Բիլ Գեյթսը որոշել է իր գրեթե ողջ կարողությունը տրամադրել բարեգործությանը
Microsoft-ի համահիմնադիր Բիլ Գեյթսը Twitter-ում հայտնել է, որ ապագայում մտադիր է իր գրեթե ողջ կարողությունը նվիրաբերել Bill & Melinda Gates Foundation-ին, որը հիմնել է իր նախկին կնոջ՝ Մելինդայի հետ, հաղորդում է RBC-ն։
«Ես կիջնեմ ներքեւ աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց ցուցակում եւ ի վերջո դուրս կգամ դրանից»,- գրել է նա։
Իրական ժամանակում թարմացվող Forbes-ի վարկանիշի համաձայն՝ Գեյթսն այժմ չորրորդ տեղում է մոլորակի ամենահարուստ մարդկանց ցանկում՝ $122,1 միլիարդ կարողությամբ: Նա զիջում է Tesla եւ SpaceX ընկերությունների հիմնադիր Իլոն Մասկին, LVMH խմբի սեփականատեր Բեռնար Առնոյին եւ նրա ընտանիքին, ինչպես նաեւ Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսին:
Bloomberg-ը Գեյթսի կարողությունը գնահատում է $114 միլիարդ, ըստ գործակալության վարկածի՝ աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց վարկանիշում գործարարը նույնպես չորրորդ հորիզոնականում է։
Գեյթսը հայտարարել է, որ թեեւ բարեգործական հիմնադրամը կրում է իր անունը, նվիրատվությունների հիմնական մասը ստացվել է միլիարդատեր Ուորեն Բաֆեթից (ըստ The New York Times-ի՝ Բաֆեթը, ընդհանուր առմամբ, հիմնադրամին հատկացրել է մոտ $36 միլիարդ):
Գեյթսն ասել է, որ այս ամիս կազմակերպությանը կփոխանցի $20 միլիարդ: Դա թույլ կտա հիմնադրամին բարեգործության վրա տարեկան ծախսերը $6 միլիարդից հասցնել $9 միլիարդի։
«Ես շատ հպարտ եմ նրանով՝ ինչպիսի դեր է խաղացել հիմնադրամն այնպիսի լուրջ խնդիրների լուծման գործում, ինչպիսիք են համավարակների կանխարգելումը, երեխաների մահացության նվազեցումը, հիվանդությունների վերացումը, պարենային անվտանգության բարելավումը, կլիմայական փոփոխություններին ադապտացումը, ինչպես նաեւ գենդերային հավասարության եւ կրթության ոլորտներում ձեռքբերումները»,- գրել է նա։
Բիլ եւ Մելինդա Գեյթսերը հիմնադրամը ստեղծել են 2000 թվականին եւ այդ ժամանակից ի վեր մեծածավալ միջոցներ են հատկացրել աշխարհում աղքատության դեմ պայքարին, առողջապահական ծրագրերին, ներառյալ՝ կորոնավիրուսային համավարակի եւ դրա հետեւանքների դեմ պայքարին, ինչպես նաեւ կրթությանը:
Ստեղծման օրվանից հիմնադրամը բարեգործական նպատակներով $79,2 միլիարդ է ծախսել, գրում է Forbes-ը։ 2022 թվականից մինչեւ 2026 թվականը կազմակերպությունը նախատեսում է այդ նպատակներին ուղղել ավելի քան $41 միլիարդ։

Билл Гейтс решил отдать почти все свое состояние на благотворительность
Сооснователь Microsoft Билл Гейтс сообщил в Twitter, что в будущем намерен пожертвовать почти все свое состояние благотворительному фонду Bill & Melinda Gates Foundation, который он основал вместе с бывшей супругой Мелиндой, передает RBC.
«Я сдвинусь вниз в списке самых богатых людей мира и в итоге выйду из него»,- написал он.
Согласно рейтингу Forbes, который обновляется в реальном времени, сейчас Гейтс находится на четвертом месте в рейтинге богатейших людей планеты с состоянием в $122,1 млрд. Он уступает основателю Tesla и SpaceX Илону Маску, владельцу группы LVMH Бернару Арно и его семье, а также основателю Amazon Джеффу Безосу.
Bloomberg оценивает состояние Гейтса в $114 млрд, предприниматель также находится на четвертой строке рейтинга самых богатых людей мира по версии агентства.
Гейтс заявил, что хотя благотворительный фонд носит его имя, основная доля пожертвований поступила от миллиардера Уоррена Баффетта (как отмечает The New York Times, в общей сложности Баффетт выделил фонду почти $36 млрд).
Билл Гейтс сообщил, что в этом месяце перечислит организации $20 млрд. Это позволит фонду увеличить ежегодные расходы на благотворительность с $6 млрд до $9 млрд.
«Я очень горжусь тем, какую роль сыграл фонд в решении таких серьезных проблем, как предотвращение пандемий, снижение детской смертности, искоренение болезней, повышение продовольственной безопасности, адаптация к климатическим изменениям, а также достижениями в области гендерного равенства и образования»,- написал он.
Билл и Мелинда Гейтс основали фонд в 2000 году и с тех пор выделяют многомиллионные средства на борьбу с нищетой во всем мире, на программы здравоохранения, в том числе борьбу с пандемией коронавируса и ее последствиями, а также на образование.
С момента создания фонд потратил $79,2 млрд на благотворительные цели, пишет Forbes. С 2022 по 2026 годы организация рассчитывает направить на эти цели еще более $41 млрд.