Իտալական UniCredit-ը կարող է վաճառել իր ռուսաստանյան բանկը որեւէ կառույցի միջոցով, որը թույլ կտա խմբին հետ գնել «դուստր» կառույցն աշխարհաքաղաքական իրավիճակի կայունացման դեպքում։ Finmarket-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին։Գործակալության տվյալներով՝ գործարքի վերաբերյալ UniCredit-ը դիտարկում է մի քանի հնարավոր պայմանավորվածություն, դրանցից մեկով ենթադրվում է, որը խումբը հնարավորություն կստանա հետ գնել բաժնեմասը՝ կախված շուկայական եւ քաղաքական պայմաններից:Աղբյուրների փոխանցմամբ՝ հաշվարկը ներառում է փաստը, որ դուստր բանկը լավ է աշխատում՝ ստանալով փոխանցումներ եւ բիզնես հոսքեր, քանի որ մյուս խոշոր վարկատուները, այդ թվում՝ Սբերբանկը, ՎՏԲ-ն եւ Ալֆա-բանկը, բախվել են միջազգային պատժամիջոցների։ Խմբի ղեկավար Անդրեա Օրչելը մարտին հայտարարել էր, որ խումբը դիտարկում է Ռուսաստանից դուրս գալու հնարավորությունն այդ երկրում իր գործունեության հրատապ վերանայման շրջանակում։UniCredit-ն արդեն €1,3 միլիարդի պահուստներ է հատկացրել Ռուսաստանում բիզնես ռիսկերի համար, եւ Օրչելը փնտրում է գործարքի այնպիսի տարբերակ, որը կսահմանափակի UniCredit-ի հետագա կորուստները՝ անկախ Ուկրաինայում հակամարտության արդյունքից: Օրչելի ավելի դանդաղ մոտեցումը հակադրվում է ֆրանսիական Societe Generale-ի քայլերին, որը կորցրել է մոտ €3 միլիարդ՝ այս տարվա մայիսին համաձայնելով վաճառել իր բիզնեսը Ռուսաստանում, նշում է Bloomberg-ը:Գործակալության զրուցակիցների խոսքով՝ Ռուսաստանում UniCredit-ի դուստր բանկով, որը սպասարկում է մոտ 1,5 հազար կորպորատիվ հաճախորդ եւ ունի 4 հազար աշխատակից, հետաքրքրված են ՌԴ-ում բանկային գործունեության լիցենզիայով շահագրգռված ռուսաստանյան ֆինանսական հաստատությունները եւ ընկերությունները, որոնք չեն հայտնվել պատժամիջոցների տակ։ Հետաքրքրություն են ցուցաբերել նաեւ Չինաստանից, Թուրքիայից եւ Հնդկաստանից պոտենցիալ հավակնորդները, որոնք ցանկանում են փոխարինել արեւմտյան ընկերությունների գործունեությունը Ռուսաստանում, գրում է գործակալությունը։Ռուսաստանյան UniCredit Bank-ը 2021 թվականի արդյունքներով ակտիվների մեծությամբ զբաղեցրել է 14-րդ տեղը «Ինտերֆաքս-100» վարկանիշում։ Բանկը ներառված է Ռուսաստանի համակարգային նշանակություն ունեցող վարկային հաստատություններ ցանկում: 12.05.2022 | 09:16 UniCredit-ը նախնական բանակցություններ է սկսել ՌԴ-ում իր բանկի վաճառքի շուրջ Ռուսաստանում «դուստր» բանկի վաճառքի շուրջ UniCredit-ի նախնական բանակցությունների մասին հայտնի դարձավ այս տարվա մայիսին։ Այդ ժամանակ Bloomberg-ը գրել էր, որ Օրչելը ձգտում է օգուտ ստանալ ցանկացած գործարքից եւ բացառում է այն գործարքները, որոնք կարող են վնասել UniCredit-ի կապիտալի պահուստներին: Բանակցությունների նախնական փուլը նշանակում է, որ դրանք դեռ կարող են խափանվել՝ հատկապես հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական իրավիճակի բարդությունը, նշել էր գործակալությունը։ Tweet Դիտում՝ 5774

UniCredit может продать свою «дочку» в РФ с возможностью дальнейшего выкупа доли
Итальянская UniCredit может продать свой российский банк через структуру, которая позволит группе выкупить «дочку» обратно в случае стабилизации геополитической ситуации․ Как передает Finmarket.ru, об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на источники.
По данным агентства, UniCredit рассматривает несколько возможных договоренностей о сделке, в том числе ту, которая даст группе возможность выкупить долю в зависимости от рыночных и политических условий.
По словам источников, в расчет включается тот факт, что дочерний банк работает хорошо, получая переводы и бизнес-потоки, поскольку другие крупные кредиторы, включая Сбербанк, ВТБ и Альфа-банк, столкнулись с международными санкциями.
Группа рассматривает возможность ухода из России в рамках срочного пересмотра своей деятельности в этой стране, заявлял в марте глава группы Андреа Орчел.
UniCredit уже отразила расходы на резервы в размере €1,3 млрд под риски бизнеса в России, и Орчел ищет вариант сделки, который ограничит дальнейшие потери UniCredit независимо от исхода конфликта на Украине. Более медленный подход Орчела контрастирует с подходом французской группы Societe Generale, которая потеряла около €3 млрд, согласившись продать свой бизнес в России в мае этого года, указывает Bloomberg.
По словам собеседников агентства, дочерним банком UniCredit в России, который обслуживает около 1,5 тыс. корпоративных клиентов и насчитывает 4 тыс. сотрудников, интересуются не подпадающие под санкции российские финансовые учреждения и компании, заинтересованные в получении банковской лицензии в РФ. Интерес также проявили потенциальные претенденты из Китая, Турции и Индии, желающие заместить деятельность западных компаний в России, пишет агентство.
Российский Юникредит банк по итогам 2021 года занял 14-е место по размеру активов в рэнкинге «Интерфакс-100». Банк входит в список системно значимых кредитных организаций РФ.
О начале предварительных переговоров UniCredit по продаже дочернего банка в России стало известно в мае этого года. Тогда агентство Bloomberg отмечало, что Орчел стремится получить выгоду от любой сделки и исключает сделки, которые могут ударить по запасам капитала UniCredit.
Предварительная стадия переговоров означает, что они все еще могут сорваться, особенно учитывая сложность геополитической ситуации, подчеркивало агентство.