ՌԴ ուժայինները կստուգեն Ռուսաստանից հեռացած «Ռոսնանո»-ի նախկին ղեկավար Անատոլի Չուբայսի՝ եվրոպական բանկերում թաքցված հաշիվների մասին տեղեկությունը։ Իրավապահ մարմիններում աղբյուրները ՏԱՍՍ-ին հայտնել են, որ ուժայիններն այդ թվում հարցաքննում են վկաներին Չուբայիսի շրջապատից։«Ուժային կառույցները կստուգեն Չուբայսի թաքնված հաշիվների մասին տեղեկությունը, որոնք կարող են լինել եվրոպական բանկերում։ Դրանց վրա արտարժույթով գումարը կարող է հասնել մի քանի միլիարդի»,- պարզաբանել է գործակալության աղբյուրը։ Հետաքննության շահերից ելնելով՝ աղբյուրները չեն հստակեցրել, թե որ բանկերում կարող է «պահվել նման մեծ չափի գումարը՝ հավանաբար, ձեռք բերված ապօրինի ճանապարհով»։ՏԱՍՍ-ը Ռուսաստանի իրավապահ մարմինների եւ Չուբայսի ներկայացուցիչների պաշտոնական մեկնաբանությունները չունի։Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Չուբայսը գտնվում է Իտալիայում եւ չի նախատեսում վերադառնալ Ռուսաստան՝ որպես տուժող ցուցմունք տալու իրենից 70 միլիոն ռուբլու գույքի հափշտակության գործով, որի հիմնական մեղադրյալը նրա նախկին բիզնես գործընկեր Իլյա Սուչկովն է։ 23.03.2022 | 16:39 Bloomberg. Չուբայսը լքել է պաշտոնը եւ հեռացել Ռուսաստանից «Ռոսնանո»-ի նախկին ղեկավարի շրջապատից աղբյուրի փոխանցմամբ՝ նա մասնավոր ինքնաթիռով լքել է Ռուսաստանը, որոշ ժամանակ գտնվել է Թուրքիայում, որից հետո մեկնել է Եվրոպա եւ, նախնական տվյալներով, ներկայումս գտնվում է Իտալիայում, որտեղ նա ունի ունեցվածք։ Tweet Դիտում՝ 6842

Российские силовики проверят информацию о скрытых в банках Европы счетах покинувшего Россию бывшего главы «Роснано» Анатолия Чубайса. Как сообщили ТАСС источники в силовых структурах, силовики в том числе опрашивают свидетелей из окружения Чубайса.«Силовые структуры проверят информацию о скрытых счетах Чубайса, которые могут находиться в европейских банках. Сумма иностранной валюты на них может достигать нескольких миллиардов»,- уточнил собеседник агентства. В интересах следствия источники не уточнили, в каких банках «могут храниться внушительные суммы, возможно, полученные незаконным путем».Официальными комментариями российских силовых структур и представителей Чубайса ТАСС не располагает.Ранее сообщалось, что Чубайс находится в Италии и не планирует возвращаться в Россию для дачи показаний в качестве потерпевшего по делу о краже у него имущества на 70 млн рублей, основным фигурантом которого является его бывший деловой партнер Илья Сучков. 23.03.2022 | 16:39 Bloomberg: Анатолий Чубайс покинул должность и уехал из России По данным источника из окружения экс-главы «Роснано», он покинул РФ на частном самолете: через Турцию, где Чубайс находился какое-то время, он вылетел в Европу и, по предварительным данным, в настоящее время находится в Италии, где у него есть собственность. Tweet Просмотры 6828