Բաֆեթի հետ ընթրելու իրավունքը վաճառվել է ավելի քան $19 միլիոնով
Ամերիկացի հայտնի ներդրող Ուորեն Բաֆեթի հետ ընթրելու իրավունքը վաճառվել է բարեգործական աճուրդում ավելի քան $19 միլիոնով։
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել են Reuters-ը եւ Bloomberg-ը։ Աճուրդի հաղթողը ցանկացել է անանուն մնալ։
Բաֆեթն իր հետ ընթրելու իրավունքը խաղարկում է բարեգործական աճուրդում 2000 թվականից։ Բացառություն են եղել 2020 եւ 2021 թվականները, երբ աճուրդը չի կայացել համավարակի պատճառով։ Անցած տարիների ընթացքում նախաձեռնության շրջանակում հավաքվել է ավելի քան $53 միլիոն։ Այս տարի աճուրդը վերջին անգամ է անցկացվել։
Աճուրդից ստացված միջոցները կտրամադրվեն Glide ոչ առեւտրային կազմակերպությանը, որն օգնում է աղքատներին, անօթեւաններին կամ թմրամիջոցների չարաշահման դեմ պայքարողներին: Glide-ն անօթեւաններին առաջարկում է սնունդ, ապաստան, ՄԻԱՎ-ի եւ հեպատիտ C-ի թեստավորում, մասնագիտական ուսուցում եւ մանկական ծրագրեր:
Բաֆեթի առաջին կինը՝ Սյուզենը, ով մահացել է 2004 թվականին, եղել է այս կազմակերպության կամավոր։ Նախկինում Բաֆեթը խոստացել էր Glide-ին փոխանցել իր ողջ կարողությունը։ Forbes Real-Time-ի տվյալներով՝ ներդրողի կարողությունը $93,4 միլիարդ է։
Աճուրդի հաղթողը Բաֆեթի հետ կընթրի Մանհեթենի Smith & Wollensky սթեյքհաուսում։ Նա իրավունք ունի իր հետ ընթրիքին հրավիրելու յոթ հոգու։ Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Բաֆեթը կխոսի գրեթե ամեն ինչի մասին, բայց ոչ այն մասին, թե որտեղ է նախատեսում ներդրումներ կատարել։
Աճուրդի նախորդ հաղթողների թվում էին հեջ ֆոնդի կառավարիչներ Դեյվիդ Էյնհորնը եւ Թեդ Վեշլերը: Ավելի ուշ Berkshire Hathaway ընկերությունը, որը կառավարում է Ուորեն Բաֆեթը, նրանց վարձեց որպես ներդրումային կառավարիչներ:
«Ես հանդիպել եմ շատ հետաքրքիր մարդկանց ամբողջ աշխարհից: Նրանց միավորում է այն, որ նրանք հավատում են՝ գումարը կուղղվի օգտակար գործերին»,- ասել է Բաֆեթը աճուրդի ավարտից հետո:

Право поужинать с известным американским инвестором Уорреном Баффетом продали на благотворительном аукционе, победившая ставка составила чуть более $19 млн. Как передает российское издание Forbes, об этом сообщили Reuters и Bloomberg. Победитель торгов пожелал остаться анонимным. Баффет разыгрывает право поужинать с ним на благотворительном аукционе с 2000 года. Исключениями стали 2020 и 2021 год, когда аукцион не проводился из-за пандемии. За прошедшие годы инициатива собрала больше $53 млн. В этом году аукцион прошел в последний раз.Средства, полученные от торгов, пожертвуют некоммерческой организации Glide, которая помогает бедным, бездомным или тем, кто борется со злоупотреблением психоактивными веществами. Glide предлагает бездомным питание, приют, тесты на ВИЧ и гепатит C, профессиональное обучение и детские программы. Первая жена Баффета Сьюзен, умершая в 2004 году, была волонтером в этой организации. Баффет ранее пообещал отдать Glide все свое состояние. По данным Forbes Real-Time, состояние инвестора составляет $93,4 млрд. 07.01.2022 | 16:17 За счет рекордной капитализации Apple Баффетт заработал $120 млрд Победитель аукциона и до семи гостей, которых он вправе пригласить, поужинают с Баффетом в стейк-хаусе Smith & Wollensky на Манхэттене. Как пишет Reuters, Баффет будет говорить практически о чем угодно, но только не о том, куда он планирует инвестировать.В число победителей предыдущих аукционов входили управляющие хедж-фонда Дэвид Эйнхорн и Тед Вешлер. Позднее Berkshire Hathaway, который управляет Уоррен Баффет, наняла их управляющими инвестициями. «Я встретил много интересных людей со всего мира. Их объединяет то, что они считают, что деньги будут использованы с пользой»,- сказал Баффет после окончания аукциона. Tweet Просмотры 5291