Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը կոչ է արել ԵՄ գործընկերներին համատեղ ուժերով գնել գազ՝ գների բարձրացում հրահրող մրցակցությունից խուսափելու համար։ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս առաջարկով նա հանդես է եկել այսօր Ստրասբուրգում՝ Եվրախորհրդարանի նիստի ընթացքում։Ֆոն դեր Լեյենը կոչ է արել «եվրոպական համերաշխության և եվրոպական միասնության»՝ «պաշտպանվելու համար գազային շանտաժից»։ «Եվրոպացիները պետք է գազ գնեն միասին, սա կարևոր է»,- ասել է նա՝ ընդգծելով, որ գնումներ իրականացնող ընկերությունները պետք է կոնսորցիում ստեղծեն։«Դրան է մեզ դրդում անցած ամառվա փորձը, երբ ընկերությունները գնումների հարցում մրցում էին միմյանց հետ՝ դրանով իսկ առաջացնելով գնաճ»,- ընդգծել է նա։ «Մեզ անհրաժեշտ է էներգետիկ համերաշխություն»,- հավելել է ֆոն դեր Լեյենը: 18.10.2022 | 15:42 ԵՄ-ն կազմել է էներգետիկ ճգնաժամին արձագանքելու միջոցների ցանկը ԵՀ նախագահն ասել է, որ երկրները պետք է համատեղ գնեն գազի պահեստարանները լցնելու համար անհրաժեշտ ծավալների մոտ 15%-ը։ «Այս միջոցն անհրաժեշտ է՝ հաշվի առնելով մեր փորձը։ Մեր հայտին միասնական պատասխանը պետք է պարտադիր լինի»,- ընդգծել է նա։Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը հայտարարել է նաեւ, որ ԵՄ-ին հաջողվել է ութ ամսվա ընթացքում երկու երրորդով նվազեցնել ռուսաստանյան գազից իր «հսկայական կախվածությունը»։ Tweet Դիտում՝ 9802

Председатель Еврокомиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен призывает партнеров по ЕС к совместным закупкам газа во избежание конкуренции, провоцирующей рост цен. Как передает ТАСС, с такой рекомендацией она выступила сегодня на сессии Европарламента в Страсбурге.Фон дер Ляйен призвала к «европейской солидарности и европейскому единству», чтобы «защититься от газового шантажа». «Европейцы должны закупать газ вместе, это важно»,- сказала она, подчеркнув, что компании, совершающие закупки, должны создать консорциум».«К этому нас подталкивает опыт минувшего лета, когда компании конкурировали друг с другом при закупках, вызывая тем самым рост цен»,- подчеркнула она. «Нам необходима энергетическая солидарность»,- добавила фон дер Ляйен. 18.10.2022 | 15:42 ЕС составил список мер для реагирования на энергетический кризис Председатель ЕК отметила, что страны должны совместно закупать около 15% от объемов, необходимых для заполнения газохранилищ. «Эта мера необходима, потому что мы усвоили урок. Совместный ответ на наш запрос должен быть обязательным»,- подчеркнула она.Глава Еврокомиссии также заявила, что ЕС удалось за восемь месяцев сократить «огромную зависимость» от российского газа на две трети. Tweet Просмотры 9782