ԱՄՆ-ն դժվար թե երկարաձգի գլխավոր լիցենզիան, որը թույլ կտա Ռուսաստանին վճարումներ կատարել իր արտաքին պարտքը սպասարկելու համար, սակայն Վաշինգտոնը դեռեւս վերջնական որոշում չի կայացրել այս հարցի շուրջ։Այս մասին նախօրեին հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը գերմանական Բոննի արվարձանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ նրա հանդիպումը կայացել է «Մեծ յոթնյակի» (G7) երկրների ֆինանսների նախարարների եւ կենտրոնական բանկերի ղեկավարների հանդիպման նախաշեմին։«Կարծում եմ՝ շատ հավանական է, որ լիցենզիան չեն երկարաձգի։ Այս մասին վերջնական որոշում չկա։ Սակայն քիչ հավանական եմ համարում, որ դա (լիցենզիայի առկայությունը- ՏԱՍՍ) շարունակվի»,- ասել է ֆինանսների նախարարության ղեկավարը։ 18.05.2022 | 09:30 Bloomberg․ ԱՄՆ-ն մտադիր է արգելափակել ՌԴ պետական պարտքով վճարումները ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարության լիցենզիայի գործողության ժամկետը լրանում է մայիսի 25-ին: Նախարարը հիշեցրել է, որ, պատժամիջոցներ կիրառելով Ռուսաստանի սուվերեն պարտքի նկատմամբ, ԱՄՆ վարչակազմն այս լիցենզիայի շնորհիվ բացառություն է արել այդ սահմանափակումների ռեժիմից, «որպեսզի համակարգված անցում կատարվի» Վաշինգտոնի նոր կանոններին, «որպեսզի ներդրողները կարողանան վաճառել [ՌԴ պետական] արժեթղթերը»։ «Եվ ակնկալիքն այն էր, որ դա (այս տեսակի գործունեությունը -ՏԱՍՍ) սահմանափակված լինի ժամանակային առումով»,- հավելել է Յելենը:Միաժամանակ, նա խոստովանել է, որ նույնիսկ Ռուսաստանի հնարավոր տեխնիկական դեֆոլտը՝ պայմանավորված այն հանգամանքով, որ Արեւմուտքը պարզապես թույլ չի տալիս սպասարկել իր արտաքին պարտքը, ստեղծվող իրավիճակում էական փոփոխություն չի տա։«Ռուսաստանն այժմ [Արեւմուտքի պատժամիջոցների պատճառով] չի կարող վարկ վերցնել համաշխարհային ֆինանսական շուկաներում։ Երկիրը հասանելիություն չունի կապիտալի շուկաներին։ Եթե Ռուսաստանն օրինական ճանապարհ չգտնի այդ վճարումները կատարելու համար եւ իր պարտքով տեխնիկապես հայտնվի դեֆոլտի վիճակում, ապա չեմ կարծում, որ դա զգալի փոփոխություն է ներկայացնում Ռուսաստանի հետ կապված իրավիճակում։ Դուք (Ռուսաստանը - ՏԱՍՍ) արդեն կտրված եք կապիտալի համաշխարհային շուկաներից, եւ դա կշարունակվի»,- ընդգծել է Յելենը։ Tweet Դիտում՝ 4706

США едва ли продлят срок действия генеральной лицензии, позволяющей России производить выплаты для обслуживания своего внешнего долга, однако окончательное решение на этот счет Вашингтоном пока не принято. Об этом сообщила накануне министр финансов США Джанет Йеллен на пресс-конференции в пригороде германского Бонна. Как передает ТАСС, ее встреча с журналистами состоялась в преддверии совещания министров финансов и управляющих центральными банками стран - участниц Группы семи (G7).«Считаю довольно вероятным, что лицензии дадут истечь. Окончательного решения относительно этого нет. Однако считаю маловероятным, что это (существование лицензии - прим. ТАСС) продолжалось бы»,- заявила глава Минфина. 18.05.2022 | 09:30 Bloomberg сообщил о намерениях США заблокировать выплаты по госдолгу России Срок действия лицензии Минфина США, которую имела в виду Йеллен, истекает 25 мая. Министр напомнила, что, применив санкции, касающиеся суверенного долга России, американская администрация за счет этой лицензии сделала исключение из режима данных рестрикций, «чтобы имел место период упорядоченного перехода» к новым правилам Вашингтона, «чтобы инвесторы могли продать [соответствующие российские государственные] ценные бумаги». «И ожидание заключалось в том, что это (такого рода деятельность - прим. ТАСС) было бы ограниченным по времени»,- добавила Йеллен.При этом она признала, что даже потенциальный технический дефолт России, вызванный тем, что Запад просто не дает ей возможности обслуживать внешний долг, не стал бы существенным изменением в складывающейся ситуации. «Россия сейчас [в силу санкций Запада] не может осуществлять заимствования на глобальных финансовых рынках. У нее нет доступа к рынкам капитала. Если Россия не найдет законного пути осуществлять эти выплаты, и она технически окажется в состоянии дефолта по своему долгу, то не думаю, что это представляет значительное изменение в ситуации с Россией. Вы (РФ - прим. ТАСС) уже отрезаны от глобальных рынков капитала, и это будет сохраняться»,- сказала Йеллен. Tweet Просмотры 4722