Բեզոսը խոստացել է իր ունեցվածքի մեծ մասը նվիրաբերել բարեգործությանը
Amazon-ի հիմնադիր, միլիարդատեր Ջեֆ Բեզոսը խոստացել է իր ունեցվածքի մեծ մասը նվիրաբերել բարեգործությանը:
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ Բեզոսն այս մասին հայտարարել է CNN-ին տված հարցազրույցում։ Նա հրաժարվել է նշել կապիտալի կոնկրետ մասնաբաժինը, որը նախատեսում է հատկացնել բարեգործությանը, ինչպես նաեւ գումարի հնարավոր հասցեատերերին։
Բեզոսն ասել է, որ մտադիր է գումարը նվիրաբերել՝ քանի դեռ ողջ է, այլ ոչ թե կտակել այն։ Կապիտալի զգալի մասը նա կուղղի կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարին եւ կաջակցի այն մարդկանց, ովքեր կարող են «միավորել մարդկությունը խորը սոցիալական եւ քաղաքական պառատկման պայմաններում»:
Ըստ Forbes Real-Time վարկանիշի տվյալների, որոնք թարմացվում են իրական ժամանակում, Բեզոսի կարողությունն այժմ գնահատվում է $124,1 միլիարդ: Նա զբաղեցնում է վարկանիշում չորրորդ տեղը, թեեւ դեռեւս 2021 թվականին Բեզոսն աշխարհի ամենահարուստ գործարարն էր։
Ինչպես նշում է CNN-ը, Բեզոսին քննադատում էին The Giving Pledge նախաձեռնությանը չմիանալու համար. այն գործարկել են Microsoft-ի համահիմնադիր Բիլ Գեյթսը եւ Berkshire Hathaway-ի ղեկավար Ուորեն Բաֆեթը։ Նախաձեռնության մասնակիցները հրապարակավ խոստանում են իրենց կարողության մեծ մասը տրամադրել բարեգործությանը: Բացի Գեյթսից ու Բաֆեթից, նրանց թվում են նաեւ միլիարդատերեր Յուրի Միլներն ու Վլադիմիր Պոտանինը։
Բեզոսն ունի իր սեփական բարեգործական հիմնադրամը՝ Bezos Earth Fund-ը, որին գործարարը 10 տարվա ընթացքում նվիրաբերել է $10 միլիարդ, ինչը կազմում է նրա ներկայիս կարողության մոտ 8%-ը, գրում է CNN-ը։
Բեզոսի նախկին կինը՝ Մաքենզի Սքոթը, միացել է The Giving Pledge-ին 2019 թվականին։ Նա այժմ հինգերորդն է Forbes Real-Time-ի կանանց վարկանիշում, վերջինիս կարողությունը գնահատվում է $29,8 միլիարդ: 2019 թվականի մայիսին Սքոթը խոստացավ շարունակել իր բարեգործական ջանքերը «մինչեւ չդատարկվի իր չհրկիզվող պահարանը»:

Безос пообещал отдать большую часть своего состояния на благотворительность
Основатель Amazon, миллиардер Джефф Безос пообещал отдать большую часть своего состояния на благотворительность.
Как передает российское издание Forbes, об этом Безос заявил в интервью CNN. Он отказался назвать конкретную долю капитала, которую планирует передать, а также возможных получателей денег.
Безос отметил, что намерен пожертвовать деньги, пока еще жив, а не оставить их в качестве завещания. Значительную часть капитала он направит на борьбу с изменением климата и поддержку людей, которые могут «объединить человечество перед лицом глубокого социального и политического раскола».
Состояние Безоса сейчас оценивается в $124,1 млрд, следует из рейтинга Forbes Real-Time, который обновляется в режиме реального времени в зависимости от котировок. Он занимает четвертое место в рейтинге, хотя еще в рейтинге 2021 года был самым богатым бизнесменом мира.
Как отмечает CNN, Безоса критиковали за то, что он не присоединяется к инициативе The Giving Pledge, которую запустили два других миллиардера - сооснователь Microsoft Билл Гейтс и глава Berkshire Hathaway Уоррен Баффет. Участники этой инициативы публично обещают раздать большую часть состояния на благотворительность. В их числе, помимо Гейтса и Баффета, например, также миллиардеры Юрий Мильнер и Владимир Потанин.
У Безоса есть свой благотворительный фонд - Bezos Earth Fund, которому предприниматель пожертвовал $10 млрд за 10 лет - это примерно 8% от его текущего состояния, пишет CNN.
К инициативе The Giving Pledge в 2019 году присоединилась бывшая жена Безоса - Маккензи Скотт. Сейчас она занимает пятое место в рейтинге Forbes Real-Time среди женщин, ее состояние оценивается в $29,8 млрд. В мае 2019 года Скотт пообещала не останавливаться в своих благотворительных усилиях, «пока сейф не опустеет».