Բորելն առաջարկել է ՌԴ-ի սառեցված պահուստներն առգրավել հօգուտ Ուկրաինայի
Եվրամիության (ԵՄ) երկրներին անհրաժեշտ է դիտարկել Ռուսաստանի սառեցված արտարժութային պահուստների առգրավման հարցը՝ օգնելու վճարել հակամարտությունից հետո Ուկրաինայի վերականգնման ծախսերը:
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Financial Times-ին տված հարցազրույցում ասել է ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։
Նա օրինակ է բերել ԱՄՆ-ի կողմից Աֆղանստանի Կենտրոնական բանկից առգրավված «միլիարդավոր դոլարների» ակտիվները, որոնք, նրա խոսքով, հետագայում կօգտագործվեն ահաբեկչությունից տուժածներին փոխհատուցելու եւ երկրին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար։ Դիվանագետը նշել է, որ «տրամաբանական կլինի» դիտարկել նմանատիպ քայլեր նաեւ Ռուսաստանի սառեցված պահուստների հետ կապված։
«Ես կողմ կլինեի, քանի որ այս նախաձեռնությունը շատ տրամաբանական է։ Բացատրեք, խնդրեմ՝ ինչու պահուստների առգրավումը լավ է աֆղանական փողերի եւ վատ՝ ռուսաստանյան փողերի համար»,- ասել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը։
Նրա կարծիքով, հարցը՝ ինչպես վճարել Ուկրաինայի վերականգնման համար, ԵՄ-ի համար առանցքային քաղաքական հարցերից մեկն է՝ հաշվի առնելով այն «անհավանական գումարը», որն անհրաժեշտ է։ Նա նաեւ հույս է հայտնել, որ «ռազմական փոխհատուցման» մասին քննարկումը կսկսի Ռուսաստանը։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի վերջին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնի վարչակազմն ուսումնասիրում է ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) սառեցված ակտիվներն Ուկրաինային փոխանցելու հնարավորությունը։
Իսկ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն էր տվել օրենսդրական նախաձեռնությանը, որը ենթադրում է ԱՄՆ իշխանությունների կողմից Ռուսաստանի հետ կապված որոշ ակտիվների առգրավում՝ դրանք վաճառելու եւ Կիեւին լրացուցիչ օգնություն տրամադրելու նպատակով, այդ թվում՝ ռազմական։ Փաստաթղթում պարզաբանվում էր, որ այդ միջոցները պետք է կիրառվեն $2 միլիոն եւ ավել արժեք ունեցող ակտիվների, այդ թվում՝ ռուսաստանյան էներգետիկ ընկերություններին պատկանող ակտիվների նկատմամբ։
Անդրադառնալով Արեւմուտքի կողմից շուրջ $300 միլիարդ ծավալով Ռուսաստանի ոսկեարժութային պահուստների սառեցմանը՝ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն «անամոթ կողոպուտ» էր որակել այս քայլը։
«Երբ Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկից հետո մեր արեւմտյան «ընկերները» մեզանից գողացան ավելի քան $300 միլիարդ, փաստացի նրանք գողացան այն, ինչ իրենք իսկ վճարել էին գազի համար։ Այսինքն՝ այս տարիների ընթացքում մեր գազը նրանք անվճար էին օգտագործում»,- նշել էր Սերգեյ Լավրովը։

Боррель предложил изъять замороженные резервы России в пользу Украины
Странам Евросоюза (ЕС) необходимо рассмотреть вопрос об изъятии замороженных валютных резервов России, чтобы помочь оплатить расходы на восстановление Украины после конфликта.
Как передает RBC, oб этом в интервью Financial Times заявил верховный представитель Европейского союза по иностранным делам Жозеп Боррель.
Он привел в пример изъятые Соединенными Штатами активы «на миллиарды долларов» у Центрального банка Афганистана, которые, по его словам, в дальнейшем пойдут на компенсации жертвам терроризма и для гуманитарной помощи стране. Дипломат отметил, что «было бы логично» рассмотреть аналогичные шаги и с замороженными резервами России.
«Я был бы очень за, потому что эта инициатива полна логики. Кто-то должен мне объяснить, почему изъятие резервов хорошо для афганских денег и плохо для российских денег»,- сказал глава европейской дипломатии.
По его мнению, вопрос о том, как платить за восстановление Украины, является одним из ключевых политических вопросов для ЕС, учитывая «невероятную сумму денег», которая необходима. Он также выразил надежду, что дискуссия о «военной компенсации» будет идти из России.
Напомним, что в конце апреля госсекретарь США Энтони Блинкен заявлял, что вашингтонская администрация изучает возможность передачи Украине замороженных в США активов Банка России (ЦБ).
А Палата представителей Конгресса США одобрила законодательную инициативу, предполагающую конфискацию американскими властями некоторых связанных с РФ активов с целью их продажи и оказания дополнительной помощи Киеву, в том числе военной. В документе уточнялось, что данные меры должны быть приняты в отношении активов стоимостью от $2 млн, в том числе являющихся собственностью российских энергетических компаний.
Касаясь вопроса заморозки Западом золотовалютных резервов России на около $300 млрд, министр иностранных дел России Сергей Лавров оценил этот шаг как «бесстыдный грабеж».
«Когда после начала специальной военной операции на Украине наши западные «друзья» украли у нас более чем $300 млрд, по факту они украли то, что заплатили сами же за газ. Иными словами, они все эти годы пользовались нашим газом бесплатно»,- отмечал Сергей Лавров.