Թուրքիան որպես այլընտրանք կարող է նոր բանկ ստեղծելու առաջարկ անել, որը կաշխատի ռուսաստանյան «Միր» վճարային համակարգի քարտերի հետ։Այս մասին «Իզվեստիա»-ին ասել է Ռուս-թուրքական գործարար խորհրդի տնօրեն Ալեքսեյ Եգարմինը։ Նրա խոսքով՝ թուրքական կողմն արդեն մի շարք այլընտրանքներ է առաջարկել ֆինանսական գործարքների իրականացման համար, որոնցից մեկը նոր բանկի ստեղծումն է, որը կախված չի լինի ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի պատժամիջոցների ճնշումից։«Թուրքիայի կառավարությունում հայտարարել են, որ եթե բանկերն այդպես են վարվում, մենք կփորձենք «Միր» քարտերի աշխատանքի համար այլընտրանք գտնել։ Նրանք հիմա դրանով են զբաղված: Միգուցե, դա լինի հատուկ բանկ կամ բլոկչեյնում հաշվարկների վրա հիմնված հատուկ համակարգ, կամ էլ փակ քլիրինգ: Հնարավոր է՝ հաշվարկների համար առանձին կենտրոն։ Մենք փնտրում ենք եւ առաջիկա օրերին կներկայացնենք, սա է Թուրքիայի դիրքորոշումը»,- նշել է գործարար խորհրդի տնօրենը։ 28.09.2022 | 13:49 Թուրքական եւս երեք բանկ որոշել է հրաժարվել «Միր» քարտերի սպասարկումից Միաժամանակ, նրա խոսքով, Ռուսաստանը բավական ժամանակ է ունեցել վճարումներ կատարելու համար ավելի ժամանակակից անվտանգ հարթակների անցնելու համար, ներառյալ՝ կրիպտոարժույթի վրա հիմնված ապակենտրոնացված ֆինանսները: Ալեքսեյ Եգարմինը նշել է, որ այժմ պետք է աշխատել ավելի ապահով եւ արտաքին ազդեցությունից պաշտպանված վճարային մեխանիզմի վրա: Tweet Դիտում՝ 10839

Турция в качестве альтернативы может предложить создание нового банка для работы с картами российской платежной системы «Мир».Об этом «Известиям» заявил директор Российско-турецкого делового совета (РТДС) Алексей Егармин. По его словам, турецкая сторона уже предложила ряд альтернатив для проведения финансовых операций, и одна из них - создание нового банка, который не будет зависеть от санкционного давления со стороны США и ЕС.«В турецком правительстве заявили: если банки так себя ведут, мы будем пытаться найти альтернативу работе карт «Мир». Они сейчас этим занимаются. Возможно, это будет специальный банк либо специальная система на основе расчетов в блокчейне или закрытый клиринг. Возможно, обособленный центр для расчетов. Мы ищем и в ближайшие дни представим - это позиция Турции»,- заявил директор РТДС. 28.09.2022 | 13:49 Еще три турецких банка решили отказаться от обслуживания карт «Мир» При этом, по его словам, у России было достаточно времени, чтобы перейти на более современные защищенные платформы для осуществления платежей - в том числе децентрализованные финансы на основе криптовалюты. Теперь следует заняться проработкой более безопасного и защищенного от внешнего воздействия платежного механизма, заключил Алексей Егармин. Tweet Просмотры 10833