Մեկնարկել է «Մատենա» դպրոցի՝ «ՀՀ համայնքների արդյունավետ կառավարում» ծրագիրը
Հունիսի 4-ին Դիլիջանում մեկնարկեց «Մատենա» միջազգային դպրոցի՝ «ՀՀ համայնքների արդյունավետ կառավարում» թեմայով համայնքային պաշտոնյաների մասնագիտական զարգացման ծրագիրը, որում  ընդգրկված են ավելի քան երկու տասնյակ պաշտոնյաներ՝ համայնքի ղեկավարներ, ավագանու անդամներ եւ համայնքային այլ  պաշտոնյաներ Հայաստանի 15 համայնքներից։
Ծրագիրը համատեղ մշակվել է «Մատենա» եւ «Սկոլկովո» դպրոցների կողմից, որի նպատակն է էականորեն զարգացնել համայնքային պաշտոնյաների մասնագիտական եւ առաջնորդության կարողությունները։ Ծրագիրն իր համակողմանիությամբ ու խորքային բնույթով բացառիկ է համարվում ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ամբողջ աշխարհի մունիցիպալ կառավարման համակարգերի համար:
Առաջին մոդուլի եռօրյա ուսուցումների ընթացքում մասնակիցները համապարփակ գիտելիքներ կստանան ժամանակակից մունիցիպալ կառավարման, համայնքի  ղեկավարի  դերի, բարդ իրավիճակներում թիմը ղեկավարելու կարողության, թիմում ռազմավարական որոշումներ կայացնելու մեթոդների, հաջողության հիմնական գործոնների, արդյունավետ թիմի ձեւավորման եւ կառավարման, արտաքին եւ ներքին հաղորդակցության առանձնահատկությունների եւ այլ կարեւոր հմտությունների վերաբերյալ։
«Համայնքների խոշորացումը լուրջ փոփոխություններ է առաջացրել  կառավարման, համայնքներում զարգացման ծրագրերի իրականացման առումով: Եվ հատկապես այս փուլում կարեւոր է համապատասխան գիտելիք եւ փորձ փոխանցել համայնքների ղեկավարման համար պատասխանատու անձանց, ինչը նրանց կօգնի նոր իրավիճակում նոր խնդիրներին ճիշտ լուծումներ գտնել ու այնպիսի ծրագրեր իրականացնել, որոնք իսկապես ուղղված կլինեն համայնքներում կյանքի որակի փոփոխությանը: Երկրի հաջողությունը մեծապես կախված է կառավարման համար պատասխանատու կադրերի որակից: Իսկ զարգացած համայնքները զարգացած երկրի հիմքն են»,- ընդգծել է «Մատենա» միջազգային դպրոցի համահիմնադիր, UWC Դիլիջան միջազգային դպրոցի եւ «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցի հիմնադիր գործընկեր Ռուբեն Վարդանյանը։
Ծրագիրը բաղկացած է երեք մոդուլից, ինչպես նաեւ ընդգրկում է վարպետության դասեր, քոուչինգի եւ մասթերմայնդի քննարկումներ: Բացառիկ բաղադրիչներից է նաեւ անհատական լավագույն նախագծերի համաֆինանսավորումը։ Համայնքային այն պաշտոնյաները, որոնք ծրագրի ավարտին կներկայացնեն համայնքի զարգացման իրենց նախագիծը՝ լավագույնս կիրառելով «Մատենայի» եւ «Սկոլկովոյի» փորձագետներից ստացած գիտելիքն ու հմտությունները, այդ նախագիծն իրականացնելու համար կհամաֆինանսավորվեն «Մատենայի» կողմից։  Հաջորդ երկու մոդուլները տեղի կունենան հուլիսին եւ օգոստոսին՝ համապատասխանաբար Երեւանում եւ Մոսկվայում՝ «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցում:
«Շատ դժվար է աշխարհի որեւէ կառավարման դպրոցում գտնել համայնքային ղեկավարների համար այս մակարդակի կրթական ծրագիր, առավել եւս՝ ծրագիր, որը միջազգային առաջավոր փորձի փոխանցումից բացի հատուկ մշակված է եւ լավագույնս հաշվի է առնում Հայաստանի տեղական ինքնակառավարման համակարգի առանձնահատկությունները: Կարեւոր է, որ ծրագրի մասնակիցները ոչ միայն լսելով են սովորելու, այլեւ գործելով, որովհետեւ ծրագրի ավարտին մասնակիցներն ստացած գիտելիքի եւ հմտությունների հիման վրա ներկայացնելու են իրենց համայնքն առավել արդյունավետ կառավարելու նախագծեր, որոնցից լավագույնները «Մատենան» համաֆինանսավորելու է»,- նշել է «Մատենայի» համահիմնադիր, տնօրեն Ռուբեն Հայրապետյանը:
«Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ ժամանակակից գիտելիք ստանալու մեծ պահանջարկ կա։  Կառավարչական իրավասությունների զարգացման, թիմերի եւ տարածքային կառավարման վերաբերյալ նոր գիտելիք փոխանցող այս ծրագիրը շատ կարեւոր է պետական կառավարման որակի եւ արդյունավետության բարձրացման տեսանկյունից։  Մասնակիցների շրջանում մեծ հետաքրքրություն ենք տեսնում զարգացման ծրագրերի վերաբերյալ: Հուսով ենք,  ծրագիրը կհամապատասխանի Հայաստանի համայնքային պաշտոնյաների պահանջներին»,- ասել է «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցի պրոֆեսոր Մարինա Վելդանովան։

Программа школы «Матена» сделает муниципальное управление в Армении эффективным
4 июня в Дилижане стартовала программа профессионального развития для муниципальных руководителей «Эффективное управление общинами в Армении» международной школы «Матена».
В программе участвуют более двух десятков руководителей общин, членов муниципального совета и муниципальные руководители 15-и общин Армении. Программа, целью которой является существенное развитие профессиональных и лидерских возможностей муниципальных руководителей, была совместно разработана школой «Матена» и московской школой управления «Сколково».
В ходе начавшегося первого модуля участники получат комплексные знания о современном муниципальном управлении, роли руководителя общины, навыках управления командой в сложных ситуациях, методах принятия стратегических решений, ключевых факторах успеха, способах построения эффективной команды и управления ею, особенностях внешней и внутренней коммуникации.
Следующие два модуля программы пройдут в июле и августе соответственно в Ереване и в Москве, в школе управления «Сколково».
«Укрупнение общин привело к серьезным изменениям в плане управления и реализации программ их развития. Мы привезли в Армению лучший мировой опыт, чтобы руководители общин и члены муниципальных советов получили возможность приобрести новые знания. Успех страны зависит от качества управленческих кадров. A развитые общины - основа развитой страны»,- отметил соучредитель международной школы «Матена», партнер-основатель международной школы UWC Dilijan и школы управления «Сколково» Рубен Варданян.
Одним из компонентов программы является софинансирование лучших индивидуальных проектов. Те руководители общин, которые в конце программы представят свой проект развития общины, наилучшим образом применив знания и навыки, будут софинансированы «Матеной» для реализации этих проектов.
«Трудно найти образовательную программу такого уровня для руководителей общин в какой-либо школе управления мира, тем более такую, которая помимо передачи передового международного опыта специально разработана и наилучшим образом учитывает особенности системы местного самоуправления Армении. Участники программы будут не только учиться, но и действовать и на основе полученных знаний и навыков будут представлять проекты по более эффективному управлению своей общиной, лучшие из которых будут софинансированы»,- отметил соучредитель и директор «Матены» Рубен Айрапетян.
«Исследования показывают, что есть большой запрос на получение новых знаний по развитию компетенций в деле управления командами и территориями. Мы видим высокий интерес у аудитории муниципальных управленцев к программам развития. Надеемся, что сможем решить вместе самые острые их задачи и удовлетворить все запросы»,- отметила профессор бизнес-практики, директор Центра развития здравоохранения школы управления «Сколково» Марина Велданова.