Bloomberg. Չուբայսը լքել է պաշտոնը եւ հեռացել Ռուսաստանից
Անատոլի Չուբայսը լքել է Կայուն զարգացման հարցերով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնը եւ հեռացել երկրից։
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով երկու իրազեկ աղբյուրներ։ Ընդ որում, գործակալությունը նշում է Չուբայսի պաշտոնը որպես «կլիմայի գծով հատուկ ներկայացուցիչ» (այդ պաշտոնը զբաղեցնում է Ռուսլան Էդելգերիեւը)։
Bloomberg-ի զրուցակիցները ասել են, որ Չուբայսի հեռանալը կապված է Ուկրաինայի հարցում նրա դիրքորոշման հետ։
Չուբայսի երկու ծանոթները RBC-ին պատմել են, որ նա կնոջ՝ Ավդոտյա Սմիրնովայի հետ մեկնել է Ստամբուլ (կնոջ ծանոթը նույնպես հաստատել է, որ նա գտնվում է Ստամբուլում)։ Չուբայսի ծանոթներից մեկն ասել է, որ նա «պատրաստվում էր վերադառնալ» Ռուսաստան։
«Չեմ կարող ասել, տեղյակ չեմ»,- RBC-ին ասել է Իգոր Չուբայսը (Անատոլի Չուբայսի եղբայրը)՝ ի պատասխան Անատոլի Չուբայսի հրաժարականի եւ Ռուսաստանից հեռանալու մասին հարցին:

Bloomberg: Анатолий Чубайс покинул должность и уехал из России
Анатолий Чубайс ушел с поста специального представителя президента России по вопросам устойчивого развития и уехал из страны.
Как передает RBC, oб этом сообщает Bloomberg со ссылкой на двух осведомленных источников. Должность Чубайса агентство при этом указывает как «спецпредставитель по климату» (эту должность занимает Руслан Эдельгериев).
Собеседники Bloomberg заявили, что отъезд Чубайса связан с его позицией по Украине.
Два знакомых Чубайса рассказали RBC, что он вместе со своей супругой Авдотьей Смирновой уезжал в Стамбул (ее знакомый также подтвердил, что она в Стамбуле). По словам одного из них, Чубайс «собирался вернуться» в Россию.
«Не могу сказать, не в курсе»,- сообщил RBC Игорь Чубайс (брат Анатолия Чубайса) в ответ на вопрос об отставке и отъезде из России Анатолия Чубайса.