ, ճնշում չի գործադրի ամերիկացի հարկատուների վրա:
«Հուսով եմ, օրենքը կխրախուսի Արդարադատության նախարարությանը կրկնապատկել իր ջանքերը կլեպտոկրատների ունեցվածքը բռնագրավելու համար, իսկ մեր եվրոպացի դաշնակիցներին՝ հետեւել այս օրինակին»,- թերթին ասել է կոնգրեսական Թոմ Մալինովսկին, որն առաջ է մղում նախաձեռնությունը Ներկայացուցիչների պալատում:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի վերջին Եվրահանձնաժողովն առաջարկել էր ստեղծել հատուկ հիմնադրամ, որը բաղկացած կլինի ՌԴ Կենտրոնական բանկի €300 միլիարդ եւ մասնավոր €19 միլիարդ ծավալով սառեցված ակտիվներից՝ այդ միջոցները ԵՄ կառավարմամբ ներդնելու, իսկ հասույթն օգտագործելու Ուկրաինային փոխհատուցվող վճարումների համար։

Сенат США одобрил конфискацию российских активов для помощи Украине
Сенат США единогласно утвердил поправку о конфискации замороженных российских активов для помощи Украине, передает российское издание Forbes со ссылкой на The Washington Post.
Соответствующая поправка включена в проект федерального бюджета на 2023 финансовый год на $1,66 трлн, который Сенат принял большинством голосов в 22 декабря.
Ожидается, что Палата представителей утвердит законопроект сегодня. Затем документ предстоит подписать президенту США Джо Байдену, который ранее уже поддерживал идею конфисковать активы России в пользу Киева, пишет Washington Post.
Сенатор Линдси Грэм, который был соавтором поправки вместе с сенатором Шелдоном Уайтхаусом, заявил, что изъятие активов позволит Украине получить миллиарды долларов, и при этом «снимет давление с американских налогоплательщиков».
«Я надеюсь, что закон побудит Министерство юстиции удвоить свои усилия по изъятию активов клептократов, а наших европейских союзников - последовать этому примеру»,- заявил газете конгрессмен Том Малиновски, который продвигал инициативу в Палате представителей.
Напомним, что в конце ноября Еврокомиссия предложила создать фонд из замороженных €300 млрд активов Центробанка РФ и €19 млрд частных активов, чтобы инвестировать эти средства под управлением ЕС, а выручку использовать для компенсационных выплат Украине.