WSJ. Չինական տեխնոընկերություններն առանց հայտարարելու լքում են ՌԴ շուկան
Չինական տեխնոլոգիական ընկերություններն աստիճանաբար եւ առանց հայտարարելու հեռանում են ռուսաստանյան շուկայից՝ պատժամիջոցների տակ չհայտնվելու համար։
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է The Wall Street Journal-ը (WSJ)՝ վկայակոչելով աղբյուրները։ Այդ ընկերությունների թվում են Lenovo-ն եւ Xiaomi-ն, որոնք կրճատում են մատակարարումները դեպի Ռուսաստան։
Չինաստանի առեւտրի նախարարությունն ապրիլին կոչ էր արել ընկերություններին չտրվել արտաքին ազդեցություններին եւ «անպատշաճ հայտարարություններ» չանել։ Հիմնականում չինացի արտադրողները հեռանում են ռուսաստանյան շուկայից առանց հայտարարություններ անելու, սակայն կան բացառություններ, օրինակ՝ անօդաչու սարքեր արտադրող DJI ընկերությունը պաշտոնապես հայտարարել էր Ռուսաստանում եւ Ուկրաինայում բիզնես գործարքները դադարեցնելու մասին։
Ինչպես նշում է պարբերականը՝ վկայակոչելով Չինաստանի կառավարության տվյալները, մարտին Չինաստանից դեպի Ռուսաստան տեխնոլոգիական արտադրանքի արտահանումը զգալիորեն նվազել է փետրվարի համեմատ. նոութբուքերի առաքումները կրճատվել են ավելի քան 40%-ով, սմարթֆոններինը՝ գրեթե երկու երրորդով, հեռահաղորդակցության բազային կայաններինը՝ 98%-ով։ Ընդհանուր առմամբ, Չինաստանից դեպի Ռուսաստան արտահանումը կրճատվել է 27%-ով։ Պարբերականը նշում է, որ Շանհայում լոքդաունի պատճառով նվազել է Չինաստանի առեւտրի ծավալը նաեւ աշխարհի այլ երկրների հետ։

WSJ: Китайские технокомпании без объявления уходят с российского рынка
Китайские технологические компании постепенно и без объявления уходят с российского рынка, чтобы не попасть под санкции.
Как передает RBC, об этом пишет The Wall Street Journal (WSJ) со ссылкой на источники. В числе таких компаний - Lenovo и Xiaomi, которые сокращают поставки в Россию.
По данным издания, американские поставщики оборудования для китайских компаний оказывают на них давление, требуя, чтобы произведенные ими микросхемы не были использованы в поставляемых России товарах.
Министерство коммерции Китая в апреле призвало компании не поддаваться влиянию со стороны и не делать «ненадлежащих заявлений». В основном китайские производители уходят с российского рынка без объявлений, но есть и исключения - например, производитель дронов DJI официально сообщил о приостановке деловых операций в России и на Украине.
Как отмечает издание со ссылкой на данные китайского правительства, экспорт технологической продукции из Китая в Россию в марте значительно снизился по сравнению с февралем: поставки ноутбуков упали более чем на 40%, смартфонов - почти на две трети, телекоммуникационных базовых станций - на 98%. В целом же экспорт из Китая в Россию упал на 27%. Газета указывает, что объем торговли Китая с другими странами мира тоже сократился из-за локдауна в Шанхае.