Ռուսաստանին դեֆոլտ հայտարարելու համար օբյեկտիվ պատճառներ չեն կարող լինել, երկիրն ունի եւ՛ գումար, եւ՛ այն վճարելու պատրաստակամություն, այսօր լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:«Մեր դիրքորոշումը քաջ հայտնի է. դեֆոլտի համար օբյեկտիվ պատճառներ չեն կարող լինել։ Գումար կա, եւ պատրաստակամություն կա այն վճարելու՝ լինի ռուբլով, թե այն սխեմայի համաձայն, որն ավելի հարմար կլինի արժեթղթերի սեփականատերերին»,- Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:Ի պատասխան խնդրանքի՝ գնահատելու, թե արդյոք ռուսաստանյան եվրապարտատոմսերի սեփականատերերը պատրաստ են համաձայնվել արժեկտրոնային վճարումների՝ գազի դիմաց ռուբլով վճարումների նման սխեմայով, թե՞ նրանք կնախընտրեն դեֆոլտ հայտարարել Ռուսաստանին, Կրեմլի խոսնակն ասել է. «Մեր ֆինանսների նախարարությունը, մեր համապատասխան գերատեսչությունները շփումներ կիրականացնեն։ Ամեն ինչ կախված կլինի այդ շփումներից» ։ 30.05.2022 | 09:33 Սիլուանովը ներկայացրել է ՌԴ եվրաբոնդերով հաշվարկների նոր մեխանիզմը Հիշեցնենք, որ ՌԴ ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը նախօրեին ներկայացրել էր ռուսաստանյան եվրաբոնդերով հաշվարկների նոր մեխանիզմը: Նրա խոսքով՝ ՌԴ եվրապարտատոմսերի սեփականատերերի հետ հաշվարկները նախատեսվում է իրականացնել ռուսաստանյան գազի համար ռուբլով վճարելու սխեմային համանման մեխանիզմով:Համակարգը կգործի նույն կերպ՝ միայն «հակառակ ուղղությամբ»։ Պետական պարտքով վճարումն իր սկզբնական արժույթով ստանալու համար ներդրողը պետք է արտարժութային եւ ռուբլով հաշիվներ բացի ռուսաստանյան բանկում եւ հանձնարարականներ տա արտարժույթի վաճառքի վերաբերյալ։Երեկ Bloomberg գործակալությունը հայտնել էր, որ մայիսի 27-ի երեկոյի դրությամբ՝ ռուսաստանյան եվրապարտատոմսերի սեփականատերերը չեն ստացել արժեթղթերով $100 միլիոն ընդհանուր գումարի արժեկտրոնային վճարումները: Գործակալությունը նշել էր, որ ներդրողների կողմից վճարումներ չստանալու հանգամանքը սկիզբ է դրել 30-օրյա արտոնյալ շրջանին (grace period), ինչը տեխնիկական եւ իրական դեֆոլտների միջեւ ընկած ժամանակահատվածն է։ Tweet Դիտում՝ 7329

Никаких объективных причин для объявления дефолта России быть не может, у нее есть и деньги, и готовность их платить, заявил сегодня журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.«Наша позиция хорошо известна: никаких объективных причин для дефолта быть не может. Деньги есть, и есть готовность их платить - будь то в рублях или по схеме, которая может быть более удобна для держателей бумаг»,- приводит слова Пескова агентство ТАСС.В ответ на просьбу дать оценку, готовы ли держатели российских еврооблигаций согласиться на выплаты купонов по схеме, схожей с расчетами за газ в рублях, или они предпочтут объявить России дефолт, представитель Кремля заметил: «Наш Минфин, наши соответствующие ведомства будут осуществлять контакты». «Все будет зависеть от этих контактов»,- добавил он. 30.05.2022 | 09:33 Силуанов представил новый механизм расчетов по российским еврооблигациям Напомним, что министр финансов России Антон Силуанов накануне представил новый механизм расчетов по российским еврооблигациям. По его словам, расчеты с держателями российских еврооблигаций планируется проводить с помощью механизма, аналогичного схеме оплаты российского газа в рублях. Система будет действовать таким же образом, только «в обратном порядке». Для получения платежа по госдолгу в его оригинальной валюте инвестору придется открыть валютный и рублевый счета в российском банке и выдавать поручения на продажу валюты.Вчера агентство Bloombеrg сообщило, что держатели российских еврооблигаций по состоянию на вечер 27 мая не получили купонные выплаты по ценным бумагам на общую сумму $100 млн. Агентство указало, что неполучение выплат инвесторами положило начало 30-дневному грейс-периоду, то есть периоду между техническим и реальным дефолтами. Tweet Просмотры 7341