Չինաստանում 50 մլն օտարերկրյա բրենդների գործող համակարգիչ կփոխարինվի տեղականով
Չինաստանի իշխանությունները հրահանգել են կենտրոնական կառավարական գերատեսչություններին եւ պետական մասնակցությամբ կորպորացիաներին երկու տարվա ընթացքում փոխարինել արտասահմանյան ապրանքանիշի համակարգիչները տեղականով, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով Bloomberg-ի աղբյուրները։
Մասնավորապես, պետական հիմնարկների աշխատակիցներին առաջարկվել է հանձնել արտասահմանյան արտադրության համակարգիչները՝ չինական օպերացիոն համակարգով աշխատող սարքերի դիմաց։ Ընդհանուր առմամբ, խոսքը առնվազն 50 միլիոն սարքի մասին է, նշել են գործակալության զրուցակիցները։ Հետագայում իշխանությունները մտադիր են այդ պահանջը տարածել նաեւ տարածաշրջանային պետական կառույցների վրա։
Ըստ Bloomberg-ի՝ որոշումը նպաստում է ներմուծվող տեխնոլոգիաները փոխարինելու Չինաստանի տասնամյա արշավին՝ փորձելու նվազեցնել երկրի կախվածությունը «ԱՄՆ-ի նման աշխարհաքաղաքական մրցակիցներից»: Սպասվում է, որ նոր պահանջն ուղղակիորեն կանդրադառնա HP-ի եւ Dell Technologies-ի՝ Lenovo Group-ից հետո երկրում ամենախոշոր համակարգիչների ապրանքանիշերի վաճառքի վրա, նշում են հոդվածի հեղինակները։ HP-ն եւ Dell Technologies-ը ամերիկյան կորպորացիաներ են, իսկ Lenovo Group-ը՝ չինական:
Ներմուծվող տեխնոլոգիաները փոխարինելու Չինաստանի ձգտումն ակտիվացավ այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ սահմանեց Huawei-ի դեմ, գրում է Bloomberg-ը։ 2019 թվականին չինական ընկերությանը կասկածել էին արդյունաբերական լրտեսության մեջ, ինչի արդյունքում ամերիկյան ընկերություններին արգելվեց համագործակցել դրա հետ։ Անցած տարի ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը եւս արգելեց Huawei-ին լիցենզիաներ տրամադրել՝ երկրում դրա ցանցային սարքավորումներն օգտագործելու համար։
Նախօրեին հայտնել էինք, որ Չինաստանը որոշել է սթրես-թեստ անցկացնել՝ ստուգելու համար, թե որքանով է երկիրը պատրաստ այնպիսի պատժամիջոցներին, որոնք Արեւմուտքը կիրառել է Ռուսաստանի դեմ։
Չինաստանի տնտեսության կայունության ստուգումը սկսվել է փետրվարի վերջին-մարտին, երբ արեւմտյան երկրները պատժամիջոցներ սահմանեցին Ռուսաստանի դեմ Ուկրաինայում ռազմական գործողության պատճառով։ Այն ներառում է երկրի մի քանի առանցքային գերատեսչություններ՝ բանկային կարգավորումից մինչեւ միջազգային առեւտուր:
Բացի այդ, Չինաստանի իշխանությունները տասնյակ չինական եւ միջազգային բանկերի ղեկավարների հետ ապրիլի 22-ին քննարկել էին երկրի ակտիվներն ԱՄՆ պատժամիջոցներից պաշտպանելու հնարավորությունները։
Financial Times նշել էր, որ Չինաստանի իշխանություններն անհանգստացած են, որ տարածաշրջանում ռազմական հակամարտության կամ այլ լայնածավալ ճգնաժամի դեպքում Արեւմուտքը կարող է սառեցնել Չինաստանի արտասահմանյան ակտիվները։ Ըստ թերթի զրուցակիցների՝ հանդիպման ժամանակ Չինաստանի ֆինանսների նախարարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչը հայտնել է, որ երկրի ղեկավարությունը մտահոգված է ՌԴ Կենտրոնական բանկի արժութային պահուստների եւ ռուսաստանյան ընկերությունների ակտիվների սառեցմամբ։

В Китае 50 млн компьютеров иностранного производства будут заменены местными брендами
Власти Китая приказали центральным правительственным учреждениям и корпорациям с государственным участием в течение двух лет заменить компьютеры иностранных брендов отечественными аналогами, передает RBC cо ссылкой на источники Bloomberg.
В частности, сотрудникам госучреждений предложили сдать компьютеры иностранного производства в обмен на местные, работающие на китайской операционной системе. Всего речь может идти о не менее 50 млн устройств, отметили собеседники агентства. Впоследствии власти намерены распространить требование и на региональные госучреждения.
Как пишет Bloomberg, это решение продвигает десятилетнюю кампанию Китая по замене импортных технологий в попытке уменьшить зависимость страны от «геополитических соперников, таких как США». Ожидается, что новое требование напрямую повлияет на продажи HP и Dell Technologies, крупнейших в стране брендов ПК после Lenovo Group, отметили авторы статьи. HP и Dell Technologies - американские корпорации, а Lenovo Group - китайская.
Стремление Китая к замене импортных технологий усилилось после того, как США ввели санкции против Huawei, пишет Bloomberg. В 2019 году китайскую компанию заподозрили в промышленном шпионаже, и в итоге американским компаниями запретили с ней сотрудничать. В прошлом году президент США Джо Байден также запретил выдавать Huawei лицензии на использование ее сетевого оборудования в стране.
Накануне мы сообщали, что Китай решил провести стресс-тест на случай введения санкций, аналогичных тем, которые Запад применил в отношении России. Проверка устойчивости китайской экономики началась в конце февраля - марте, когда западные страны ввели санкции против России из-за военной операции на Украине. В ней участвует несколько ключевых ведомств страны - от банковского регулирования до международной торговли.
Кроме того, на состоявшейся 22 апреля встрече власти Китая обсудили с руководством десятков китайских и международных банков возможности защитить активы КНР от американских санкций.
Газета Financial Times отмечала, что китайские власти обеспокоены тем, что Запад может заморозить зарубежные активы КНР в случае военного конфликта в регионе или иного масштабного кризиса. По словам собеседников газеты, в ходе встречи высокопоставленный представитель китайского Минфина заявил, что руководство страны было встревожено заморозкой валютных резервов ЦБ РФ и активов российских компаний.