ԵՄ-ն չի բացառում պատժամիջոցների կիրառումը «Միր» համակարգի դեմ
Բրյուսելը չի բացառում ռուսաստանյան «Միր» վճարային համակարգի դեմ պատժամիջոցների կիրառման հնարավորությունը, եթե Մոսկվան չդադարեցնի հատուկ ռազմական գործողությունն Ուկրաինայում։
Այս մասին հայտարարել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի պաշտոնական ներկայացուցիչ Պետեր Ստանոն՝ ի պատասխան «Իզվեստիա»-ի հարցին՝ արդյոք ԵՄ-ն պատրաստվում է հետեւել ԱՄՆ-ի օրինակին եւ պատժամիջոցներ կիրառել Վճարային քարտերի ազգային համակարգի (НСПК) ղեկավարության կամ «Միր» վճարային համակարգի դեմ:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ը նոր փաթեթում վերջերս պատժամիջոցներ է սահմանել «Միր» քարտերի օպերատորի՝ НСПК-ի գլխավոր տնօրեն Վլադիմիր Կոմլեւի նկատմամբ, սակայն համակարգը չի ներառվել պատժամիջոցների ցանկում։
«Ես չեմ բացառում դա, հնարավոր է ցանկացած պատժամիջոց, եթե Ռուսաստանը չդադարեցնի հատուկ ռազմական գործողությունն Ուկրաինայում»,- ասել է դիվանագետը՝ հավելելով, որ ԵՄ երկրները քննարկում են այդ հարցերը, սակայն դրանք դեռեւս «գաղտնի բնույթ են կրում»:
«Խոսելով ԵՄ-ի փոխգործակցության մասին Թուրքիայի հետ, որը հանդիսանում է Եվրամիության կարեւոր հարեւան, գործընկեր եւ ԵՄ թեկնածու երկիր, մենք ընդգծում ենք այն հանգամանքի կարեւորությունը, որ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը համաձայնեցվի ԵՄ արտաքին քաղաքական որոշումների եւ քաղաքականության հետ, այդ թվում՝ պատժամիջոցների առումով: Կարեւոր է նաեւ, որ Թուրքիան չառաջարկի Ռուսաստանին լուծումներ գործող պատժամիջոցները շրջանցելու համար։ Այս առումով մենք կշարունակենք ուշադիր հետեւել իրավիճակին»,- ընդգծել է Պետեր Ստանոն:

ЕС не исключает введение санкций против платежной системы «Мир»
Брюссель не исключает возможности введения санкций против российской платежной системы «Мир», если Москва не прекратит cпециальную военную операцию на Украине.
Об этом заявил официальный представитель главы евродипломатии Жозепа Борреля Петер Стано в ответ на вопрос «‎Известий»‎, готовится ли ЕС последовать примеру США и принять санкции против руководства Национальной системы платежных карт (НСПК) или платежной системы «‎Мир».
Напомним, что в новом пакете США ввели санкции против генерального директора оператора карт «Мир» - НСПК - Владимира Комлева, но не стали включать в санкционный список саму систему.
«Я не исключаю этого, любые санкционные меры возможны, если Россия не прекратит СВО на Украине»,- заявил дипломат, добавив, что страны ЕС обсуждают эти вопросы, но пока дискуссии «‎носят конфиденциальный характер‎».
«Говоря о взаимодействии ЕС с Турцией, важным соседом, партнером Евросоюза и страной - кандидатом на вступление в ЕС, мы подчеркиваем важность того, чтобы внешняя политика Турции согласовывалась с внешнеполитическими решениями и политикой ЕС, в том числе и по санкциям. Также важно, чтобы Турция не предлагала России решения для обхода существующих санкций ЕС. Мы продолжим внимательно следить за ситуацией в этом отношении»,- подчеркнул Петер Стано.