ԵՄ-ն կազմել է էներգետիկ ճգնաժամին արձագանքելու միջոցների ցանկը
Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) կազմել է էներգետիկ ճգնաժամին արձագանքելու միջոցների ցանկը, սակայն դրանց թվում չի ներառել գազի գնի համար առաստաղ սահմանելու առաջարկը։
Finmarket-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով փաստաթղթի նախագիծը։ Միջոցների փաթեթը նախատեսվում է հրապարակել այսօր։
«ԵՄ-ն կհրապարակի էներգետիկ ճգնաժամի դեմ արտակարգ միջոցների նոր փաթեթը՝ հիմք ընդունելով դաշինքի անդամ երկրների համերաշխությունը։ Սակայն ԵՄ-ն ձեռնպահ կմնա գազի գնի անհապաղ սահմանափակումից՝ քաղաքական տարաձայնությունների եւ վառելիքի մատակարարումների անվտանգության հետ կապված մտահոգությունների ֆոնին»,- նշում է գործակալությունը:
«Ստեղծված իրավիճակը տնտեսական եւ սոցիալական դժվարություններ է առաջացնում՝ ծանր բեռ դնելով քաղաքացիների եւ տնտեսության վրա։ Էլեկտրաէներգիայի դիմաց ծախսերի աճը հանգեցնում է քաղաքացիների համար էներգիայի մատակարարումների կրճատման, ընկերությունների համար՝ ավելի քիչ մրցակցային առավելությունների»,- պարզաբանվում է փաստաթղթի նախագծում։
Մասնավորապես, նախատեսվում է ստեղծել գազի ձեռք բերման միասնական մեխանիզմ, որի շրջանակում կհամակարգվի գազի պահեստարանները լցնելու գործընթացը։ ԵՀ-ն պարզաբանել է, որ, եթե մինչեւ առաջիկա ձմեռային սեզոնի ավարտը գազի ներկայիս պաշարները սպառվեն, ապա մինչեւ 2023 թվականի նոյեմբեր պահեստարանները 90%-ով լցնելու խնդիրն ավելի դժվար կլինի լուծել։
ԵՀ ծրագիրը նախատեսում է թույլ տալ երկրներին միասին գազ գնել՝ պահեստարաններն առնվազն 15%-ով լցնելու համար, իսկ ընկերություններին՝ ստեղծել եվրոպական սինդիկատ՝ երկարաժամկետ պայմանագրեր կնքելու համար։ Սակայն, ըստ Bloomberg-ի, ՌԴ մատակարարները չեն մասնակցի սինդիկատի հետ բանակցություններին։
Տնային տնտեսությունների եւ ընկերությունների վրա էներգետիկ ճգնաժամի ազդեցությունը նվազեցնելու համար ԵՄ երկրներին կառաջարկվի նաեւ օգտագործել մինչեւ €40 միլիարդ Միության ընդհանուր հիմնադրամներից։

ЕС составил список мер для реагирования на энергетический кризис
Еврокомиссия (ЕК) составила список мер для реагирования на энергетический кризис, однако не стала включать в их число предложение ввести потолок цен на газ.
Как передает Finmarket.ru, об этом сообщило агентство Bloomberg со ссылкой на проект документа. Пакет мер планируют обнародовать cегодня.
«ЕС обнародует новый пакет экстренных мер против энергетического кризиса, делая ставку на солидарность среди стран-членов блока. Но ЕС воздержится от немедленного введения лимита цен на газ на фоне политических разногласий и беспокойства по поводу безопасности поставок топлива»,- отмечает агентство.
«Нынешняя ситуация вызывает экономические и социальные трудности, взваливает тяжелое бремя на граждан и экономику. Рост расходов на электроэнергию ведет к сокращению поставок энергии для граждан, к меньшим конкурентным преимуществам компаний»,- поясняется в проекте документа.
В частности, планируется создать совместный механизм для приобретения газа, в рамках которого будут координировать заполнение газовых хранилищ. В ЕК пояснили, что если нынешние запасы газа истощатся к концу этого зимнего сезона, то задачу заполнить хранилища на 90% к ноябрю 2023 года окажется труднее выполнить.
План ЕК предусматривает дать разрешение странам вместе приобретать газ для заполнения хранилищ минимум на 15%, а компаниям - создать европейский синдикат для заключения долгосрочных контрактов. Однако, как уточняет Bloomberg, российские поставщики ресурсов участвовать в переговорах с синдикатом не будут.
С целью снизить воздействие энергетического кризиса на домохозяйства и компании странам ЕС предложат также использовать до €40 млрд из общих фондов Союза.