Օլեգ Դերիպասկան 2 միլիարդ ռուբլու հայց է ներկայացրել Օլեգ Տինկովի դեմ
Միլիարդատեր Օլեգ Դերիպասկան 2 միլիարդ ռուբլու հայց է ներկայացրել գործարար Օլեգ Տինկովի եւ Meta ընկերության դեմ պատիվն ու արժանապատվությունը պաշտպանելու համար, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը։
Հայցի քննությունը նշանակված է օգոստոսի 16-ին։ Դերիպասկայի փաստաբան Ալեքսեյ Մելնիկովը «Ինտերֆաքս»-ին պարզաբանել է, որ հայցը ներկայացվել է Տինկովի՝ Facebook-ի իր էջում վիրավորական արտահայտությունների պատճառով։
«Մենք խնդրում ենք դատարանին ճանաչել Տինկովի տարածած տեղեկատվությունը որպես կեղծ, որը վարկաբեկում է Օլեգ Դերիպասկայի պատիվը, արժանապատվությունը եւ գործարար համբավը, ինչպես նաեւ Տինկովից գանձել բարոյական եւ հեղինակությանը հասցված վնասի փոխհատուցումը 2 միլիարդ ռուբլու չափով»,- ասել է Մելնիկովը՝ պատասխանելով գործակալության հարցին:
Նա նշել է, որ Meta-ին ֆինանսական պահանջներ չեն ներկայացվել։ Հայցվորը դատարանից խնդրում է միայն պարտավորեցնել ընկերությանը հեռացնել կեղծ տեղեկությունը։
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ սոցցանցում արված մեկնաբանություններից մեկում Տինկովը գրել էր. «Դերիպասկան օլիգարխ է եւ գող, իսկ ես՝ ազնիվ գործարար»։
Հիշեցնենք, որ ապրիլին Վլադիմիր Պոտանինի Interros ընկերությունը հայտարարել էր Օլեգ Տինկովի ընտանիքից TCS Group-ում (Tinkoff-ի գլխամասային կառույց) 35% մասնաբաժինը գնելու մասին։
Դրանից հետո Օլեգ Տինկովը հրաժեշտ էր տվել Ռուսաստանին եւ «Տինկոֆ Բանկ»-ին՝ մեջբերելով Չացկու մենախոսությունը Ալեքսանդր Գրիբոյեդովի «Խելքից պատուհասը» չափածո կատակերգությունից․ «Այստեղ ես այլեւս հեծյալ չեմ: Վազում եմ, հետ չեմ նայի, աշխարհով մեկ ման կգամ, այնտեղ, որտեղ վիրավորված զգացումն անկյուն ունի: Կառք ինձ, կառա՛կ»:

15.08.2022 | 14:12 Главная страница / Новости /
Миллиардер Олег Дерипаска подал иск о защите чести и достоинства на 2 млрд рублей к бизнесмену Олегу Тинькову и компании Meta, передает «Интерфакс».
Рассмотрение иска назначено на 16 августа. Адвокат Дерипаски Алексей Мельников пояснил «Интерфаксу», что иск подан из-за оскорбительных высказываний Тинькова на своей странице в Facebook.
«Мы просим суд признать распространенные Тиньковым сведения ложными, порочащими честь, достоинство и деловую репутацию Олега Владимировича, а также взыскать с Тинькова компенсацию морального и репутационного вреда в размере 2 млрд рублей»,- сказал Мельников, отвечая на вопрос агентства.
Он отметил, что к компании Meta финансовых требований не заявлено. Истец просит суд лишь обязать компанию удалить не соответствующую действительности информацию.
По сообщению российского издания Forbes, в переписке в соцсетях Тиньков написал: «Дерипаска это олигарх и вор, а я честный предприниматель».
Напомним, что в апреле компания «Интеррос» Владимира Потанина объявила о покупке 35% в TCS Group (головная структура «Тинькофф») у семьи Олега Тинькова.
После этого Олег Тиньков попрощался с «Тинькофф Банком» и Россией. «Сюда я больше не ездок. Пойду искать, где оскорбленному есть чувству уголок. Карету мне, карету»,- процитировал основатель «Тинькофф Банка» монолог Чацкого из комедии в стихах «Горе от ума» Александра Грибоедова.